BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Emisiile de carbon vor fi taxate in functie de consum

Emisiile de carbon vor fi taxate in functie de consum

la 20 March 2008 10:21 Reactualizat la: 10 February 2011 06:52
20 March 2008 10:21 Reactualizat la: 10 February 2011 06:52
Romania ar putea fi prima tara din Uniunea Europeana care isi va schimba mentalitatea in privinta consumului, informeaza The Money Channel. Seful Departamentului pentru Afaceri Europene, Adrian Ciocanea considera ca este necesara o discutie in cel mai scurt timp asupra unei noi modalitati de taxare a poluarii.
Scris de IM:ONLINE - Romania ar putea fi prima tara din Uniunea Europeana care isi va schimba mentalitatea in privinta consumului, informeaza The Money Channel. Seful Departamentului pentru Afaceri Europene, Adrian Ciocanea considera ca este necesara o discutie in cel mai scurt timp asupra unei noi modalitati de taxare a poluarii.

Trimite articolul

X

Pe principiul poluatorul plateste, emisiile de dioxid de carbon ar putea fi masurate si taxate separat, pentru fiecare consumator. Uniunea Europeana monitorizeaza emisiile cu efect de sera din fiecare stat membru. In acest sens, in sectorul rezidential, documentele Uniunii fac trimitere explicita la incalzire.

In acest sens, seful Departamentului pentru Afaceri Europene, Adrian Ciocanea considera necesara o discutie asupra modului in care fiecare contribuabil va trebui sa isi plateasca propriile emisii de dioxid de carbon.

“Pe principiul poluatorul plateste va trebui sa gandim astfel incat sa separam de fiecare consumator si sa evidentiem aceasta emisie de CO2. Ca urmare, cei care sunt abonati la o centrala termica ar putea sa plateasca cota lor parte pentru conformarea la mediu asa cum ar putea sa plateasca si ceilalti, astfel incat sa nu plateasca unii de doua ori si altii niciodata”, a spus Ciocanea.

El a propus o dezbatere si chiar audieri la Parlament pentru ca implementarea sistemului ar fi o premiera in Uniunea Europeana, pentru ca s-ar schimba modalitatea de gandire asupra consumului. In conceptia lui Ciocanea, castigati vor fi cei care se incalzesc cu ajutorul unei centrale termice de apartament.

“Daca ma intrebati pe mine e foarte posibil ca in urma unui astfel de demers proprietarii de centrale de apartament sa iasa castigati deoarece, in contrabalansare cu scumpirea gazelor, care este un trend nu numai national ci global, randamentul ridicat al propriei centrale de apartament sa faca astfel incat o astfel de cota sa fie mai redusa decat a cuiva care este legat la o centrala termica cu randamente proaste”, a mai spus Ciocanea.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Vernisaj şi interviu cu artistul fotograf Ștefan Tóth István / „Să-ţi poţi trăi visul este un lucru extraordinar!”
    Artistul fotograf Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP, Hon. EFIAP aniversează 75 de ani de viaţă şi 55 de ani de carieră.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Spectacol ecvestru în centrul Oradiei: cai campioni și atelaje de competiție pe străzile orașului
    În preambulul Campionatului European de Atelaje Oșorhei U25, Copii și Juniori de la Baza Hipică Oșorhei, în Oradea s-a desfășurat sâmbătă, 8 august, parada atelajelor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Intervenție de urgență în zona Vârtop. Un copil de 12 ani, rănit într-un accident de ciclism montan, preluat de elicopterul SMURD
    O intervenție de urgență a salvatorilor montani bihoreni a avut loc sâmbătă, 8 august, în zona Vârfului Bihorul Mare (Curcubăta), unde un copil în vârstă de 12 ani a fost rănit în urma unui accident de ciclism montan.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Sport local

    Meciuri de pregătire în care au fost angrenate echipe bihorene. Vezi ce au făcut Lotus, Crișul, Bihorul Beiuș, TSA sau CAO
    Sâmbătă dimineața echipele bihorene din Liga 3, dar și fruntașele din Liga 4 au susținut meciuri de pregătire. Rezultate înregistrate:

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    O femeie a decedat în urma unui incendiu violent care i-a cuprins apartamentul situat în Rogerius
    Pompierii militari orădeni au intervenit astăzi, 8 august, pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la etajul 3 al unui bloc de locuințe situat pe strada Șelimbărului din municipiul Oradea, eveniment în urma căruia o femeie a decedat.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO+VIDEO
    FC Bihor Oradea rămâne „pe sec” în duelurile cu Concordia Chiajna
    Al treilea meci în Liga 2 cu Concordia Chiajna a coincis cu a treia înfrângere fără gol marcat pentru echipa orădeană, scor 0-2 (0-0). 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X