
Toate bune și necesare. Dar e o zonă pe care aproape nimeni nu o verifică înainte de plecare, deși e exact cea care te poate lăsa în pană la sute de kilometri de casă: sistemul electric.
Nu vorbim de ceva complicat. Vorbim de baterie și de alternator, cele două componente care țin totul în funcțiune.
De ce contează asta tocmai pe drum lung
Gândește-te ce se întâmplă în mașină pe un drum de câteva ore. Ai climatizarea pornită, telefonul la încărcat, GPS-ul activ, muzica merge, poate ai și o cameră de bord. Toate astea consumă curent, iar cel care trebuie să țină pasul cu tot consumul ăsta e alternatorul.
Dacă alternatorul e la limită sau bateria e deja slăbită, pe drumurile scurte din oraș s-ar putea să nu observi nimic. Mașina pornește, merge, te duci și te întorci. Dar pe un drum lung, cu toți consumatorii ăștia porniți ore în șir, lucrurile se pot complica. Iar cel mai neplăcut scenariu e să oprești la o benzinărie sau la un popas și mașina să nu mai pornească.
Ce se poate verifica, concret
Verificarea durează câteva minute și nu presupune nicio intervenție complicată. La Doctor
Battery, procesul arată cam așa:
- Se testează bateria, nu doar tensiunea, ci și capacitatea reală. O baterie poate arăta 12,5 volți și totuși să nu mai aibă puterea să pornească motorul, pentru că și-a pierdut din capacitate.
- Se verifică alternatorul, adică dacă livrează o tensiune stabilă între 13,8 și 14,4 volți, atât la ralanti cât și cu consumatori porniți. Dacă tensiunea scade prea mult când pornești climatizarea și farurile, alternatorul nu mai face față.
- Se verifică și bornele, cablurile și contactele. Uneori totul e tehnic în regulă, dar o bornă oxidată sau un cablu cu contact slab face diferența între o mașină care pornește și una care te lasă în drum.
Mai bine câteva minute acum decât o pană în alt oraș
O verificare completă a sistemului electric nu durează mult și nu costă aproape nimic. Dar îți poate economisi o experiență pe care nimeni nu și-o dorește: să cauți un service într-un oraș necunoscut, să aștepți tractarea, să pierzi o zi din drumul tău.Noi recomandăm o astfel de verificare înainte de orice deplasare mai lungă, dar și periodic, cam la fiecare 6 luni sau la schimbul de sezon. Așa știi exact în ce stare e bateria, dacă alternatorul încarcă bine și dacă ai vreo problemă ascunsă care ar putea să iasă la suprafață în cel mai prost moment.
Dacă ești din Oradea ne găsești în:
- Era Park (C. Aradului)
- La Cocoș Episcopia
- Str. Beiușului 45 D (Cantemir)
Iar dacă ești din Timișoara ne găsești pe:
- Calea Șagului 157
https://www.facebook.com/BateriiAutoOradea/
Când rămâi blocat în parcare, Doctor Battery vine la tine: SOS la domiciliu în Oradea
Advertorial CH 26876
Citiți principiile noastre de moderare aici!