BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Strigătul de împerechere al unui râs, surprins de camerele Romsilva într-o pădure din Piatra Craiului

Strigătul de împerechere al unui râs, surprins de camerele Romsilva într-o pădure din Piatra Craiului

De Vlad Chelaru
la 11 March 2026 12:06

Strigătul de împerechere al unui râs, surprins de camerele Romsilva într-o pădure din Piatra Craiului

11 March 2026 12:06
Un moment extrem de rar din viața faunei sălbatice a fost surprins într-o pădure din Parcul Național Piatra Craiului.
Scris de Vlad Chelaru - Un moment extrem de rar din viața faunei sălbatice a fost surprins într-o pădure din Parcul Național Piatra Craiului.

Trimite articolul

X

O cameră de monitorizare instalată de specialiștii Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva a înregistrat strigătul de împerechere al unui râs, un sunet dificil de surprins în natură.Imaginile au fost făcute publice de Romsilva pe rețelele de socializare, instituția subliniind caracterul inedit al momentului.

„Extrem de rar de surprins, strigătul de împerechere al unui râs a fost înregistrat de o cameră de monitorizare amplasată într-o pădure din Parcul Național Piatra Craiului, iar noi împărtășim cu dumneavoastră acest moment rar și inedit”, au transmis reprezentanții Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva.

Râsul este una dintre cele mai discrete feline din fauna Europei și trăiește în special în zonele împădurite de munte. România găzduiește una dintre cele mai importante populații de râs din Europa.

Trimite articolul

X
Taguri:
imperechere ,
Piatra Craiului ,
ras ,
romsilva ,
sunet
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    VIDEO
    Interviu cu Cosmin Petruţ, actor, voice-over şi trainer / „Dublajul este una dintre cele mai discrete forme de actorie”
    Actor, voice-over şi trainer, Cosmin Petruţ este cunoscut pentru rolurile din spectacolele Teatrului Regina Maria din Oradea, de la cursurile de teatru, dar şi ca voce a multor personaje din desenele animate.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal la Spitalul Județean din Oradea: medic ATI, amenințat cu bătaia după un incident provocat de 4 persoane
    Un medic de la Secția Anestezie și Terapie Intensivă a Spitalului Județean din Oradea a fost nevoit, sâmbătă dimineața, să sune la 112 și să ceară intervenția Poliției, după ce patru persoane au provocat scandal în incinta unității medicale, iar una dintre ele – o femeie – chiar l-a amenințat cu bătaia. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tribunalul Bihor a dispus începerea judecății în dosarul de mită al fostului director al ISCTR Bihor, Cristin Țepele
    Un judecător de cameră preliminară din cadrul Tribunalul Bihor a dispus, vineri, începerea judecății în procesul în care Cristin Țepele, fostul director al Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier (ISCTR) Bihor, este inculpat pentru două fapte de luare de mită și pentru folosirea de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste detalii.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VIDEO: Dental Plazza by Adrian Oradea: Materialul ales poate face diferența când vă puneți o coroană dentară!
    Când îți pui o coroană dentară, materialul ales poate face diferența dintre un rezultat care ține ani de zile și o cheltuială greșită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Noul showroom OMODA & JAECOO D&C Oradea și-a deschis porțile
    D&C Oradea vă invită să descoperiți noul showroom dedicat mărcilor OMODA și JAECOO, două branduri care aduc un nou standard în materie de design, tehnologie și eficiență.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    L-ați văzut pe Crișul Repede? Utilajul care „aspiră” aluviunile lucrează din nou în Oradea
    Lucrările de decolmatare a lacului de acumulare de la Priza de Apă Oradea continuă și în acest an, intervențiile desfășurându-se în prezent pe tronsonul Crișului Repede cuprins între Podul Densușianu și Podul Carol I.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X