BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Bolnavii COVID de la începutul pandemiei au şanse mai mici de infectare cu varianta Delta, față de vaccinați

Bolnavii COVID de la începutul pandemiei au şanse mai mici de infectare cu varianta Delta, față de vaccinați

la 31 August 2021 09:00 Reactualizat la: 30 August 2021 20:39
10 Comentarii

Bolnavii COVID de la începutul pandemiei au şanse mai mici de infectare cu varianta Delta, față de vaccinați

31 August 2021 09:00 Reactualizat la: 30 August 2021 20:39
Persoanele care au avut COVID-19 și s-au recuperat în timpul primelor luni ale pandemiei au şanse mai slabe să ia varianta Delta, însă cei care au primit ambele doze ale vaccinului Pfizer/BioNTech nu vor avea aceleași șanse.
Persoanele care au avut COVID-19 și s-au recuperat în timpul primelor luni ale pandemiei au şanse mai slabe să ia varianta Delta, însă cei care au primit ambele doze ale vaccinului Pfizer/BioNTech nu vor avea aceleași șanse.

Trimite articolul

X

Cea mai mare analiză în timp real din lume, realizată pentru a compara imunitatea naturală (dobândită în urma unei infecţii anterioare) cu protecţia oferită de unele dintre cele mai bune vaccinuri disponibile în prezent, arată că reinfectările sunt mult mai puţin comune decât se estimase iniţial, notează Bloomberg citat de Ziarul Financiar.

[eadvert]

Rezultatele obţinute de un grup de cercetători din Israel vin în contrast cu studiile efectuate în primele faze ale pandemiei, care au susţinut că inocularea prezintă un grad mai bun de protecţie prin comparaţie cu o infecţie anterioară, însă studiile citate de publicaţia americană nu au putut lua în calcul varianta Delta.

Datele reprezintă veşti bune pentru pacienţii care au trecut cu succes peste COVID-19, însă scot în evidenţă provocările pe care le implică măsurile de controlare a pandemiei.

Oamenii vaccinaţi cu ambele doze create de Pfizer/BioNTech au avut de şase ori mai multe şanse de a fi infectaţi cu varianta Delta şi de şapte ori mai multe şanse să dezvolte un caz simptomatic decât cei care şi-au revenit în urma bolii.

„Analiza demonstrează că imunitatea naturală oferă o protecţie mai lungă şi mai puternică împotriva infecţiei, cazurilor simptomatice şi spitalizărilor generate de varianta Delta”, explică oamenii de ştiinţă.

Rezultatele mai arată că protecţia oferită de o infecţie anterioară tinde să îşi piardă în timp din eficienţă. Riscul unei infecţii cu varianta Delta pentru o persoană vaccinată este în prezent de 13 ori mai mare decât dezvoltarea unei a doua infecţii în perioada ianuarie-februarie 2021. Totuşi, vaccinarea cu cel puţin o doză a persoanelor infectate anterior pare să stimuleze nivelul de protecţie.

Datele citate de Bloomberg au apărut prima dată pe portalul medRxiv şi nu au fost revizuite de alţi specialişti.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
bolanvii covid delta ,
coronavirus varianta delta ,
sanse infectare ,
vaccinati covid
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Eugen says:
    August 31, 2021 at 9:28 am

    Ceea ce se știa de la inceputul pandemiei. Au prostit oamenii și țările cu vaccinurile făcute pe genunchi și le-au inoculat frica, iar ei au căzut în capcană. Au expus oamenii la riscuri inutile, la efecte secundare de care puteau fi scutiti. Cei mai așa-ziși raționali, intelectuali au devenit cei mai iraționali. Ce-i de făcut acuma că isteria cu vaccinul continuă și oamenii încă nu se trezesc? Ai noștri guvernanți au rămas blocati tot in măsurile de vaccinare și de situația economică nu se ocupă nimeni. Încă producția și serviciile merg doar la relanti.

    Reply
    • raaul says:
      August 31, 2021 at 10:22 am

      trebuie timp ca sa imparti atata amar de bani…de ce sa se grabeasca cu ceva…cu cat intarzii cu atat ai mai mult, pui pe picioare ceva, afaceri, iti faci relatii…iti “rezolvi” viitoru’…sau politica inseamna altceva?

      Reply
  2. Ioana says:
    August 31, 2021 at 1:20 pm

    De răceală mai scapi dar de vaccin nu se știe.

    Reply
    • bihoreanul says:
      August 31, 2021 at 1:38 pm

      Dar, ceea ce se stie cu siguranta e ca de prostie nu scapi.

      Reply
      • Unu says:
        August 31, 2021 at 2:22 pm

        Tu vorbind din experienta proprie 🤣🤣🤣. Poate scapi de ea după doza 5. Nu îți pierde speranța 🤣🤣🤣

        Reply
      • Eugen says:
        August 31, 2021 at 3:17 pm

        Scapi și de prostie dacă realizezi și te trezești că te-au prostit alții. Dacă nu realizezi, umbli mai departe în prostie. Alegerea e a fiecăruia. Dacă avem minte haideți să o folosim. Gândim cu mintea altora, nu mai gândim cu mintea noastră?!

        Reply
      • @bihoreanul says:
        August 31, 2021 at 5:53 pm

        Vezi, stii tu. Esti condamnat la prostie pe viata.

        Reply
  3. Unu says:
    August 31, 2021 at 2:23 pm

    Tu vorbind din experienta proprie 🤣🤣🤣. Poate scapi de ea după doza 5. Nu îți pierde speranța 🤣🤣🤣

    Reply
  4. ion says:
    August 31, 2021 at 3:44 pm

    stergeti articolul ,lasati cobai sa se vaccineze in fiecare an ….

    Reply
  5. K62i says:
    September 2, 2021 at 9:15 am

    Se vede clar manipularea acestei pandemii si campania de vaccinare care zic ei ca se preteaza tururor indiferent de comorbitati serios??? Chiar asa? Aceasta campanie se vede clar ca este doar cu interes financiar ca doar ii doare undeva de sanatatea populatiei sau de cand clasa politica a fost preocupat de sanatate??? Logic daca cineva a trecut prin covrig ,aceasta este multumita sistemului imunitar propriu si la urmatoarea intalnire cu virusul va fi la fel si atunci nu-i clar ca vaccinul nu are rol de imunizare?

    Reply
  6. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Flăcări uriașe la groapa de gunoi din Oradea: peste 20 de pompieri au intervenit pentru stingerea incendiului
    Incidentul s-a produs în seara zilei de luni, 4 mai.

    România

    Guvernul Bolojan, la limită înainte de votul moțiunii: Ciucu susține că lipsesc 5–10 voturi pentru a decide soarta Executivului
    Numerătoarea inversă până la moțiunea de cenzură inițiată de PSD și AUR, un test crucial pentru supraviețuirea politică a premierului Ilie Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ce facem astăzi, 5 mai, în Oradea?
    Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 5 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    Interviu cu judoka orădean Alex Creț: „Obiectivul meu este să revin în elita mondială”
    Judoka orădean Alex George Creț, recent câștigător al medaliei de bronz la Campionatul European de seniori de la Tbilisi, ne vorbește, în cadrul unui interviu, despre perioada grea prin care a trecut pe parcursul anului trecut și despre planurile sale de viitor. Calificarea la Jocurile Olimpice de la Los Angeles 2028 reprezintă țelul său major.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM: Bihorul, între temperaturi de până la 26 de grade și averse pe final de săptămână
    Vremea continuă să se încălzească în Crișana, unde în cursul zilei de marți, 5 mai temperaturile maxime vor ajunge la o medie regională de 28 de grade Celsius.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Oradea Plaza – nou reper pentru spațiile de birouri moderne din centrul orașului
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X