BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Calendarul plăţii subvenţiilor, modificat

Calendarul plăţii subvenţiilor, modificat

la 29 January 2018 12:52
29 January 2018 12:52
De curând a fost emis ordinul privind stabilirea modalităţii de implementare a schemelor de plăţi directe şi a ajutoarelor naţionale tranzitorii care se aplică în agricultura.
Scris de demeter1 - De curând a fost emis ordinul privind stabilirea modalităţii de implementare a schemelor de plăţi directe şi a ajutoarelor naţionale tranzitorii care se aplică în agricultura.

Trimite articolul

X

Se stabilesc astfel termene stricte pentru campania de subvenţii derulată prin Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură, aferentă anului 2018.

Ordinul stabileşte calendarul plăţilor subvenţiilor pentru campania 2018. Astfel au fost devansate două termene, scopul fiind accelerarea controlului administrativ şi pe teren în perioada optimă, acordării avansului din subvenţii şi plaţilor finale.
Termenul stabilit iniţial pentru efectuarea controlului administrativ, inclusiv controlul preliminar al cererilor unice de plată, eşantionarea acestora şi transmiterea eşantioanelor era 4 iunie – 4 iulie 2018, fiind modificat pentru perioada 1 iunie- 1 iulie 2018.

De asemenea, termenul iniţial pentru efectuarea controlului la faţă locului pentru cererile unice de plata eşantionate la control pe teren, iar controlul aferent al unor obligaţii specifice, în iarnă sau primavara anului următor a fost modificat de la 5 iulie – 1 octombrie 2018, la 1 iulie – 1 octombrie 2018.

După noile modificări, calendarul plăţilor pentru viitoarea campanie este următorul: 1 martie – 15 mai 2018 depunerea cererilor unice de plată la APIA, fără penalităţi, 1 iunie – 1 iulie 2018 – efectuarea controlului administrativ, inclusiv controlul preliminar al cererilor unice de plată, eşantionarea acestora şi transmiterea eşantioanelor.

1 iulie – 1 octombrie 2018 – efectuarea controlului la faţa locului pentru cererile unice de plată eşantionate la control pe teren, iar controlul aferent al unor obligaţii specifice, în iarna sau primăvara anului următor. 16 octombrie – 30 noiembrie 2018 – plata avansului pentru anul de cerere 2018. 1 decembrie 2018 – 31 martie 2019 – plata finală ca diferenţă între cuantumul acodrat în avans şi cuantumul calculat pentru anul de cerere 2018.

Trimite articolul

X
Taguri:
Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura ,
agricultura ,
bihor ,
calendar ,
subventii
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Accident grav în Beiuș: motociclistul a pierdut lupta pentru viață
    Incidentul s-a petrecut în cursul serii de duminică, 14 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor: rafale de 90 km/h și risc de grindină
    Avertizarea a fost emisă în cursul zilei de duminică, 14 iunie.

    Economic

    Voucherele de vacanță rămân la 800 de lei în 2026, dar numărul beneficiarilor va scădea
    Angajații din sectorul public vor putea beneficia și în 2026 de vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei, potrivit prevederilor incluse în legislația privind reforma fiscal-bugetară adoptată anul trecut. 1

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer agresiv, obligat să achite asigurătorului 75.000 de lei, după ce a lovit intenționat o mașină
    Un bărbat din Săcueni a fost obligat de Judecătoria Marghita să îi plătească societății de asigurări la care avea încheiată polița RCA pentru autoturismul propriu peste 75.000 de lei, plus dobândă, după ce a lovit intenționat un alt autovehicul.

    Economic

    Pragurile pentru insolvența personală cresc de la 1 iulie 2026. Cine mai poate beneficia de procedură
    Persoanele fizice care nu mai reușesc să își achite obligațiile financiare pot solicita intrarea în insolvența personală, însă accesul la această procedură este condiționat de respectarea unor criterii stabilite prin lege.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotel cu 24 de camere, restaurant și sală de conferințe, construit lângă aquaparkul din Salonta
    Municipiul Salonta va avea un nou hotel, după ce administrația locală a finalizat procedurile pentru valorificarea unui teren destinat unei investiții în domeniul turismului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X