BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Presa internaţională comentează

Presa internaţională comentează

la 20 April 2007 05:58
7 Comentarii
20 April 2007 05:58
<p>În lupta dintre Parlamentul şi preşedintele României s-a consumat abia primul act, consideră mass-media internaţională. Cei mai mulţi analişti consideră că, dincolo de lovitura de imagine dată de Parlament, cel mai cîştigat din acest conflict va ieşi abilul Traian Băsescu.</p>
Scris de IM:REALITATEA.TV - <p>În lupta dintre Parlamentul şi preşedintele României s-a consumat abia primul act, consideră mass-media internaţională. Cei mai mulţi analişti consideră că, dincolo de lovitura de imagine dată de Parlament, cel mai cîştigat din acest conflict va ieşi abilul Traian Băsescu.</p>

Trimite articolul

X

Şi în cazul unui referendum, dar şi dacă vor avea loc alegeri anticipate, preşedintele român, care este cel mai popular om politic, va ieşi învingător.


“Băsescu ştie că se bucură de un larg sprijin popular, dar stilul său direct de a vorbi şi acţiona i-au creat probleme pe culoarele puterii.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu a ţinut să dea asigurări că instabilitatea politică din ţară nu va influenţa mersul reformei.

Acest căpitan de vas, care şi-a condus ţara spre UE, este descris de adversari ca fiind mai curând arogant şi despotic, deşi el susţine că scoate în evidenţă ceea ce merge prost în România”, spune >Euronews.



“Criza riscă să deterioreze imaginea României care tocmai a intrat în UE şi la doar câteva zile de vizita experţilor de la Bruxelles, înspărcinaţi cu evaluarea progresele realizate de această ţară”, mai spune Euronews.


Decizia premierului Călin Popescu Tăriceanu de a determina suspendarea preşedintelui Traian Băsescu ar putea avea un efect de bumerang. Băsescu este un superstar în România, însă premierul are un as în mânecă ce l-ar putea ţine pe Băsescu departe de viitoarele alegeri, comentează Stratfor.


Parlamentul poate schimba regulile de eligibilitate pentru candidaţii politici şi l-ar putea împiedica pe Băsescu să candideze din nou votând o măsură prin care să interzică unui preşedinte suspendat să intre în cursa electorală în următorii cinci ani, comentează celebra agenţie privată de informaţii şi analize, care şi-a căpătat renumele de “CIA din umbră”.


Pentru demiterea lui Băsescu ar trebui ca peste 50 la sută dintre alegători să voteze împotriva acestuia în referendumul privind procedura de suspendare, ceea ce este puţin probabil având în vedere popularitatea preşedintelui şi rata scăzută a prezenţei la vot în alegerile din România, scrie International Herald Tribune.


Cotidianul britanic The Guardian insistă asupra abilităţii preşedintelui Băsescu, care va miza pe popularitatea sa şi va demisiona pentru a provoca alegeri anticipate. În acest condiţii, el va obţine un mandat de cinci ani cu siguranţă, adaugă publicaţia londoneză.


O opinie similară a exprimat şi canalul american de televiziune, NBC. Omul politic cel mai popular din România, îl numeşte cotidianul francez L Express pe Băsescu. Băsescu rămâne favoritul în cazul organizării alegerilor anticipate, relatează France Presse şi BBC.

Trimite articolul

X
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vini melb says:
    April 20, 2007 at 9:35 am

    Daca populatia considera ca face ceva pt.ea ce rost are ca vechii comunisti sa mai comenteze sa ii dea AFARA PT. CA ASTA MERITA TREBUIE ALESI OAMENI CARE VOR BINELE TARII NU FLAMINZI DUPA AVERI SI SHOW OFF CE ARE FIECARE,AR TREBUI MATURATI RAUFACATORII SI CEI CARE NU SINT PT. POPORUL ROMAN PREA MULTI IN GUVERN,PREA MULTE PARTIDE MAI MATURATI DIN EI SINT CU TINE D-LE BASESCU VINI MELB

    Reply
  2. Anonim says:
    April 20, 2007 at 11:40 am

    Sincer imi pare rau de Basescu, nu era el ptr. presidentzie. Ne trebuie un presedinte serios autoritar,european nu un “clovn”.Un presedinte de genul primarilor de Sibiu , Timisoara, s.a. precum si mutarea capitalei in Europa (sibiu, alba iulia)si sa-i lasam pe mitici in balcni in “Parisul orientuilui”

    Reply
  3. Anonim says:
    April 20, 2007 at 1:36 pm

    Presedintele T. Basescu a fost ales de popor…nu de perlament.
    Presedintele Basescu ramine persoana numarul unu al tarii…..trebuie sa conduca tara mai deperte pentru binele poporului

    Reply
  4. Omega says:
    April 20, 2007 at 10:00 pm

    1. Daca nu stai cu zbiciul pe bubosii aia corupti din parlament, si nu ai putere sa le tai “matzele” flamande, risti sa devii si tu un bubos ca ei; asa ca…bine le face Basescu, il votam cu totii!
    2. Pt ca primarul Sibiului sau cienva de seama lui sa ajunga presedinte, trebuie in tara asta sa fie si o cultura si educatie facuta national, ceea ce noua ne lipseste > romanilor, adica….in Romania anului 2007 cu asa ceva nu castigi nici locul 3 la prezidentiale, anonimule de mai jos!
    3. Pacat de Base s-a inconjurat de Stolojan si o pitipoanca gen Elena…poporul ii va da putere sa lupte mai departe!
    E cineva impotriva lui aici?

    Reply
  5. Adrian says:
    April 20, 2007 at 10:20 pm

    Presedintele ROMANILOR e unul singur: cel pe care L-am ales : BASESCU !!!

    RUSINE parlamentarilor !

    Reply
  6. dezamagitu says:
    April 21, 2007 at 9:20 am

    Ce bine a facut Basescu pt. tara?Vreau sa imi spuneti si mie un singur motiv pentru care sa il realeg pe Basescu ca presedinte.
    Rusinea pe care o cereti de la parlamentari ar trebui sa o cautati si in voi!In fond cine i-a ales?!Dar pe Basescu?Ha?Cine l-a ales?!Tot voi romanii!Nu vedeti ca sunteti dusi de nas cu un discurs penibil de populist!Cica presedinte jucator,al tuturor romanilor.
    Eu sigur emigrez.Aici nu e bine bei baieti! TARA ASTA E VARZA!!!

    Reply
  7. Anonim says:
    April 21, 2007 at 10:10 am

    Se vede treaba ca nu prea stii ce se intampla in aceasta tara. Si din pacate ca tine sunt multi.Exact pe acest lucru se bazeaza taraturile din Parlament.Nestiinta te face sa “inghiti” orice. In locul lui Basescu putea sa fie altcineva dar altceva este important: Presedintele Romaniei este ales prin VOT DIRECT de Popor, parlamentarii NU sunt ALESII NOSTRI deoarece sunt alesi pe LISTE de PARTID si NU PRIN VOT DIRECT ( daca vrei, nu prin VOT UNINOMINAL). Culmea Constitutia declara Parlamentul ca unic representant suprem al poporului (intrebare: care popor?).Pentru ca sa ma reprezinte cineva in Parlamentul Romaniei trebuie ca eu sa am posibilitatea sa-l ALEG. Am subliniat sa-l ALEG pentru ca la actualul sistem electoral pe liste de partid rolul meu ca alegator este limitat la a pune un vot pe o LISTA si a legitimiza plasarea in Parlament de catre sefii de partide a TARATURILOR “care dau mai mult”. Rezolvarea unei astfel de probleme este adoptarea VOTULUI UNINOMINAL pentru Parlament, mai mult un Parlament UNICAMERAL (pentru eficienta), cu cel mult 100 de parlamentari (nu 500 cati sunt in prezent si din care oricum nu se prezinta la sedinte mai mult de 100. Acesti 100 de parlamentari cere vor fi alesi prin vot UNINOMINAL vor avea responsabilitatea voturilor pe cere le vor da in Parlament, responsabilitate impusa de faptul ca fiind mai putini vor fi mai cunoscuti si cetetenii acestei tari vor putea sa-i schimbe democratic la alegeri, ceea ce la actualul sistem nu este posibil pentru ca daca votezi “alta lista de partid” te trezesti cu aceleasi taraturi in Parlament care au impresia ca nimeni nu-i poate scoate de acolo (si mi se pare ca la ora actuala asa este). Plecarea din tara nu este o rezolvare, decat cel mult personala (putin egoista- dar mi se pare normal).

    Reply
  8. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Orădenii vor să câștige finala în meciul de duminică. „Să ne întoarcem acasă campioni!”
    CSM Oradea conduce cu 2-1 în seria cu CSA Steaua București, după primele trei meciuri din finala Superligii Naționale de polo.

    Cultură

    VIDEO
    Artur Sas transformă buteliile în instrumente muzicale și aduce spectacolul în stradă
    Artistul este o prezenţă constantă la festivalurile şi târgurile din ţară, atât cu instrumente muzicale, cât şi cu jonglerii.

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, play-off: CS Oșorhei a administrat liderului prima înfrângere din acest sezon
    După 1-1 în sezonul regular, 0-1 și 2-2 în play-off, CS Oșorhei a reușit să învingă pe Transilvania Sport Academy, echipă care nu mai pierduse niciun joc în actualul campionat.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tată și fiu, obligați să-i plătească 10.000 de lei, daune morale, unui vecin pe care l-au bătut după ce au băut împreună
    Un scandal în care au fost implicați, după ce au consumat alcool o seară întreagă alături de un vecin, le-a adus unui bărbat din Apateu și fiului său minor o condamnare penală și obligația de a-i plăti consăteanului pe care l-au bătut daune morale de 10.000 de lei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Derna își extinde sistemul de supraveghere: 77 de camere video noi vor fi montate în comună
    Comuna Derna va beneficia de un sistem extins de supraveghere video, printr-un proiect finanțat prin PNRR.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Mobilitate electrică în Bihor: Tileagd a deschis noile stații de încărcare finanțate din fonduri europene
    În comuna Tileagd a fost puse în funcțiune noile stații de încărcare pentru vehicule electrice, investiția fiind realizată cu fonduri europene.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X