BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Ministerul Sănătății: Serviciile de Ambulanță rămân în subordinea ministerului

Ministerul Sănătății: Serviciile de Ambulanță rămân în subordinea ministerului

De Mădălina Cristea
la 28 July 2025 11:59
1 Comentarii

Ministerul Sănătății: Serviciile de Ambulanță rămân în subordinea ministerului

28 July 2025 11:59
Serviciile de Ambulanță rămân în subordinea Ministerului Sănătății, nu vor fi transferate în subordinea Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a clarificat Ministerul Sănătății, după ce informații incorecte și incomplete privind reforma Serviciilor de Ambulanță au apărut în spațiul public. 
Scris de Mădălina Cristea - Serviciile de Ambulanță rămân în subordinea Ministerului Sănătății, nu vor fi transferate în subordinea Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), a clarificat Ministerul Sănătății, după ce informații incorecte și incomplete privind reforma Serviciilor de Ambulanță au apărut în spațiul public. 

Trimite articolul

X

Conform programului de Guvernare, sistemul de sănătate românesc va beneficia de reforme structurale semnificative, „menite să corecteze dezechilibrele funcționale și să sprijine atât pacienții, cât și personalul medical”.

„Informațiile apărute în spațiul public se bazează pe un document de lucru intern (draft), care nu reprezintă forma finală pentru transparență decizională și consultare publică. De asemenea, structura de reorganizare propusă, inclusiv la nivel județean, nu este definitivă și va face obiectul unor discuții suplimentare”, a explicat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Potrivit ministerului, reorganizarea și dezvoltarea administrativă a serviciilor de urgență sunt necesare pentru o gestionare eficientă și coerentă a sistemului, în concordanță cu realitățile actuale din sector. Aceste măsuri nu vor afecta calitatea serviciilor oferite pacienților.

„Colaborarea dintre Ministerul Sănătății și Ministerul Afacerilor Interne, prin DSU, se va menține operativă pentru gestionarea situațiilor de urgență, în scopul de a sprijini eficient cetățenii aflați în situații critice. Serviciile de ambulanță vor funcționa ca până acum, în subordinea Ministerului Sănătății și în coordonarea operaționala a DSU pentru situațiile de urgență”, a mai afirmat Alexandru Rogobete.

Reforma sistemului nu va afecta personalul medical sau auxiliar din cadrul Serviciilor de Ambulanță

Reorganizarea și reforma sistemului vor avea loc simultan, atât pentru Serviciile de Ambulanță, cât și pentru Inspectoratele pentru Situații de Urgență, însă acest lucru nu implică sub nicio formă transferul Serviciilor de Ambulanță de la Ministerul Sănătății la DSU.

„Rugăm persoanele care speculează informațiile referitoare la reforma Serviciilor de Ambulanță să înceteze cu aceste practici, care nu fac decât să oprească progresul real al reformelor în interesul sistemului și al cetățenilor. Ministerul Sănătății va colabora în continuare cu Departamentul pentru Situații de Urgență pentru dezvoltarea unui sistem de urgență mai eficient, care salvează zilnic mii de vieți”, a transmis Ministerul Sănătății.

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Sabau says:
    July 28, 2025 at 2:09 pm

    ce legatura are cu Ministerul Sanatatea? in Ro sunt doua institutii care fac acelasi lucru DSU=SAJ, in doua ministere diferite.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Update: Accident mortal în Răbăgani: un bărbat de 28 de ani a murit după ce a fost lovit de un autotren
    Pompierii militari intervin în aceste momente, la data de 12 iulie, în localitatea Răbăgani pentru acordarea primului ajutor și salvarea unei persoane care a fost lovită de un autotren.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean condamnat în Danemarca pentru 37 de furturi. A spart școli, locuințe, sedii de firme și un club pentru copii
    Un an și 9 luni de închisoare pentru aproape un an de furturi în Danemarca. Este pedeapsa pe care a primit-o un bihorean – Claudiu Ciurar – pentru nu mai puțin de 33 de spargeri și 4 tentative de furt comise în perioada februarie – noiembrie 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Unul dintre membrii grupului care a spart mai multe case în Oradea și împrejurimi, dat în urmărire
    Crișan Rostaș, unul dintre cei trei hoți care la finalul anului 2024 au dat mai multe spargeri în Oradea și în localitățile din vecinătatea municipiului și i-au determinat pe locuitorii cartierului Episcopia să organizeze patrule civile, a fost dat în urmărire națională, după ce a fost condamnat la 4 ani și 4 luni de închisoare cu executare. 1

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Prea multe ratări! CAO a remizat cu Minerul Rodna în faza regională a Cupei României
    Cu un lot restructurat din temelii, „noul CAO” a susținut sâmbătă primul meci oficial din sezonul 2026/2027 în faza regională a Cupei României cu Minerul Rodna, formație care a realizat eventul în județul Bistrița Năsăud.

    România

    Bolojan, convocat la Cotroceni de Nicușor Dan alături de liderii PSD, USR și UDMR. Se caută soluția pentru Guvern
    Președintele Nicușor Dan ar urma să se întâlnească luni dimineața cu liderii fostei coaliții de guvernare - PSD, PNL, USR, UDMR - pentru a discuta despre formarea unei majorități care să poată duce la învestirea unui viitor guvern. 2

    FC Bihor

    FC Bihor a pierdut meciul cu echipa croată de Conference League. Doi atacanți trecuți prin Superligă au marcat în poarta orădenilor
    FC Bihor Oradea și-a măsurat duminică forțele cu NK Varaždin (Croația), cel mai valoros adversar din cantonamentul sloven. Partida trebuia să se dispute sâmbătă la ora 19:00, însă a fost amânată din cauza vremii nefavorabile de la Rogla pentru duminică la ora 11:00.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X