BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
CET-ul facturează în pierdere - în așteptarea subvenției de la Guvern

CET-ul facturează în pierdere - în așteptarea subvenției de la Guvern

De Cristina Ghilea
la 11 November 2021 15:47 Reactualizat la: 11 November 2021 22:11
13 Comentarii

CET-ul facturează în pierdere - în așteptarea subvenției de la Guvern

11 November 2021 15:47 Reactualizat la: 11 November 2021 22:11
Executivul local orădean, ca de altfel toate primăriile cu CET-uri din țară, așteaptă alocarea guvernamentală pentru căldură pentru a stabili prețul local al gigacaloriei. Guvernul nu dă semne că s-ar grăbi...
Scris de Cristina Ghilea - Executivul local orădean, ca de altfel toate primăriile cu CET-uri din țară, așteaptă alocarea guvernamentală pentru căldură pentru a stabili prețul local al gigacaloriei. Guvernul nu dă semne că s-ar grăbi...

Trimite articolul

X

UPDATE! Guvernul alocă 3.6 milioane lei pentru subvenționarea gigacaloriei în Oradea.

[eadvert]

Executivul a aprobat, în ședinta de joi, alocarea unor sume din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2021, în vederea asigurării continuității serviciului public de alimentare cu energie termică, în sistem centralizat, a populației.

Astfel, municipiul Oradea primește 3.68 miloane de lei pentru subvenționarea prețului crescut al gigacaloriei, din cele 60 de milioane cerute de municipalitatea orădeană. De asemenea, 310.426.000 lei au fost alocati pentru 31 de unități administrativ-teritoriale (UAT), în funcție de solicitările acestora înregistrate la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației.

„Asigurăm continuitatea furnizării de energie termică în localități. Am asigurat resursele financiare necesare pentru acoperirea facturilor datorate către furnizori de autoritățile locale”, a declarat orădeanul Cseke Attila, ministrul Dezvoltării.

Totodată, ministrul a precizat că abia aseară a fost primită și solicitarea de alocare a sumei de 968 milioane lei din partea Municipiului București, pentru care nu a existat timpul fizic pentru o analiză care să permită o fundamentare corectă în raport cu celelalte solicitări. Cererea respectivă va face obiectul unei analize ulterioare împreună cu Ministerul Finanțelor.

Alocarea sumei de 310.426.000 lei pe unități administrativ-teritoriale, în vederea asigurării continuității serviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat a populației se va face conform tabelului de mai jos.


Știrea inițială: Subiectul arzător al prețului gigacaloriei și modul în care se va repartiza dublarea acestuia între primării, cetățeni și Guvern este castana fierbinte a acestor zile, pe care nimeni nu pare să vrea să o țină în mână.

Sezonul rece oficial a început deja, Agenția Națională de Reglementare în Energie a stabilit dublarea prețului de producție în CET-ul orădean, dar executivul nu s-a prezentat, încă, în fața consilierilor locali cu o propunere de tarif în acord cu noilor modificări. Decizia edililor a fost să aștepte ca Guvernul să își calculeze implicarea și abia apoi să se stabilească prețul local, ca să nu zgândărească de mai multe ori un subiect deloc plăcut.

În aceste condiții, Termoficare SA nu face decât să lucreze în pierdere, dat fiind că deja produce căldură cu combustibil la prețurile foarte mari dar, în absența unei hotărâri a Consiliului local, factrurile pe octombrie le-a calculat în baza HCL-ului din septembrie, la un preț neactualizat.

Termia politică

Miercuri, în plenul Consiliului local, la secțiunea Diverse, consilierii Opoziției au profitat de moment pentru a capitaliza politic situația. Adrian Madar i-a atras atenția primarului Florin Birta că, „echipa castigătoare din care faceți parte a avut o contribuție decisivă la pierderea guvernării” și, în acest context, „singura variantă posibilă pentru ca în această iarnă orădenii să nu înghețe e un ajutor guvernamental, pe care echipa câștigătoare nu îl poate acorda decât cu ajutorul PSD”.
Madar a mai spus că a găsit prin presă „referiri deplasate la adresa PSD, în logica dublului limbaj”, conform cărora PSD ar fi dușmanul bihorenilor.

În replică, Birta i-a spus că „cu sau fără ajutorul Guvernului, orădenii nu răman fără încălzire în această iarnă. Prolema privitoare la ajutorul guvernamental se referă la cât vom crește prețul în Oradea. Vreau să vă spun că azi, în ședința de Guvern se vor aloca o parte din banii necesari pentru municipiile care sunt legate la CET-uri. O va face acest Guvern, fără niciun sprijin în Parlament. Probabil nu vor fi suficienți banii, dar vor urma și alte alocări”, a spus primarul, acuzându-i pe PSD-iști că aruncă teme false.

La rândul său, Emilian Pavel a spus că orădenii „ nu vor rămâne fără căldură, dar nu e totuna dacă plătesc 3 sau 4 milioane sau 6 sau 7. Prețul ridicat ar însemna că, într-adevăr vor ramâne fără căldură, că nu și-o vor permite, asta dupa investiții de sute de milioane de lei în CET și rețele”.

Guvernul nu a luat nicio decizie miercuri, în ședință, referitor la alocările către CET-urile din țară. Decizia a fost amânată pentru joi, dar ieri până la închiderea ediției nu ajunsese în teritoriu nicio veste referitoare la subvenție.

Trimite articolul

X
Taguri:
CEt ,
facturi ,
oradea
13 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Zic și eu says:
    November 11, 2021 at 5:59 pm

    Așteptăm subvenții și de la primărie pentru căldura din casele orădenilor, știind că au bani pentru a subvenționa firme aeriene străine

    Reply
    • drop says:
      November 11, 2021 at 8:12 pm

      Birta ti-a explicat clar nu sunt bani pentru subventii, ca altfel trebuie sa renunte la proiecte. Proiecte sunt importante pentru oras. Nu iti place poti sa te muti

      Reply
      • Strategia caloria says:
        November 11, 2021 at 8:18 pm

        Proiectele care nu ţin de cald, sã ne ajungă banii de cãldurã.

        Reply
        • Fraierii e multi says:
          November 12, 2021 at 12:01 am

          Din totdeauna romanul a fost milog si a dorit sa i se dea.
          Dar mofturile si figurile , la alea nu renunta.
          Si de sta in chirie tot BMW isi cumpara.
          Nu ca sărachii!!
          Vai de nii, un neam de milogi.
          Azi vara se ingramadeau toti pe Malul Marii, cate 200.000 de mii in week end .
          La tarife mai mari ca in Spania sau Croatia.
          Atunci nu voiau sa se gandeasca ca urmeaza iarna si se va scumpi gigacaloria.
          Greierele si furnica era o veche fabula. Dar care este actuala si azi.
          Daca nu plateau mii de euro la all exclusiv in mizeria aia de Mamaia, daca puneau niste banuti de o parte, acum nu se vaitau de pretul caldurii oferite de CET-ul lui Birta.
          Dar in vara , 6 din 10apartamente de pe o scara de bloc erau nepopulate.
          Toti erau disparuti pe malul marii.
          Motivul ?
          Vara trecuta nu fusesera nicaieri, problema cu pandemia.
          Acum din acelasi motiv platesc dublu.
          Zice o virba veche ca nu e rau sa nu treaca, dar nici bine sa tina mult !!
          La munca milogilor, nu la intins mana.
          Luati-va un al doilea job.
          Sa va platiti caldurica. Si sa va duceti iar la Mamaia in vara.
          Hai!
          Spor!

          Reply
      • yyy says:
        November 12, 2021 at 10:07 am

        Acuma te sponsorizeaza tradatorul de Birta?,vezi ca se supara bolovanul.

        Reply
        • drop says:
          November 12, 2021 at 2:44 pm

          fax sex si cu birta cand zeul meu chel nu vine acasa

          Reply
    • Oradean says:
      November 12, 2021 at 8:40 pm

      Bine punctat!

      Reply
  2. Romica says:
    November 12, 2021 at 6:09 am

    Da sumpestele ma frata, nu imi pasa de Rominica voastra deja furata cu multi ani in urma, baga-tio in Ro

    Ca plec la New York maine, putin imi pasa, daca as fi eu Primar leas scumpi cu 50 de lei per gica calorie ma

    SCUMPESTE LA 100 LEI DACA TE TINE!!!!!!!

    NU TE TINE SA SCUMPESTI LA 100 LEI MA?

    ZIIII MA???? TE TINE, MAI BINE AI MERGE LA RER SA SORTEZI GUNOIUL MA??????

    Reply
  3. Inginer says:
    November 12, 2021 at 6:41 am

    Voi si numai Voi scumpiti Gica dar nu aveti bani sa va cumparati o afurisita de ….masca…!

    Si purtati masca cu nasul dezgolit sa va fie rusine voi de acolo, faceti romania de ras

    Cum se face ca la toata lumea in Romania = precizez la toata lumea le iese nasul ala scarbos prin masca afara? cum Romanilor va iese nasul afara? sunt de 2 zile in Romania dar am ramas socat dezgustator de Romani am vazut majoritatea in proportie de 98% nasul atarna afara si nas mare si lung aveti, In Austria nu am vazut pe nimeni cu nasul afara.

    Va dau un sfat Gratis, ca astazi este oferta , punetiva un bandaj pe masca sau leucoplast ca sa nu va mai iasa nasul afara din masca, va faceti de RUSINE faceti Romania de rusine voi. Ne vedem Occidentul si o sa spuna ca suntem salbatici si necivilizati, ascundetiva nasul inauntru. NU AFARA!

    Reply
  4. Cetateanului turmentat says:
    November 12, 2021 at 6:51 am

    Si daca ar mai pune si alea 1.4 millione care merg pt reclama la avioane ……

    Reply
  5. xxx says:
    November 12, 2021 at 9:24 am

    Primaria nu are bani de subventii. Trebuie bani pt lucrari complet inutile, demolari, porfir, pietonale. Taieri de copaci. Reclame pe avioane care nu zboara. Toti banii se baga in lucruri care nu produc nici un ban dupa ce ai facut investitia.

    Reply
    • Andrei says:
      November 13, 2021 at 12:19 am

      “Toti banii se baga in lucruri care nu produc nici un ban dupa ce ai facut investitia.”

      1. Nu este adevarat, minti cu nerusinare. Sa nu mai zic ca majoritatea investiilor din Oradea au la baza bani europeni si autoritatile pun de cele mai multe ori doar intre 10-30% din suma.
      2. Subventiile produc cumva ceva? sau sunt doar o gaura neagra? Hai sa mergem cu logica pana la capat daca tot te dai rotund cu astfel de acuzatii.

      Pun pariu ca daca Birta vi-ar da subventii l-ati acuza ca arunca cu bani aiurea. Ceva de genul, nicicum nu este bine.

      Si ca incheiere, PSD-istii din Bihor sunt o dovada de un penibil fara limite. Buni de gura am tot vazut ca sunt dar daca tot se lauda ca stam la mila lor de ce nu face Emilut si cu satra lui ceva pentru oradeni? Asta daca ii intereseaza cumva sa faca vreodata ceva pentru oradeni si in loc sa arate cu degetul sa puna mana pe tel si sa i-a legatura cu Ciolacu lor, sa negocieze o alocare mai mare pentru CET Oradea. Sau nu fac asta pentru ca ei de fapt doar dau din gura degeaba?

      Reply
  6. lulu says:
    November 12, 2021 at 2:53 pm

    Vești proaste de la BNR pentru toți românii. Prețurile vor fi de trei ori mai scumpe.

    Banca Nationala Rotschild adica Banca Nationala a Roamniei stie.

    Reply
  7. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Două proiecte ale Colegiului Tehnic „Traian Vuia” din Oradea au câştigat locurile 1 şi 2 la Concursul european DSIoT
    Câştigătoare sunt proiectele „Monitorizarea mediului înconjurător în peștera Vadul Crișului” şi „ Monitorizarea Familiilor de albine pe timpul hibernării”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Supraimpozitarea continuă în 2026: zeci de clădiri și terenuri din Oradea, taxate pentru degradare
    Consilierii locali orădeni au adoptat, în ședința din 19 decembrie, un număr mare de hotărâri, peste 200, privind supraimpozitarea pentru anul 2026, aplicabile diferitelor categorii de proprietăți.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Colindul pe versurile lui Traian Dorz, „O, Sfânt Colind”, un dar muzical pentru suflet oferit de Florin Gherlea
    Piesa devine o punte între tradiția românească și sensibilitatea muzicală contemporană.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Peste 450 de copii, îmbrăcați în moșuleți au colindat în centrul Oradiei. Au cântat în direct și la Casa Zu
    „Colindul Moșilor” a avut loc vineri, 19 decembrie, începând cu ora 10:30.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un plus de 40 milioane de lei la bugetul local. Noile taxe și impozite locale pe 2026 au trecut de votul consilierilor
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 19 decembrie, noul pachet de taxe și impozite locale care va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Consilierii locali schimbă regulile în Piața 100. Noi reguli pentru comercianți, acces auto și închiriere module
    Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința din 19 decembrie,, modificarea Regulamentului de Organizare și Funcționare al Pieței 100, administrată de Societatea Administrația Domeniului Public S.A.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.