BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Numărul posturilor ocupate în instituțiile și autoritățile publice a crescut cu peste 4.500 în primele două luni ale anului 2025

Numărul posturilor ocupate în instituțiile și autoritățile publice a crescut cu peste 4.500 în primele două luni ale anului 2025

De Ramona Pașcu
la 3 April 2025 09:41 Reactualizat la: 3 April 2025 12:41

Numărul posturilor ocupate în instituțiile și autoritățile publice a crescut cu peste 4.500 în primele două luni ale anului 2025

3 April 2025 09:41 Reactualizat la: 3 April 2025 12:41
În luna februarie 2025, numărul total de posturi ocupate în instituțiile și autoritățile publice din România a atins valoarea de 1.311.451, înregistrând o creștere semnificativă de 4.558 față de finele anului 2024, potrivit datelor oficiale publicate de Ministerul Finanțelor (MF).
Scris de Ramona Pașcu - În luna februarie 2025, numărul total de posturi ocupate în instituțiile și autoritățile publice din România a atins valoarea de 1.311.451, înregistrând o creștere semnificativă de 4.558 față de finele anului 2024, potrivit datelor oficiale publicate de Ministerul Finanțelor (MF).

Trimite articolul

X

Acest trend ascendent reflectă o expansiune constantă a aparatului administrativ public, iar analiza structurii posturilor ocupate relevă o distribuție inegală între administrația centrală și locală, precum și o diversificare a surselor de finanțare ale acestora.

Peste 64% din totalul posturilor ocupate în sectorul public se regăsesc în administrația publică centrală, respectiv 841.259 de posturi (o creștere de 2.936 față de decembrie 2024). Dintre acestea, 621.809 sunt în instituții complet finanțate din bugetul de stat, înregistrând un plus de 2.690 angajați față de sfârșitul anului trecut.

Această statistică evidențiază o concentrarea semnificativă a personalului în structuri esențiale precum Ministerul Educației, care înregistrează cel mai mare număr de angajați, 308.442 (cu un plus de 898 față de decembrie 2024). Ministerul Afacerilor Interne și Ministerul Apărării Naționale urmează cu 125.001, respectiv 80.746 de posturi ocupate, semn că domeniile securității și apărării continuă să fie prioritare pentru guvernul român.

În ceea ce privește sursele de finanțare, instituțiile publice românești sunt susținute de fonduri din diverse surse: bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale, venituri proprii și altele. Astfel, în instituțiile finanțate exclusiv din venituri proprii, erau ocupate 166.876 de posturi (în creștere cu 1.225 comparativ cu decembrie 2024), în timp ce instituțiile finanțate din bugetul asigurărilor sociale aveau 8.980 de posturi ocupate (o scădere de 234 față de anul trecut).

De asemenea, se înregistrează o scădere a numărului de posturi ocupate în instituțiile subvenționate din bugetul de stat și din fonduri pentru șomaj, care totalizau 43.594 posturi (cu 745 mai puține față de decembrie 2024). Aceste fluctuații sugerează o reorganizare a resurselor umane în funcție de necesitățile economice și sociale ale statului român.

La nivelul administrației publice locale, în februarie 2025 erau ocupate 470.192 de posturi, cu 1.622 mai multe comparativ cu ultima lună din 2024. Din acest total, 287.790 de posturi erau în instituții finanțate integral din bugetele locale, înregistrând o creștere de 768 de posturi față de decembrie 2024. De asemenea, 182.402 posturi erau ocupate în instituții care beneficiază de fonduri proprii sau parțial din bugetul public. Această evoluție sugerează o expansiune a serviciilor publice la nivel local, precum și o creștere a autonomiei financiare a administrațiilor locale.

Posturi vacante suspendate

Ordonanța de Urgență nr. 156/2024, care reglementează măsurile fiscal-bugetare pentru anul 2025, aduce o serie de restricții în privința angajărilor în sectorul public. Conform acestei ordonanțe, începând cu 1 ianuarie 2025, a fost suspendată ocuparea posturilor vacante prin concurs sau examen în autoritățile și instituțiile publice, cu excepția posturilor unice și a celor care au fost deja aprobate prin memorandum guvernamental.

Totodată, ordonatorii de credite pot aproba ocuparea unui procent de maximum 15% din posturile vacante, dar numai dacă acest lucru nu conduce la o creștere a numărului total de posturi ocupate și se încadrează în cheltuielile de personal aprobate prin buget.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajari ,
bugetari ,
institutii publice ,
posturi la stat
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: Prima Development Group vine cu noi oportunități de angajare pentru candidați

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X