În cadrul probelor, structura a fost încărcată controlat pentru a fi verificată atât în condiții de solicitare statică, cât și în scenarii care simulează traficul rutier. Rezultatele au confirmat că pasajul respectă cerințele de siguranță și rezistență prevăzute în proiect, se menționează într-o postare pe pagina de socializare a constructorului, Selina Grup. Finalizarea cu succes a acestor teste apropie investiția de momentul inaugurării, după parcurgerea ultimelor proceduri tehnice și administrative.
Pasajul suprateran face parte dintr-un proiect mai amplu de reorganizare a traficului la ieșirea din municipiu spre Arad, unde se construiesc două pasaje rutiere complementare. Obiectivul este eliminarea blocajelor din intersecția care asigură accesul către Era Shopping Park, Oradea Shopping City, Dedeman și Aeroportul Oradea. Primul proiect este un pasajul subteran realizat la intersecția dintre Calea Aradului și Centura Oradea, în apropierea magazinului Jumbo. Acesta va avea o lungime de 406 metri, cu o valoare de 36.894.127,66 lei, cu TVA, stadiul fizic fiind de peste 70%. Al doilea este pasajul suprateran care traversează sensul giratoriu în zona Era Park.
Acesta are o lungime totală de 535 de metri, iar valoarea contractului este de 25,38 milioane de lei, fără TVA. Lucrările au început în toamna anului 2025, fiind aproape finalizate. Pasajele sunt executate de asocierea Selina – Drum Asfalt, în cadrul unui parteneriat între Consiliul Județean Bihor, Primăria Oradea și CNAIR, fiind finanțate prin PNRR.
Potrivit informațiilor primite de la președintele CJ Bihor, Mircea Mălan, în aproximativ două săptămâni ar urma să se redeschidă circulația partială pe cele două pasaje, iar în maxim o lună lucrările vor fi recepționate, ceea ce va însemna închiderea celor două proiecte.
Potrivit contractului, lucrările la ambele pasaje din zonă trebuiau finalizate până pe data de 30 iunie 2026.
Citiți principiile noastre de moderare aici!