Ioan Cristian Gliga este anchetat de autoritățile judiciare suedeze sub bănuiala comiterii unor infracțiuni economice și de spălare de bani în țara nordică. Mandatul de arestare a fost emis pe 24 iulie, iar 6 zile mai târziu bărbatul a fost ridicat de polițiștii bihoreni.
Ulterior, poliţiştii Compartimentului Urmăriri din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale l-au prezentat unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, care a emis pe numele său o ordonanță de reținere pentru 24 de ore. În cursul zilei de vineri, Curtea de Apel Oradea a respins propunerea Parchetului de a-l aresta provizoriu pe Gliga în vederea predării către autoritățile din Suedia.
În schimb, judecătorul a dispus punerea tânărului sub control judiciar pentru 30 de zile, timp în care acesta nu are voie să părăsească județul și trebuie sp poarte o brățară electronică de monitorizare.
„Atrage atenţia persoanei solicitate Gliga Ioan Cristian că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a obligaţiilor ce îi revin, măsura controlului judiciar se poate înlocui cu măsura arestului la domiciliu sau măsura arestării provizorii. Dispune punerea de îndată în libertate a persoanei solicitate, dacă nu este reţinută sau arestată în altă cauză”, se arată în minuta publicată pe portalul instanțelor.
Decizia instanței poate fi contestată în termen de 24 de ore de la pronunțare.
„Schimbul de date şi informaţii a fost realizat prin Biroul Sirene – Centrul de Cooperare Poliţienească Internaţională”, se arată într-o informare a Poliției Bihor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!