Nu au scăpat nici nominalizaţii cu experienţă, acuzaţi de legături cu magnatul Dinu Patriciu sau de implicare în afaceri dubioase.
Guvernul Patriciu-Fenechiu titrează Cotidianul în ediţia sa de astăzi. Tudor Chiuariu, viitorul ministru al Justiţiei, Cristian David, nominalizat pentru Ministerul de Interne, şi Cristian Adomniţei, căruia i-a fost atribuit portofoliul Educaţiei, au fost susţinuţi de deputatul PNL de Iaşi Relu Fenechiu, fiind apropiaţi ai acestuia şi colaboratori în afaceri.
Tot din Cotidianul mai aflăm că democraţii vor să înregistreze la OSIM Programul de guvernare, cu care Alianţa DA a câştigat alegerile din 2004.
Mafia de la Iaşi pune şef la Justiţie, titrează şi Evenimentul Zilei. Ziariştii îi atacă dur pe Tudor Chiuariu (foto) şi pe Relu Fenechiu. Evenimentul Zilei îi reproşează lui Chiuariu implicarea în afaceri imobiliare dubioase.
Numele noilor miniştri au constituit un subiect incins în şedinta social-democraţilor, fiecare pesedist având propriile nemulţumiri legate de unul sau de altul, scrie şi Gândul. Cele mai multe critici le-a adunat Cristian Adomniţei, despre care Ecaterina Andronescu a spus că nu va prinde rădăcini la Ministerul Educaţiei.
Noii miniştri, criticaţi în ziare
<p>BUCUREŞTI - Noua formulă de Guvern a stârnit reacţii extrem de dure în presa de astăzi. Câţiva dintre miniştri, în special cei care au legătură cu preşedintele PNL Iaşi, omul de afaceri Relu Fenechiu, au cules cele mai multe critici.</p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un incendiu izbucnit pe Dealul Viilor din satul Borumlaca, comuna Suplacu de Barcău, a ajuns în centrul unui scandal local legat de depozitarea și incendierea ilegală a deșeurilor.
FC Bihor
FC Bihor primește miercuri, 19 august, vizita echipei Farul Constanța, în play off-ul Cupei României.
Cultură
Carnavalul Florilor a ajuns la cea de-a 60-a ediție. Debrecen va găzdui în perioada 18-23 august peste 350 de evenimente și activități culturale, recreative și artistice.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ieri a continuat dialogul direct cu locuitorii din cartierul Episcopia, în cadrul unei serii de consultări organizate de Primăria Oradea privind modernizarea străzilor Pavilioanele CFR, Plantelor, Afinelor, Inului, Mărgelelor și Pelicanului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un tânăr de 24 de ani, din județul Neamț, a fost reținut de polițiștii bihoreni după ce a fost prins conducând în Oradea, deși consumase alcool.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrările la șinele de tramvai din Nufărul se complică pe parcurs. Ce au declarat reprezentanții OTL
Lucrările au fost începute în cursul zilei de luni, 17 august.
Citiți principiile noastre de moderare aici!