Creditele în monedă străină sunt atractive pentru că poţi lua sume mari la dobânzi mai mici decât la cele în lei. Însă creditele în monedă străină, cum ar fi cele în franci elveţieni, au costuri ascunse precum şi riscuri mai mari.
„Ca să poţi să cumperi franci elveţieni ca să plăteşti ratele din lei va trebui să treci practic prin 2 cursuri: prin euro-leu şi euro-franc”, explică specialiştii.
Francul elveţian s-a apreciat faţă de leu cu 25% din iulie 2007 până acum. Din această cauză, cei care aveau o rată de 1.000 franci elveţieni plătesc acum 1.250 de franci elveţieni pe lună. În plus, analiştii estimează că dobânzile pe piaţa monetară elveţiană vor creşte în curând.
„În momentul în care creşte costul finanţării pe care trebuie să-l suporte banca comercială care a acordat creditul, ea va transfera acest cost pe clientul care a luat creditul”, informează reprezentanţi ai băncilor.
Românii iau credite în franci elveţieni
Reactualizat la:
<SPAN class="sapou">Speriaţi de creşterea monedei europene, tot mai mulţi români iau împrumuturi în franci elveţieni sau în yeni. La prima vedere, ofertele sunt tentante. Ele ascund însă nenumărate riscuri. Dacă ar fi să vă bazaţi pe analiştii economici, cele mai sigure credite sunt cele în lei. </SPAN>
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În cursul zilei de vineri, 22 mai, în jurul orei 19:20, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Crișana” al județului Bihor a fost solicitat să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă aflată în construcție, situată pe strada Calea Clujului din municipiul Oradea.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un nou incident a avut loc pe Centura Oradea, la doar o zi după ce un șofer a fost filmat circulând pe contrasens în apropierea magazinului Auchan.
1
Cultură
În Noaptea Muzeelor se va derula cea de-a XI-a ediție a manifestării Muzeele orădene împreună!
Educație
Antonia Cozma și Carla Negruț de la Liceul de Arte au obținut premiul I la faza națională a Olimpiadei de Arte Vizuale.
Cultură
Expoziția „În corpul casei. Locuiri suprapuse de la Brâncuși la Ghenie - o selecție din colecția Marianei Florescu” va fi deschisă până în 30 august.
Cultură
Tatiana Niculescu este scriitoarea care a impus în literatura română contemporană genul biografiei.
Citiți principiile noastre de moderare aici!