BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Rugă pentru ploaie

Rugă pentru ploaie

la 13 May 2007 11:28
9 Comentarii
13 May 2007 11:28
<p>BUCUREŞTI - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), Teoctist, s-a rugat pentru ploaie, duminică, în cadrul Sfintei Liturghii, explicând celor prezenţi la slujbă că rugăciunea este calea credincioşilor de a-l "îndupleca" pe Dumnezeu să trimită ploaie.</p>
Scris de IM:ONLINE - <p>BUCUREŞTI - Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane (BOR), Teoctist, s-a rugat pentru ploaie, duminică, în cadrul Sfintei Liturghii, explicând celor prezenţi la slujbă că rugăciunea este calea credincioşilor de a-l "îndupleca" pe Dumnezeu să trimită ploaie.</p>

Trimite articolul

X

“Ce altă faptă putem noi face, când ştim că întreaga lume este creaţia lui Dumnezeu?”, a întrebat retoric patriarhul Teoctist, îndemnându-i pe credincioşii prezenţi la Liturghie să i se alature în “Rugăciunea de cerere pentru ploaie”.

            Totodată, patriarhul Teoctist a făcut referire la Ţseceta îngrozitoare” din anii 1955-1956, care “a înfometat întreaga Moldovă”.

            Subliniind că “rugăciunea este tradiţie în Biserica Ortodoxă”, conducătorul BOR a îndemnat toate bisericile să i se alăture în rugăciune.

            “Şi cu toate bisericile, să ne unim în rugăciune, către bunul Dumnezeu, ca să se înduplece asupra adesei primejdii care este pornită asupra noastra”, a adăugat patriarhul Teoctist.

             Potrivit datelor Agenţiei Naţionale de Meteorologie, fenomenul de secetă s-a accentuat, la ânceputul lunii mai, în special în sudul şi sud-estul ţării.

            “În cultura grâului de toamnă, conţinutul de umiditate prezintă valori scăzute şi deosebit de scăzute pe suprafeţe mari din sud-estul, sudul şi vestul ţării, precum şi local în cele estice, fenomenul de secetă având diferite grade de intensitate”, arăta, recent, Ministerul Agriculturii, citând Administraţia Naţională de Meteorologie.

            Totodată, pentru perioada următoare, specialiştii estimează că deficitul de apă din sol se va accentua în zona de sud şi sud-est.

Trimite articolul

X
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Iehova says:
    May 13, 2007 at 4:03 pm

    Treziti-va fratii nostri !
    Asa cum spune Iehova se apropie sfarsitil ,se apropie apocalipsa fiti cu sufletul curat ,sa fiti pregatiti ptr. trecerea in eternitate.
    Asta se manifesta prin tornade,prin cutremure,vijelii, seceta ,desertizarea pamantului .Iubiti-va semenii,asta va spune Iehova matuitorul romanilor de pretutindeni ascultati sfaturile lui pana nu e tarziu.
    Iehova sa fie in sufletele voastre fratilor !

    Reply
  2. Anonim says:
    May 13, 2007 at 4:35 pm

    Sa pare ca ai tupeul sa vorbesti in numele lui D-zeu! Cat platesti contributie la biserica ta? jumate din salariul lunar? Nu crtezi ca ar trebui sa fie si lucruri care nu au valoare in bani?…probabil ca preotul tau cconduce un Mertzan siti umple capul cu tampenii….care nu e un lucru greu ca probabil aveti mult loc acolo.
    De ce voi nu va simtiti bine daca nu va diferentiati de altii?

    Reply
  3. alex says:
    May 13, 2007 at 6:11 pm

    Alaturi de politica vad ca biserica se pricepe si la meteorologie si face incantatii norilor de ploaie.Asta-i buna, teoctistul cu fratele iehovist ar trebui sa tina o slujba ecumenica pentru culturi agricole. Numai sa nu vina potopul dupa aceea ca trebuie sa-l franam si ne duce casele de cirpici.Pace voua tuturor.

    Reply
  4. Anonim says:
    May 13, 2007 at 6:58 pm

    La cate pacate are teoctistul ma indoiesc ca o sa-l asculte Dumnezeu.

    Reply
  5. C says:
    May 13, 2007 at 7:36 pm

    Da ce are a face ruga cu traditia?
    Daca nu se face dupa traditie nu e ascultata?
    Toate traditiile astea se regasesc in Biblie?

    Reply
  6. Anonim says:
    May 13, 2007 at 7:41 pm

    Acum se roaga pentru ploaie…..Fac ce vor si cum au ei chef, nu ii intereseaza de asa mult vehiculata(de catre unii) spiritualitate a poporului roman, decat atunci cand e seceta..
    Doamne Doamne da ploaie!!!
    Draga teoctiste imbracat mai ceva ca Papa, am tot respectul pentru varsta ta inaintata….dar Dumnezeu nu-i papusa cu sfori…

    Reply
  7. Anonim says:
    May 13, 2007 at 9:46 pm

    Se pare ca-i plin de MLM-isti iehovisti. Voi ascultati ce ziceti mah?
    Inapoia mea Satano!!!

    Reply
  8. Anonim says:
    May 13, 2007 at 11:11 pm

    Si daca D-zeu nu-l va asculta, sper sa se roage ca sa ne dea vin! Ca doar si Isus a prefacut apa in vin.

    Reply
  9. Anonim says:
    May 14, 2007 at 8:44 am

    Irigatiile au fost inlocuite cu rugaciuni pentru ploaie. Ne-am intors in Evul Mediu.

    Reply
  10. powered by Surfing Waves

    România

    Bihorean rănit într-un accident pe DN19, în Satu Mare. Autoutilitara pe care o conducea a ajuns pe contrasens
    Incidentul s-a produs în cursul zilei de luni, 17 august, pe Drumul Național 19, în localitatea Huta Certeze, județul Satu Mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cadavrul unei femei dată dispărută acum o săptămână, găsit pe pășunea satului Nimăești. Capul a fost adus de un câine la o fermă
    Sfârșit tragic pentru o femeie de 46 de ani, din localitatea bihoreană Curățele, a cărei dispariție a fost anunțată în urmă cu o săptămână de Poliția Bihor, la solicitarea membrilor familiei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bolojan anunță prioritate pentru modernizarea și electrificarea liniilor feroviare existente. Ce spune despre lucrările dintre Oradea și Cluj
    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, luni, 17 august, cu ocazia deschiderii circulației pe două pasaje rutiere din Oradea, că una dintre prioritățile în infrastructura feroviară trebuie să fie electrificarea și modernizarea liniilor existente.

    BIHON CAO

    Se întrerupere alimentare cu apă în Oradea pentru zonele Piața București, Săvineștilor, Berzei și Ștefan cel Mare

    BIHON CAO

    De unde a venit apa fierbinte din Valea Nimăiești? Compania de Apă Oradea face publice primele constatări

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Stadioanele de fotbal în așteptare din lipsă de bani. Bolojan: „Bugetul de stat nu mai are cum să acopere toate aceste lucrări”
    Premierul interimar Ilie Bolojan susține că România trebuie să își schimbe modul în care finanțează proiectele pentru construirea de stadioane și să țină cont de necesitatea, viabilitatea și costurile de întreținere ale acestora, precizări făcute într-o declarație făcută cu ocazia inaugurării celor două pasaje rutiere din Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Au dat buzna la reduceri finale! Cum a arătat un magazin dintr-un mall din Oradea după ce a anunțat că se închide
    Sute de persoane au luat cu asalt magazinele Hervis din Oradea în cursul weekendului, după ce au fost anunțate reduceri finale de 50% la toate produsele.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Drumul expres Oradea-Arad, întârziat din cauza finanțării. Ilie Bolojan a explicat de ce lucrările nu au fost încă demarate
    Prezent la inaugurarea celor două pasaje din zona Calea Aradului, premierul interimar Ilie Bolojan a oferit o serie de explicații privind motivele care au dus la întârzierea demarării lucrărilor la drumul expres Oradea-Arad.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X