BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihorenii conduc fara centura

Bihorenii conduc fara centura

la 18 June 2013 10:53
18 June 2013 10:53
Poliţiştii rutieri au sancţionat, la sfârşit de săptămână, peste 350 de conducători auto care nu au purtat centura de siguranţă.
Scris de erdei - Poliţiştii rutieri au sancţionat, la sfârşit de săptămână, peste 350 de conducători auto care nu au purtat centura de siguranţă.

Trimite articolul

X

Astfel, în weekend, poliţiştii Serviciului Rutier şi de Ordine Publică din cadrul IPJ Bihor au continuat acţiunile pe şoselele bihorene, pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum şi pentru depistarea, identificarea şi tragerea la răspundere a celor care încalcă prevederile legale sau comit infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate 560 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 96.885 lei. Totodată, 33 de permise de conducere au fost reţinute în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, au fost reţinute 13 certificate de înmatriculare, au fost constatate 13 infracţiuni şi 14 tamponări. În top, au fost din nou 354 de sancţiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor legale privind portul centurii de siguranţă, 63 de sancţiuni au fost aplicate pentru depăşirea limitelor legale de viteză, iar 163 de sancţiuni au fost aplicate pentru alte abateri de la regimul circulaţiei rutiere.

Bihoreni cercetaţi penal

Sâmbătă, în jurul orei 22:30, pe drumul comunal 59, în localitatea Băile 1 Mai, a fost depistat A.O.(38 ani), din municipiul Oradea, în timp ce conducea un autoturism. Deoarece emana halenă alcoolică, poliţiştii rutieri i-au solicitat testarea cu aparatul etilo-est, însă acesta a refuzat atât testarea cu aparatul etilo-test, cât şi recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. Bărbatului i-a fost întocmit dosar de cercetare penală. Sâmbătă, în jurul orei 23:45, pe strada Matei Corvin din municipiul Oradea a fost depistat I.A.(36 ani), din Sânmartin, în timp ce conducea un scuter, fără a poseda permis de conducere pe drumurile publice pentru nicio categorie de vehicule. În cauză au fost întocmite acte premergătoare începerii urmăririi penale. De asemenea, duminică, în jurul orei 3:50, pe strada Avram Iancu, tot în municipiul Oradea a fost depistat şi G.I.(33 ani), din judeţul Maramureş, în timp ce conducea un moped, având o concentraţie alcoolică de 0,75mg/l alcool pur în aerul expirat. La solicitarea legală a poliţiştilor, cel în cauză a refuzat recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. În ambele cazuri a fost întocmit dosar de cercetare penală. Luni, în jurul orei 2:55, pe strada Dunării din municipiul Oradea a fost depistat M.G.(38 ani), din comuna Mădăras, în timp ce conducea un autoturism, având o concentraţie alcoolică de 0,92 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducătorului auto i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, iar cercetările continuă.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
centura
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Campioni naționali la doar 13 și 15 ani: David Szabo-Alexi și Raphael Plugar visează să îmbrace tricoul României
    David Szabo-Alexi duce mai departe tradiția voleibalistică a familiei sale.  A devenit campion național la beach volley U16 ani, alături de colegul său de echipă, Raphael Plugar.

    Educație

    Școala începe în septembrie, regulile burselor încă se lasă așteptate. Ce trebuie să știe părinții
    Câteva sute de lei pe lună pot conta serios în bugetul unei familii, mai ales când începe școala. Cu mai puțin de trei săptămâni înainte ca elevii să se întoarcă în clase, regulile după care vor fi acordate bursele în anul școlar 2026-2027 nu sunt încă stabilite. Ele vor fi calculate printr-o nouă metodologie. Până când aceasta va apărea, părinții se pot orienta după sistemul folosit în precedentul an școlar: 450 de lei pentru bursa de merit, câte 300 de lei pentru bursele sociale și tehnologice și un sprijin de 700 de lei pentru elevele care au devenit mame.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Noul stadion din Oradea a mai trecut un hop. Când se estimează că va fi gata?
    Anunțul a fost făcut de primarul Florin Birta pe pagina lui se socializare, la o zi după ce Consiliul Local Oradea a aprobat cota de 25% din valoarea contractului de lucrări, sumă care va permite demararea construcției în anul 2027. Despre noul stadion din Oradea se vorbește din septembrie 2019!

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    Cultură

    Concert sub cerul liber, în Cetatea Oradea: „Muzicile Lumii – De dor, de joc și de inimă albastră”
    Evenimentul cu intrare liberă reuneşte un cvartet de coarde format din instrumentişti ai Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Limitatoare de viteză pe două străzi din Valea lui Mihai, la cererea localnicilor. Primăria pregătește măsuri și în alte zone
    Pe două străzi din Valea lui Mihai au fost montate, recent, limitatoare de viteză, după ce locuitorii au sesizat administrația locală cu privire la viteza excesivă sau neadaptată condițiilor de trafic a mașinilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Campusul pentru învățământ dual din Oradea și-a încheiat proiectul. Ce urmează după investiția de 146 de milioane de lei
    Proiectul Consorțiul pentru învățământ dual Campus Oradea a ajuns la final după trei ani de la începerea implementării, respectiv 25 august 2023.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X