BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

la 25 October 2023 08:47 Reactualizat la: 24 October 2023 12:46

Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

25 October 2023 08:47 Reactualizat la: 24 October 2023 12:46

Trimite articolul

X

UAT Lugasu de Jos, în calitate de Beneficiar, anunță demararea proiectului ,, Construire pista de biciclete in comuna Lugasu de Jos , jud. Bihor” cod proiect C10-I1.4-361, proiect finanțat prin Planul Național de Redresare ș Reziliență, Componenta C10 – Fondul local,I.1.4 – Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde – piste pentru biciclete (si alte vehicule electrice usoare)la nivel local/metropolitan, I.1.3Asigurarea infrastructurii pentru transportul verde- puncte de reîncărcare vehicule electrice. Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice si Administrației finanțat din fonduri europene prin Planul național de Redresare si reziliența al României. Titlu apel: PNRR/2022/C10/I1.4, PNRR/2022/C10/I1.3.

[eadvert]

Perioada de implementare a proiectului este 22.02.2023 – 21.02.2025, valoarea totală a contractului de finanțare fiind de 1.902.506,74 lei, fonduri nerambursabile PNRR din partea Uniunii Europene si a Guvernului României.

Obiectivele generale:
1. Asigurarea cadrului necesar pentru dezvoltarea durabilă a localităților din România prin investiții în infrastructura locală care vor susține reziliența și tranziția verde a zonelor urbane și rurale, precum și reducerea disparităților teritoriale la nivel regional, intraregional și intra-județean.
2. Asigurarea cadrului pentru reformarea și digitalizarea instrumentelor de planificare teritorială și urbană la nivelul autorităților publice locale..

Obiective specific:
1. Îmbunătățirea condițiilor de mobilitate urbană;
2. Reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transporturi;
3. Sporirea siguranței rutiere în zonele urbane, prin soluții digitale și ecologice de transport.

Indicatori de proiect:
Piste pentru biciclete cu o lăţime de minim 2 m în mediul rural, inclusiv în extravilan în lungime de 3,34 km şi 2 staţii (4 puncte) de reîncărcare maşini electrice.

Pentru mai multe informații, suntem la dispoziția dumneavoastră!
COFAR CATALIN NICOLAE – viceprimar – imputernicit
Telefon: 0259346336
E-mail: lugasudejos@yahoo.com

Advertorial CH: 20499

Trimite articolul

X
Taguri:
comunicat de presa
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Este rușinos pentru primarul Florin Birta să invoce astfel de argumente”. ARK Oradea și ACCEPT condamnă interzicerea Marşului Oradea Pride
    Peste 150 de organizații din peste 30 de țări și-au exprimat solidaritatea cu Oradea PRIDE și au cerut respectarea dreptului la întrunire pașnică.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea a răpus „virușii verzi” cu un gol marcat pe final
    Revenită pe plan local, echipa FC Bihor a susținut primul joc pe teren propriu în compania formației Sănătatea Cluj, pe care a învins-o cu 1-0 (0-0), la capătul unei prestații care nu a impresionat.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 27.07.2026 - 31.07.2026 - PL Alesd + PL Sacueni + PL Rural

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Barajul Leșu trece cu bine primul test: lacul este umplut deja în proporție de 15%
    Procesul de reumplere a lacului de acumulare Leșu avansează în condiții normale, iar acumularea a ajuns deja la aproximativ 15% din volumul de retenție.

    FC Bihor

    FC Bihor Oradea debutează în noul sezon în compania unei echipe retrogradate din Superligă
    În timp ce FC Bihor juca meciul de pregătire cu Sănătatea Cluj, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți a programului sezonului regular din Liga 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Săptămâni de așteptare pentru consultațiile ORL la Spitalul de Copii din Oradea. Managerul Spitalului Județean: „Pentru urgențe, mergeți direct la UPU”
    Orădenii care au nevoie de consultații ORL și care se adresează Spitalului de Copii sunt nevoiți să aștepte săptămâni bune pentru o programare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X