BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihor: 23 de cazuri de coronavirus! Pacient în stare gravă după ce a fost tratat la Aleșd. 23 de cadre medicale, în izolare

Bihor: 23 de cazuri de coronavirus! Pacient în stare gravă după ce a fost tratat la Aleșd. 23 de cadre medicale, în izolare

De Otilia Șandor
la 29 March 2020 21:37 Reactualizat la: 30 March 2020 11:22
7 Comentarii

Bihor: 23 de cazuri de coronavirus! Pacient în stare gravă după ce a fost tratat la Aleșd. 23 de cadre medicale, în izolare

29 March 2020 21:37 Reactualizat la: 30 March 2020 11:22
23 de cadre medicale din Bihor sunt plasate în izolare după ce au intrat în contact cu un pacient infectat cu coronavirus.
Scris de Otilia Șandor - 23 de cadre medicale din Bihor sunt plasate în izolare după ce au intrat în contact cu un pacient infectat cu coronavirus.

Trimite articolul

X

Duminică seara, în Bihor erau 23 de persoane infectate cu Covid 19. Unul dintre ei este un bărbat din zona Aleşd, mai în vârstă, care a ajuns inițial la spitalul din Aleşd, se pare cu pneumonie. Ciudat, omul a fost tratat se pare fără a plana asupra lui vreo suspiciune de coronavirus. A doua zi a fost adus la Spitalul Județean din Oradea.

La ora redactării acestui material, bărbatul, în stare critică, se afla sub tratament.

În acelaşi timp, mai multe cadre medicale de la spitalul din Aleşd care l-au tratat pe bihorean, sunt acum în izolare.

Dr. Gheorghe Carp, coordonatorul spitalelor de stat din județ, face apel la colegii medici şi asistente să poarte echipamente de protecție. La fel managerii de spitale sunt şi ei rugați, tot insistent, să anunțe dacă li se termină echipamentele de protecție şi alte materiale.

Dr. Carp a amintit anunțul făcut acum vreo două zile, în videoconferința comună cu primarul Ilie Bolojan şi spune că a făcut demersurile necesare spitalele din Bihor urmează să tot primească, în cascade, noi stocuri de echipamente de protecție, în diverse cantități.

Pacientul este acum internat la secția ATI de la Spitalul Curteanu, unitate destinată tratării persoanelor cu coronavirus.

Ordonanța militară nr. 4! Prețurile la utilități: energie electrică și termică, gaze naturale, apă, carburanți nu mai pot fi majorate

Trimite articolul

X
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. bih says:
    March 29, 2020 at 11:26 pm

    Spirala mortii. Legea si testul.

    Covid-19 este un pretext, si in acelasi timp si o acoperire juristica, care a declansat o avalansa de actiuni criminale care sa duca la decimarea populatiei si distrugerea economiei. Se urmareste in primul rand eliminarea persoanelor slabe, si a firmelor slabe, dar s-a luat in calcul si pagube colaterale.

    Carantina si izolarea in masa, fara un motiv bine intemeiat, sunt actiuni criminale de o gravitatea deosebita. Un motiv bine intemeiat nu a existat si nici nu exista. Numarul de decese in Romania nu a crescut ingrijorator, nici inainte de ordonanta militara, si nici dupa! Si tocmai asta este ingrijorarea autoritatilor: numarul mic de morti

    Pentru a distruge un numar cat mai mare de persoane, si mai ales din randul celor batrani, bolnaviciosi, saraci sau singuri s-au luat masuri de izolare, carantinare si testare a populatiei. Se urmareste ca un numar cat mai mare de persoane sa fie diagnosticate Corona pozitiv si sa fie aruncate in spitale pentru a se produce o contaminare in masa cu tot felul de boli cum ar fi TBC, HIV, hepatita, pneumonie, herpes si alte boli. In acelasi timp personalul din spitale va fi retras sub pretextul ca sunt infectati, o sa se inchida spitalele, o sa lipseasca aparate, o sa intre in practica triajul ca si in Italia si Franta, adica bolnavii sunt sortati si trimisi la “clinici speciale” si acolo sunt triati, cei mai in varsta nu mai primesc loc la intubare. Deci, pe scurt, o spirala a mortii. Numarul deceselor o sa explodeze si atunci o sa se ajunga la epidemia de care au avut neovoie si care o sa-i scuteasca si de eventuale urmariri penale.

    Izolarea la domiciliu o sa duca la un numar mare de infectii in familie, cu tot felul de boli. Mai ales in familiile numeroase si cu spatiu mic de locuit. O sa dea bolile de la unul la altul. Un numar mare de oameni o sa moara si de foame, din lipsa de bani, din lipsa de medicamente, pentru ca nu o sa mai fie ingrijiti si vizitati de nimeni..

    Nu s-au inregistrat decese in randul celor care s-au intors din strainatate si asta este primul indiciu care o sa duca la acuzatie de genocid impotriva celor care au pus la cale planul asta de…

    Daca treaba era seriosa, si daca tot e decret militar, primul lucru ce trebuia facut ar fi fost o mobilizarea de trupe militare, masiva, la frontiera, cu corturi, cu spitale mobile si echipament de protectie ABC.

    Si distrugerea economiei o sa produca un numar mare de victime din pacate insa depindem mult de alte tari si firme, nu se poate face prea multe.

    Probabil ca si epidemiile din trecut de ciuma, holera si alte boli cam tot asa au functionat. In ani cu recolta foarte slaba nobilimea si clerici au lansat zvonuri false si au inchis lumea cu forta in cine stie ce cotete,..sau prin case, si i-au lasat sa moara de foame si frica. Si ei au ramas cu averile.

    Bisericile s-au descalifiacat total. Preoti si pastori, cu credinciosi cu tot, s-au ascuns sub poalele statului. ordonanta militara. Dar pe vremea comunistilor au fost multi…sfinti,. care au suferit prin puscari. Poate si de dragul averilor si a patimilor pamantesti. De ce nu se gaseste acuma nici unul care sa faca pe sfantul si sa riste o amenda de cateva sute de lei? Nu cumva fac parte si ei din…sistem, cercuri obscure si de alea…?

    De boala, chiar si de epidemie, stie lumea sa se apare si sa se fereasca, dar, de adunatura asta formata din armata, stat, autoritati si Biserica cum sa te feresti? Nazistii si comunistii au fost diavoli invrajbiti, de capul lor, in comparatie cu adunatura asta de demoni care par a primi ordinele direct de la tartorul iadului. Impotriva lor mai ajuta doua lucruri: rugaciune si blestemul! Cand o sa se apuce lumea sa jeleasca mortii si o sa blesteme zi si noapte o sa cada palatele si Bisericile pe ei.

    Reply
    • Viorica says:
      March 30, 2020 at 10:21 am

      esti batut in cap. de oameni ca tine ar trebui sa scape planeta

      Reply
      • Popey the Sailor says:
        March 30, 2020 at 10:46 am

        Sugestie în masă…
        Frica orbește.
        Nu mai vezi afară ci doar înăuntru

        Ciumă.
        Varicelă.
        Holeră.
        Frontiere închise.
        Convoaie de camioane militare cărând coșciuge.
        Crematorii aprinzând țigară de la țigară.
        Frică, frică… de lumea care se prăbușește pierzându-și reperele.
        Nordul e sud și estul e vest

        Presa vinde
        Farmaciile vând

        Reply
  2. Ioan Slavici says:
    March 30, 2020 at 12:14 am

    Poate e contactul muncitoarei din celestica care a intrat acum în izolare direct de la fabrica ?

    Reply
    • Cosmin says:
      March 30, 2020 at 11:21 am

      Ce muncitoare de la celestica?

      Reply
  3. BabyGIrL01 says:
    March 30, 2020 at 1:37 am

    Am auzit ca murise domnul in fine . Sunt multe cazuri . Nu mai ieșiți la cumpărături și in locuri aglomerate fraților ! Virusul nu iartă nici pe cei tineri ! Cei care nu cred in virus nu vor sa creadă se mint pe ei ! Este o situație critica. Cu cât ieșiți mai mult din case cu atât prelungiți perioada asta idioata ..

    Reply
  4. Beni says:
    March 30, 2020 at 7:07 am

    Și unde anume sunt echipamentele de protecție domnule Carp? Nu aveți pic de omenie în voi.. Trimiteți asistenții fără costume, cu o nenorocita de masca și manusi doar? Wsm..

    Reply
  5. powered by Surfing Waves

    România

    Cât plătești dacă te prinde radarul în 2026? Amenzile pe care le riscă șoferii care depășesc viteza
    Depășirea limitei legale de viteză în localitate continuă să fie una dintre cele mai întâlnite abateri în trafic pe drumurile din România.

    Economic

    Două companii din Bihor primesc undă verde pentru angajări și majorări salariale aprobate de Guvern
    Guvernul a aprobat vineri angajări, ocuparea posturilor vacante și creșterea cheltuielilor salariale pentru 36 de operatori economici care furnizează servicii publice esențiale în 22 de județe. 1

    Mapamond

    Facebook și Instagram au devenit indisponibile pentru numeroși utilizatori. Problemele sunt raportate la nivel global
    Utilizatorii Facebook și Instagram au întâmpinat vineri după-amiază, 12 iunie, probleme de acces la cele două rețele de socializare, fără ca Meta să comunice până în prezent cauza incidentului.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident rutier pe DJ 191F, în Otomani. O persoană a fost transportată la spital
    Un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme s-a produs luni după-amiază pe DJ 191F, în localitatea Otomani.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Primele teste la fântânile arteziene din Parcul 1 Decembrie. Cum arată noua atracție din centrul Oradiei
    Noul ansamblu de fântâni arteziene din Parcul 1 Decembrie a fost testat, iar imaginile surprinse în zonă arată cum va arăta una dintre principalele atracții ale parcului după modernizare. 2

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 17.06.2026 - 19.06.2026 - PL Oradea + PL Stei + PL Marghita
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X