BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Au ajutat o mamă să trăiască

Au ajutat o mamă să trăiască

la 29 September 2016 11:45 Reactualizat la: 29 September 2016 11:45
29 September 2016 11:45 Reactualizat la: 29 September 2016 11:45
Dr. Petru Chitulea şi organizaţia ALDE Batăr au ajutat o femeie să-şi poată creşte copiii.
Scris de Raul Simea - Dr. Petru Chitulea şi organizaţia ALDE Batăr au ajutat o femeie să-şi poată creşte copiii.

Trimite articolul

X

O mamă în viaţa copiilor săi este extrem de importantă, iar prezenţa şi dragostea ei pot fi măsurate doar de zâmbetele şi fericirea puilor ei. Nimic pe lume nu se poate compara cu dragostea mamei: ea ne ghidează spre maturitate, ne alină suferinţa şi plânge împreună cu noi când suntem la necaz. O femeie din Batăr, cu o problemă gravă de sănătate, a fost ajutată de organizaţia de femei ALDE din Batăr, prin preşedintele Dorina Maliţa, şi de dr. Petru Chitulea să-şi crească cei patru copii, de 9, 6, 4, respectiv 1 an şi 9 luni.

Chinuită de dureri şi slăbită fizic, femeia nu vedea nicio cale de scăpare în problema ei, până când soţul său a întâlnit-o pe Dorina Maliţa, o femeie cunoscută pentru sprijinul pe care-l oferă celor aflaţi în nevoie. Fără vreo sursă de venit – contând doar pe ajutorul social, alocaţia copiilor şi banii pe care-i câştiga cu ziua – soţul femeii nu spera că cei patru copii ai săi vor putea creşte alături de mama lor. Astfel că şi-a luat inima în dinţi şi a apelat la ajutorul organizaţiei din Batăr. După intervenţia dr. Chitulea, formaţiunea tumorală suspectă care-i punea viaţa în pericol a fost extirpată, iar la o lună după operaţie femeia se simte bine.

,,M-au contactat, şi pentru că accesul doamnei la servicii medicale performante era limitat, m-am implicat. În luna august a fost operată. Operaţia a reușit. Acum a venit la control, am văzut examenul histopatologic şi este bine”, a declarat dr. Petru Chitulea. Acum, din gura femeii se pot auzi doar cuvinte de mulţumire și recunoștință adresate medicului, binefăcătorilor săi şi personalului medical, pentru că viaţa sa poate fi din nou una normală. ,,Nu am cuvinte să-i mulţumesc domnului doctor Petru Chitulea, doamnei Maliţa şi doamnelor din Organizaţia ALDE Batăr. Tot ce îmi doream era să mă ţină Dumnezeu în viaţă, ca să-mi cresc copilaşii. Nu-mi era teamă de operaţie, voiam doar să trăiesc pentru copiii mei”, a spus Ancuţa C.

Trimite articolul

X
Taguri:
alde bihor ,
Dorina Malita ,
Petru Chitulea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UNTOLD 2026 bate noi recorduri: Peste 500.000 de participanți și sold out la abonamentele pentru ediția 2027
    Patru nopți albe, nouă scene, sute de decibeli și un stadion transformat într-un cazan sub presiune al muzicii electronice și pop-rock. Ediția UNTOLD 2026 s-a tras la linie la Cluj-Napoca, lăsând în urmă o cifră impresionantă: peste jumătate de milion de festivalieri au tranzitat incinta Cluj Arena și Parcul Central pe parcursul celor patru zile de festival.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Celebrarea hramului Sanctuarului Eparhial „Adormirea Maicii Domnului” din Oradea
    În Anul Jubiliar Franciscan, sărbătoarea hramului readuce în lumină legătura profundă dintre spiritualitatea franciscană și devoțiunea față de Preasfânta Fecioară Maria.

    Cultură

    „Ave Maria”, concert cu intrare liberă în Catedrala Romano-Catolică din Oradea
    Concertul va cuprinde, printre altele, lucrări de Bach, Beethoven, Dvořák sau Mozart.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în zona străzii Doina

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în Oradea – strada Tudor Vladimirescu

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON Sport local

    Debut victorios pentru România la Campionatul European de polo U20 de ani. Orădeanul Orsós Roland a marcat două goluri
    La Varna (Bulgaria) a început luni Campionatul European de polo U20 de ani.

    BIHON Sport local

    Sprinterul bihorean Mihai Sorin Dringo s-a calificat în semifinalele probei de 400 metri la Campionatul European de atletism
    Mihai Sorin Dringo a concurat astăzi în seriile probei de 400 metri, în prima zi a Campionatului European de atletism în aer liber. Competiția are loc pe Stadionul Alexander din Birmingham (Marea Britanie).

    Cultură

    VIDEO
    „Carmina Burana” la Oradea: tenorul bihorean Ştefan von Korch revine acasă într-un concert eveniment
    Concertul face parte dintr-o serie prin care tenorul Ştefan von Korch propune publicului să descopere sau redescopere magistrala cantată a lui Carl Orff.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X