Se poate vorbi despre o Românie depresivă. Psihologii spun că aproape fiecare român a ajuns să fie afectat de această boală, din cauza stresului. Insomniile, lipsa poftei de mâncare şi a chefului de viaţă sunt doar câteva dintre simtome. Numărul persoanelor care suferă de depresie creşte alarmant în ultima vreme susţin psihologii. Aceştia spun că cea mai frecventă formă de depresie este uşoară, care se manifestă prin tristeţe, oboseală şi lipsa chefului de viaţă.
Boală începe chiar de la vârste foarte fragede. Se vorbeşte de depresie şi în cazul adolescenţilor, în special cei din curentul Emo care nu sunt altceva decât o generaţie a depresiei, susţin psihologii, citaţi de Gândul. Starea de tristeţe continuă se manifestă prin insomnii şi pierderea poftei de mâncare, care duce la slăbirea individului, iar persoana în cauză îşi creează falsa impresie că ar suferi de boli foarte grave.
Lucrurile se schimbă, însă, în cazul persoanelor care suferă de depresie majoră, întrucât aceştia pot schimba sau influenţa într-un mod negativ şi viaţa celor din jurul lor. Psihiatrii atrag atenţia că depresia se poate trata doar dacă este depistată la timp. În cazul depresiei majore, tratamentul durează aproximativ 6 luni de zile. Depresia comportamentală este cea mai uşoară fază, iar după câteva şedinţe pacientul se poate vindeca. Specialiştii atrag atenţia că femeile sunt mult mai predispuse la această boală, comparativ cu bărbaţii.
România : Ţara depresivilor
<p>Se poate vorbi despre o Românie depresivă. Psihologii spun că aproape fiecare român a ajuns să fie afectat de această boală, din cauza stresului. </p>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Incidentul s-a petrecut în crsul zilei de joi, 21 mai.
România
Un băiat de 14 ani din comuna Dumbrăvița, în apropiere de Timișoara, se află în comă la spital, după ce în cursul zilei de 15 mai a pierdut controlul asupra trotinetei electrice cu care circula.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pășunea Berkes din Oșorhei se pregătește din nou pentru unul dintre cele mai importante spectacole ecvestre din România.
Educație
Un proiect de lege depus la Camera Deputaților prevede interzicerea telefoanelor mobile pe întreaga perioadă a programului școlar, inclusiv în pauze sau în timpul activităților organizate în afara școlii. Dispozitivele ar urma să fie depozitate în spații speciale.
BIHON Sport local
Revenit în fotbal după 14 ani, exact în locul de unde a luat o pauză, fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a încheiat la finalul sezonului colaborarea cu CS Bihorul Beiuș.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Piața Unirii din Oradea s-a transformat într-un spațiu al jocului și al învățării, unde sute de copii au participat la activități dedicate siguranței rutiere și protejării mediului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!