În opinia acestuia, inițierea unei moțiuni de cenzură nu ar trebui să se limiteze la răsturnarea executivului, ci trebuie să vină la pachet cu o soluție politică viabilă.
„Problema este că atunci când dărâmi un guvern, oamenii raționali trebuie să se gândească ce punem în loc, cine e viitorul premier, cine duce această mare responsabilitate, pe ce partide se bazează”, a declarat Bolojan, subliniind că „n-am constatat până acum că se discută astfel de lucruri”.
El atrage atenția că responsabilitatea nu se oprește la votul din Parlament, ci se extinde asupra celor care inițiază moțiunea. „Nu se pune problema unui vot la moțiune ci se pune problema ca cei care au generat această criză să găsească soluția”, a afirmat acesta. În același context, a invocat modelul altor state europene: „În momentul în care, de exemplu în Germania, vii cu o moțiune de cenzură, sistemul lor parlamentar presupune că cei care depun moțiunea trebuie să vină și cu o soluție”.
Totodată, Bolojan a sugerat că actualul context politic ar putea indica o apropiere între PSD și AUR, în condițiile în care cele două formațiuni colaborează pentru susținerea moțiunii.
„Asistăm la formarea unei noi coaliții de facto”, a spus acesta, adăugând că „singura concluzie e că vom avea, foarte probabil, o majoritate PSD-AUR, pe față sau pe dos”.
În ceea ce privește propria poziție, liderul liberal a transmis că nu ia în calcul o retragere, în absența unor alternative clare.
„N-am depus armele niciodată și am o mare responsabilitate pentru țara asta. Dacă aș fi văzut niște soluții, n-ar fi fost o problemă să mă retrag, dar nu sunt soluții și cât timp sunt pe această funcție, îmi fac datoria”, a declarat Bolojan.
El a adăugat că va continua să conducă guvernul cât timp există sprijin parlamentar: „asigur conducerea guvernului care are încă un sprijin parlamentar. dacă pierde acest sprijin, urmează consultările și formarea unui nou guvern”.
Reacția sa conturează o critică centrată pe lipsa de coerență a inițiativei și pe necesitatea asumării unei soluții politice complete, nu doar a unui gest de opoziție.
Trimite articolul
XDrum bun, nu ne suna, te sunam noi daca e cazul.. Pastor de vaci la Birtin e o profesie la fel de onorabila.
Solutia la “criza ” este sa fi demis impreuna cu guvernul ilegitm,impus de Bruxelles.
-
“Bravo, afara din UE Romania, nu avem nevoie de UE.” Asta mai urma sa spui.
Pari cam palid, mai mesia, salvatorul patriei.
MARS !!!!!!!!!!
Dute dr. de nesimtit, ai taiat, efectiv, diar de la educatie! N-ai facut absolut nici o reforma. Mereu dati vani pe peeseedee, nenirocitilor. Da to demisia .ouke, ca nu esti Mesia, nu confunda un ajarat de oras , oe care l-ai adus la cele mai mari cheltuieli la utulitati , cu țara!
Nu sunt nici haurist , nuci psdist.
Sper ca toti acesti comentatori ratați să aibă parte de reformele FMI sau de incapacitatea de plată a țării din luna August! Asa să vă ajute Dumnezeu! Amin!
-
Nu sunt sigur, dar cred ca Dumnezeu e ocupat cu chestii mai importante, invartitul planetelor in jurul soarelui, galaxii, chestii de genul asta, asa ca nu prea are timp de implinit visele umede ale unor troli liberali de doi bani. La-s ca nu mori de foame daca il ejecteaza pe idolul tau.
-
S-a cam terminat cu porfirul, catelas.
La Birtin fuga mars!
Drum bun dragule. Se aude din partidu tau ca esti putkn cam disperar ca pierzi postul de senator si vrei inapoi la oradea. Du te in alesd sau unde naiba te va primi cineva. Esti un jalnic, o rusine pt bihor. Ai crescut doar taxe si impozite. Ai incasat 10.000 euro pe luna de la popor sa crestj taxe si impozite. Imbecil ce esti.
Ce e mai sluga penelista. Nu porfirul aduce bunastare, nici saracia din Oradea adusa de zeul tau
Lasă nea Ilie ca or găsi ei pe cineva sa pună prim ministru. Și sigur pe cineva mai bun decât tine. Nu te mai stresa sa nu cumva sa îți cada și parul de la sprâncene.
hai acasa Bolojane, ca bihorenii tac si rabda, orice le faci 🙁