BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Liceenii consumă alcool "din curiozitate şi pentru a atrage atenţia"

Liceenii consumă alcool "din curiozitate şi pentru a atrage atenţia"

la 4 May 2007 05:16 Reactualizat la: 11 February 2011 00:10
1 Comentarii
4 May 2007 05:16 Reactualizat la: 11 February 2011 00:10
BUCUREŞTI - Intre 1,5 Si 3% dintre liceenii bucuresteni consuma alcool aproape in fiecare zi, arata un sondaj realizat de Institutul de Relatii Umane, in cadrul campaniei „Alcoolul nu te face mare“, sustinuta de Ministerul Educatiei, Institutul pentru Cercetarea si Prevenirea Criminalitatii si patronatul Berarii Romaniei.<BR />
Scris de IM:REALITATEA.TV - BUCUREŞTI - Intre 1,5 Si 3% dintre liceenii bucuresteni consuma alcool aproape in fiecare zi, arata un sondaj realizat de Institutul de Relatii Umane, in cadrul campaniei „Alcoolul nu te face mare“, sustinuta de Ministerul Educatiei, Institutul pentru Cercetarea si Prevenirea Criminalitatii si patronatul Berarii Romaniei.<BR />

Trimite articolul

X

Numarul consumatorilor ocazionali este mult mai mare. La nivelul intregii tari, „sint intre 55 si 95% liceeni care au consumat vreodata alcool din curiozitate, din placere sau pentru a prinde curaj“, spune Megdonia Paunescu, inspector general in cadrul Ministerului Educatiei.

Intre 49 si 54 la suta dintre elevi considera alcoolul ca pe un instrument cu ajutorul caruia isi pot rezolva anumite probleme, succesul unei petreceri sau modalitatea de a fi bagati in seama de catre adulti. Alti 40 la suta apreciaza bautura ca pe o solutie la care pot apela din cind in cind, in anumite circumstante. Proportia elevilor care au consumat alcool in incinta scolii variaza de la 7 la 20%, in functie de regiune. In fiecare judet, inspectoratele au aplicat chestionare elevilor din clasele IX-XII.

“Nu putem nega realitatea. Elevii consuma alcool. Dar, din fericire, Romania nu este pe locurile fruntase. Olanda, de exemplu, se confrunta cu un procentaj foarte mare al elevilor care consuma alcool in scoala”, se consoleaza Megdonia Paunescu.

Campania “Alcoolul nu te face mare” a fost inceputa anul trecut, doar in Bucuresti. Organizatorii anunta extinderea campaniei la nivelul intregii tari. “Anul acesta s-a realizat un plan de lectii pentru sustinerea orelor de consiliere si orientare profesionala. La vara vom face si activitati educative in taberele scolare“, spune Constantin Bratu, presedintele Asociatiei Berarilor din Romania. Campania se va finaliza cu un concurs de filme care va incepe o data cu anul scolar 2007-2008. Primele doua pelicule au fost deja distribuite profesorilor.

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    May 4, 2007 at 8:13 am

    Trebuie sa inceapa si ei candva!Modele sunt profesorii si parintii apoi
    reclamele tv si setea.dacat sa bage prafuri..lasati in pace copii,eventual prezentati daunele produse.
    :viata dauneaza grav sanatatii:

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, play-off: CS Oșorhei a administrat liderului prima înfrângere din acest sezon
    După 1-1 în sezonul regular, 0-1 și 2-2 în play-off, CS Oșorhei a reușit să învingă pe Transilvania Sport Academy, echipă care nu mai pierduse niciun joc în actualul campionat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tată și fiu, obligați să-i plătească 10.000 de lei, daune morale, unui vecin pe care l-au bătut după ce au băut împreună
    Un scandal în care au fost implicați, după ce au consumat alcool o seară întreagă alături de un vecin, le-a adus unui bărbat din Apateu și fiului său minor o condamnare penală și obligația de a-i plăti consăteanului pe care l-au bătut daune morale de 10.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Derna își extinde sistemul de supraveghere: 77 de camere video noi vor fi montate în comună
    Comuna Derna va beneficia de un sistem extins de supraveghere video, printr-un proiect finanțat prin PNRR.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mobilitate electrică în Bihor: Tileagd a deschis noile stații de încărcare finanțate din fonduri europene
    În comuna Tileagd a fost puse în funcțiune noile stații de încărcare pentru vehicule electrice, investiția fiind realizată cu fonduri europene.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Valea lui Mihai finanțează sterilizarea a până la 800 de câini în următorii trei ani
    Consiliul Local din Valea lui Mihai a aprobat recent documentația necesară pentru achiziționarea, prin licitație publică, a serviciilor medicale veterinare de microcipare și sterilizare gratuită a câinilor cu stăpân care aparțin rasei comune sau metișilor acestora.

    România

    Milioane de pensionari vor primi pensiile mai târziu în iunie 2026, după modificarea calendarului de plată
    Milioane de pensionari din România vor primi pensiile aferente lunii iunie 2026 după un calendar modificat, din cauza zilelor libere legale de la începutul lunii.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X