Undeva probabil la mijlocul anului viitor, în iunie, când vom face reevaluările şi propunerile în Parlament, eu cred că vom putea să propunem ca în Irak să nu mai fie nevoie, după consultările cu aliaţii noştri , a declarat Teodor Meleşcanu.
Ministrul Apărării a vorbit şi despre achiziţia de avioane performante pentru armata română.
Eu personal consider că suntem prea săraci să ne îmbrăcăm de la second hand sau să cumpărăm avioane de la second hand , a mai spus ministrul Meleşcanu.
Ministrul apărării a luat parte la ceremonia de întoarcere din Irak a celor 405 militari din Batalionul 151 infanterie Iaşi.
Soldaţi ieşeni, supranumiţi şi Lupii Negri, au mai participat anii trecuţi la misiuni internaţionale în Angola, Afganistan şi Kosovo. Doi dintre militarii batalionului au murit în timpul misiunii din Afganistan, în 2003.
Lupii negri s-au întors din Irak după o misiune de şase luni
<p>Lupii negri s-au întors acasă. Cei 405 militari ai Batalionului 151 infanterie din Iaşi şi-au încheiat astăzi oficial, misiunea în Irak. La ceremonia care a avut loc la unitatea militară din Tătăraşi a participat şi ministrul Apărării, Teodor Meleşcanu.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.
România
Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.
Educație
Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.
BIHON Sport local
Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!