BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Nehammer anunță că Austria își menține veto-ul pentru Schengen asupra Bulgariei și României

Nehammer anunță că Austria își menține veto-ul pentru Schengen asupra Bulgariei și României

la 22 January 2023 15:44
5 Comentarii

Nehammer anunță că Austria își menține veto-ul pentru Schengen asupra Bulgariei și României

foto: Mediafax
22 January 2023 15:44
Austria îşi menţine veto-ul pentru Schengen asupra Bulgariei și României până când situața se va schimba fundamental, a afirmat cancelarul Karl Nehammer înaintea unei vizite în Bulgaria.
Austria îşi menţine veto-ul pentru Schengen asupra Bulgariei și României până când situața se va schimba fundamental, a afirmat cancelarul Karl Nehammer înaintea unei vizite în Bulgaria.

Trimite articolul

X

„Veto-ul Austriei la Schengen rămâne în vigoare până când situația se va schimba substanțial”, a declarat cancelarul federal Karl Nehammer, care luni va vizita frontiera dintre Bulgaria și Turcia, un punct prin care mulți migranți ilegali intră în Uniunea Europeană pentru a-și continua călătoria spre Europa de Vest. Nehammer a susținut că “atâta timp cât spațiul Schengen nu funcționează”, acesta nu poate fi extins în continuare, relatează APA.

Politicianul a cerut Comisiei Europene să acorde “sprijin deplin” României și Bulgariei în consolidarea frontierelor externe ale UE.

„Bulgaria trebuie să fie în măsură să stabilească o protecție a frontierelor la fel de puternică precum cea din Grecia. În acest scop, fondurile necesare trebuie să fie puse la dispoziție din bugetul UE”, a spus el.

Atât România, cât și Bulgaria au fost excluse din spațiul european de liberă circulație a mărfurilor și persoanelor la reuniunea miniștrilor de interne ai UE de la Bruxelles din 8 decembrie, din cauza veto-urilor exprimate de Austria și Olanda. Croația a fost admisă, deoarece candidatura sa a fost aprobată de toate țările membre, conform EFE.

[eadvert]

sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
anunta ,
austria ,
romania ,
schengen ,
veto
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. M**e Austria says:
    January 22, 2023 at 4:48 pm

    Poate ca a venit vremea ca acești neonaziști care toată istoria lia s-au hrănit din furturi de la alte popoare sa li se arate lungul nasului . Poate ca ei ar trebui excluși din Schengen. Sa își păzească singuri granițele. Astfel votul lor nu ar mai conta.

    Reply
    • cetatean says:
      January 23, 2023 at 1:14 pm

      m…da , multe ar trebui si in tara asta 🙁

      Reply
  2. Petrom a fost dat pentru mită. says:
    January 22, 2023 at 5:12 pm

    Romania trebuie sa naționalizeze omvpetrom, pentru că a fost cea mai mare hoție cu mituirea guvernului, a lu năstase, dan ioan popescu, motiv pentru care trebuie naționalizată, iar suma pentru care a fost privatizarea a fost cu mult mai mica fata de profitul actual de miliarde de euro.

    Reply
  3. Vasile says:
    January 23, 2023 at 7:10 am

    România trebuie să ia atitudine. Degeaba tot sperăm, ăștia joacă tare, noi de ce nu?
    Până acum doar promisiuni? Cine plătește pentru dezavantajul economic de a ju fi în spațiul Schengen?

    Reply
  4. Willhelm says:
    January 24, 2023 at 3:24 pm

    Bravo lor. Bine fac ca nu ne vor. Asa meritam. E meritul clasei politice. Hai sa.i Votam in continuare!

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    FC Bihor

    O nou confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.

    Bihon Decese

    Decese 22.04.2026

    România

    Prima zi de concediu medical va fi plătită. Vezi pentru cine
    Ministrul Sănătății a anunțat pe Facebook că parlamentul a aprobat mai multe excepții în cazul neplății primei zile de concediu medical.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.04.2026 - 07.05.2026 - PL Alesd + PL Oradea + PL Rural + PL Salonta + PL Sacueni

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X