BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Preţuri năucitoare pe Aeroportul Henri Coandă din Otopeni: 8 lei sticla de apă plată

Preţuri năucitoare pe Aeroportul Henri Coandă din Otopeni: 8 lei sticla de apă plată

la 1 September 2008 07:18 Reactualizat la: 11 February 2011 09:34
1 September 2008 07:18 Reactualizat la: 11 February 2011 09:34
Pasagerii de pe Otopeni suportă preţuri năucitoare pentru o apă sau o cafea.Dacă pe Aeroportul Otopeni o sticlă de apă plată costă 8 lei, la Budapesta sau Atena acesta costă maxim un euro, adică mai puţin de jumătate.
Scris de IM:MEDIAFAX - Pasagerii de pe Otopeni suportă preţuri năucitoare pentru o apă sau o cafea.Dacă pe Aeroportul Otopeni o sticlă de apă plată costă 8 lei, la Budapesta sau Atena acesta costă maxim un euro, adică mai puţin de jumătate.

Trimite articolul

X

V-aţi putea gândi că la asemenea adaosuri comerciale profitul aeroportului este imens. Paradoxal, însă, aeroportul câştigă sume ridicole de pe urma spaţiilor comerciale din interior.

De mai bine de 10 ani, firma care se foloseşte de cei peste 1.700 de metri pătraţi din interiorul aeroportului Henri Coandă plăteşte pe lună între 4 şi 10 euro pe metrul pătrat. O sumă considerată mult prea mică, iar păgubit iese statul român. Contractul a fost semnat în 1998, dar situaţia s-ar putea schimba în viitor. Ministrul transporturilor, Ludovic Orban, a declarat că valoarea spaţiului pe care aeroportul îl pune la bătaie în această afacere este mult mai mare decât suma pe care o plăteşte investitorul.

“Într-adevăr, am observat că unele contracte sunt păguboase. În cazul de faţă nu există decât două variante: organizarea unei licitaţii sau prelungirea actualului contract în urma renegocierii beneficiilor de care are parte aeroportul. În cazul renegocierii va trebui să se ţină cont atât de creşterea numărului de pasageri, cât şi de preţurile pieţei”, a declarat Ludovic Orban.

În momentul de faţă, chiriile pentru spaţiile comerciale variază între 100 şi 200 de euro pe metrul pătrat în centrul Capitalei şi coboară pînă la 35-50 de euro pe mp în cazul magazinelor mai mici, de la marginea bulevardelor sau a străzilor mai importante din Capitală. Chiriile la spaţii comerciale se negociază aproa­pe întotdeauna după vadul comercial şi după suprafaţa totală închiriată. Potrivit experţilor, în cazul unei chirii pe un aeroport, cel mai important lucru, după suprafaţa totală, este traficul de pasageri. Iar în 2007, aeroportul Henri Coandă a înregistrat un număr de aproape 5 milioane de pasageri. Se aşteaptă ca în 2010 numărul acestora să ajungă la aproximativ 6,7 milioane.

Trimite articolul

X
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Sânmartin își extinde infrastructura pentru bicicliști. O nouă pistă, finalizată între Haieu și Betfia
    Primăria Sânmartin a reușit finalizarea pistei de biciclete care leagă Băile 1 Mai de intrarea în satul Betfia.

    Economic

    Vânzarea mașinii nu se încheie cu semnarea actelor. Obligația legală pe care nu trebuie să o ignori
    Mulți proprietari cred că, după ce au semnat contractul de vânzare-cumpărare și au predat cheile, obligațiile lor față de autoturism se încheie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Biserică în renovare din centrul Oradiei, „vizitată” de un hoț. A furat cupru și l-a transportat cu taxiul
    Nu contează că biserica este în renovare, e oră târzie și nu poate fi vizitată.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Cel mai înalt bloc din Oradea prinde contur: 13 etaje, apartamente duplex și peste 100 de locuri de parcare
    Orașele se schimbă în timp, iar uneori transformările cele mai spectaculoase apar exact în locurile pe care locuitorii le-au uitat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Orădenii care au făcut cumpărături la Auchan, Carrefour sau Supeco, avertizați: Produse rechemate de urgență
    Mai multe produse comercializate în rețelele Auchan, Carrefour și Supeco au fost retrase de la vânzare, după ce analizele au indicat prezența unor reziduuri de pesticide peste limita admisă de lege.

    FC Bihor

    FOTO+VIDEO
    Erik Lincar: „Golul pe care l-am primit în minutul 84 mi-e greu să-l diger”
    Antrenorul Erik Lincar a tras concluziile după meciul cu Unirea Slobozia, în care FC Bihor a condus vreme de 81 de minute, dar a fost egalată pe final.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X