La concurs si-au anunţat participarea câteva nume sonore din lumea şahului
românesc, cum sunt: marii maeştri Dmitry Svetushkyn (Republica Moldova) şi George
Grigore (Constanţa), ultimul fiind câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului;
maeştrii internaţionali Alin Berescu, Vajda Albert (campionul, respectiv vicecampionul
naţional de seniori), Mihai Grünberg, Ciprian Nanu, Costel Burnoiu; Gabriel
Grecescu (campionul naţional de juniori 20 de ani), Maria Ursente (clasată pe
locul III la ediţia trecută).
In competitie vor mai fi prezenţi şahişti din numeroase oraşe ale ţării, precum şi din Ungaria.
Gavril Nutiu
Citiți principiile noastre de moderare aici!