bihon.ro Web analytics

CSC Sânmartin s-a revanşat în Cupă

Scris de Teodor Biriş - Învinsă vineri cu 6-3 în campionat, CSC Sânmartin s-a revanşat în Cupa României, unde a eliminat Luceafărul Oradea cu scorul de 4-1 (1-1), marţi, la Sântion, în turul III al competiţiei.

Ambii antrenori au făcut schimbări faţă de jocul precedent. Cheregi a introdus patru noi jucători, în timp ce Militaru a operat şapte modificări în primul unsprezece.

A fost din nou un meci spectaculos cu multe faze de poartă, în care experienţa a învins tinereţea. „Luceferii” au început bine şi de această dată şi au ratat ocazii importante prin Paşca (2) şi V. Costea (7 şi 12), faze la care s-a remarcat portarul Barabaş (26 de ani). O intervenţie salvatoare a avut şi Răileanu (17 ani) la şutul lui Sorian (11), apoi oaspeţii au deschis scorul în minutul 25, după o lovitură liberă executată de Papp la care Barabaş a respins şi V. Costea a marcat din două încercări (0-1).

Gazdele s-au trezit după golul încasat, iar Florin Pop (28), Ban (30) şi Sg. Pop (31) au creat pericol, însă Răileanu a avut intervenţii salvatoare. Când jucătorii aşteptau pauza, Sorian a inventat un şut de la 22 de metri, iar mingea a scuturat plasa, bară transversală-gol (1-1).

Imediat după pauză jocul a scăzut în intensitate, fiecare echipă aşteptân parcă greşeala adversarului. Excelent în prima repriză, Răileanu a fost surpins pe colţul scurt la o lovitură liberă din lateral dreapta executată de Arsene (2-1).

Tot după o fază fixă, gazdele s-au desprins decisiv: Arsene a executat o lovitură liberă din lateral, Sg. Pop a recentrat şi Fl. Pop a trimis în plasă din cădere (3-1). Finalul s-a jucat cu garda jos, dar cei care au mai înscris au fost tot cei de la CSC Sânmartin prin golgheterul Sergiu Pop (4-1). Victorie meritată a gazdelor, care s-au calificat astfel în turul IV se va desfăşura în perioada 10-12 septembrie. În competiţie vor intra atunci şi cele 9 echipe din Liga a II-a care n-au evoluat până acum.

CSC SÂNMARTIN – LUCEAFĂRUL 4-1 (1-1)
Au marcat Sorian 45+1, Arsene 62, Fl. Pop 79, Sg. Pop 88 / V. Costea 25
CSC Sânmartin: Barabaş – Fl. Pop, Pintea, Lupşe, Arsene, S. Brata (67 Andraş), Habakuk, Tiponuţ, Ban (81 Szabados), Sorian, Sg. Pop (89 Cl. Popa). Antrenor: Călin Cheregi
Luceafărul: Răileanu – Gunie, Core, D. Pop, Papp, Prejmerean, Paşca (59 Maxin), Manole (77 Paraschiv), Peter (64 Mitrică), V. Costea, Lăsconi. Antrenor: Dragoş Militaru
Arbitri: Andrei Vladimir Nagy (Aiud – Alba) – Csaba Antal şi Bogdan Paul Pojar (ambii din Cluj-Napoca).
Observator FRF: Petru Boroş (Oradea).