Potrivit oficialilor Inspectoratului General al Politiei de Frontiera, la controale sunt folosite toate mijloacele logistice din dotare, astfel ca frontiera verde este supravegheata in permanenta cu aparatura de termoviziune, cu caini de urma si pentru detectarea drogurilor si a dispozitivelor explozive. De asemenea, toate autovehiculele, masini de teren, microbuze si chiar masinile mari, au fost scoase din garaje si sunt pregatite pentru a fi folosite ori de cate ori este nevoie.
Conducerea Inspectoratului General al Politiei de Frontiera a dispus ca in perioada summit-ului NATO sa fie mobilizati peste 1800 de politisti de frontiera care sa asigure, frontierele externe ale UE punctele de trecere.
Din cauza controalelor riguroase care presupun verificarea tuturor mijloacelor de transport si persoanelor ce vor intra in Romania timpii de asteptare ar putea sa creasca. Politia de Frontiera da asigurari ca a luat insa masuri pentru ca tranzitul peste frontiera sa nu fie afectat de masurile speciale dispuse si ca pentru evitarea eventualelor aglomerari, personalul care se ocupa de controlul documentelor urmand sa fie suplimentat.
Astfel, la punctele de trecere de la granita cu Bulgaria si Ungaria, vor actiona si echipe mobile de supraveghere vamala, care vor controla autovehiculele de marfa pentru prevenirea transportului ilegal de bunuri sau persoane.
Participantii la summit-ul NATO vor beneficia de un ghiseu separat pentru controlul documentelor la Aeroportul “Henri Coanda” din Bucuresti.
Mai multi politisti la frontiere, in prejma summit-ului
Reactualizat la:
Politia de Frontiera a intensificat controlul la granite pentru a preveni producerea de evenimente ce ar putea pune in pericol siguranta nationala, in perioada summit-ului NATO, mobilizand un numar cel putin dublu de politisti, informeaza NewsIn.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Judecătoria Oradea a hotărât, vineri, să ia față doi tineri – minori la data comiterii infracțiunii - implicați în jefuirea unui băiat de 13 ani, pe o stradă din Oradea, măsura educativă neprivativă de libertate a asistării zilnice pe o durată de 6 luni.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Prins în flagrant delict în timp ce încerca să vândă peste trei tone de grâu din combina pe care lucra, angajatul unei societăți agricole din Bihor a oferit o explicație inedită pentru gestul său.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările de la Grădinița 42 au ajuns la un stadiu fizic de 90%. Investiția a fost posibilă prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 5 – Valul Renovării.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pacienții care suferă de boli cronice au dreptul, o dată pe an, cu bilet „Monitor” de la specialist, la o investigație imagistică decontată de stat.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările la cele 24 de locuințe nZEB+ destinate tinerilor din grupuri vulnerabile din municipiul Beiuș au fost finalizate, urmând ca în perioada următoare să fie făcută recepția investiției.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările pentru introducerea rețelei de alimentare cu gaze naturale în comuna Hidișelu de Sus au început după emiterea ordinului de începere.
Citiți principiile noastre de moderare aici!