„Din cercetările efectuate de polițiștii Serviciului Rutier la fața locului s-a stabilit că, un tânăr, de 19 ani, din localitatea Cubulcut, județul Bihor, în timp ce conducea un autoturism pe D.N.19, dinspre localitatea Săcueni înspre localitatea Tarcea, județul Bihor, în afara localității Tarcea, într-o curbă la dreapta, în condiții ce urmează a fi stabilite din cercetări, ar fi pătruns pe sensul opus de circulație și a intrat în coliziune frontală cu un autoturism, condus din sens opus de un bărbat de 42 de ani, din localitatea Diosig, județul Bihor”, a transmis purtătorul de cuvânt al IPJ Bihor, comisar-șef Alina Fărcuța.
Trei persoane încarcerate
La fața locului au fost mobilizate de urgență, șase echipaje de pompieri militari din cadrul Stației Valea lui Mihai, Stației Săcueni și Detașamentului Marghita, cu o autospecială de descarcerare grea, două autospeciale de intervenție cu modul de descarcerare și cu trei ambulanțe SMURD tip B2, echipajul de terapie intensivă mobilă al SMURD Oradea și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).
„Pompierii militari au acționat pentru descarcerarea a trei persoane rămase încarcerate în autoturismele avariate, două dintre acestea (un bărbat și o femeie) aflându-se în stop cardio-respirator. Echipajele medicale și paramedicale au efectuat manevre de resuscitare în cazul celor două persoane aflate în stop cardio-respirator și au acordat îngrijiri medicale celorlalte trei victime, care au fost ulterior transportate la spital, una dintre acestea, un minor, aflându-se în stare gravă”, a transmis purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, Locotenent-colonel Camelia Roșca.
Din nefericire, în pofida eforturilor depuse de echipaje, bărbatul și femeia nu au răspuns manevrelor de resuscitare, medicul declarând decesul acestora.
Persoanele decedate sunt un bărbat, de 25 de ani, din Cubulcut, pasager în primul autoturism și o femeie, de 48 de ani, din localitatea Vaida, pasageră în cel de-al doilea autoturism.
De asemenea, conducătorii celor două autoturisme și un tânăr, de 16 ani, din localitatea Sânnicolau de Munte, județul Bihor, pasager în primul autoturism, au suferit leziuni pentru îngrijirea cărora au fost transportați la spital.
Conducătorul celui de-al doilea autoturism a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ, iar conducătorului primului autoturism i-au fost prelevate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei


Citiți principiile noastre de moderare aici!