Inculpații, cu toții bărbați cu vârste cuprinse între 18 și 37 de ani, au fost acuzați că, între noiembrie 2025 și martie 2026 ar fi vândut unor orădeni, printre care și elevi de liceu, droguri de risc și mare risc și produse psihoactive. Printre acestea se aflau canabis, ketamină și „cristal” (2 CMC, 3 CMC, 4 CMC şi 4 BMC). În schimb, suspecții ar fi încasat la fiecare tranzacție sume cuprinse între 100 și 400 de lei.
Procurorii DIICOT Oradea au strâns date conform cărora tineri acuzați de trafic de droguri se cunoşteau și se aprovizionau unul pe altul. „Tranzacţionau între ei și furnizau substanțele interzise mai departe altor tineri, elevi la şcoală, lângă instituții de învățământ, la petreceri sau se întâlneau în apartamente închiriate, unii dintre ei dispunând de sume de bani importante, care le permiteau accesarea unor locații în regim hotelier”, precizau anchetatorii în luna martie, când cazul a fost făcut public.
Astfel, pe 17 și 18 martie au fost efectuate 51 de percheziții în Oradea, Paleu, Sânmartin, Gepiu, Sântandrei și Aștileu, ocazii cu care au fost ridicate aproximativ 10 kilograme de substanță cristalizată, 8 kilograme de canabis, peste 5.700 de comprimate ecstasy și aproape 400 de grame de cocaină. Pe lângă acestea au fost găsite grindere, cântare electronice și diferite sume de bani.
Anchetatorii au aflat că un bărbat de 30 de ani juca rolul de furnizor pentru ceilalți tineri, încasând la fiecare tranzacție sume cuprinse între 2.000 și 7.000 de lei. El a fost prins în flagrant delict pe 17 martie, după ce a vândut 200 de grame de canabis şi 80 grame de „cristal”, pentru care a încasat 9.400 de lei.
3 inculpați mai sunt în arest
Ulterior, 7 tineri au fost arestați: Andrei Elliot Maillot, de 18 ani, Ștefan Dan Hanga (19 ani), Alexandru Santiago Orient, Răzvan Ștefan Gherlea, Florin Darius Corbu, Krisztian Daniel Mailinger, 23 de ani, și Ianis Gabriel Butnariu. Patru zile mai târziu, după gratii a ajuns și Costel Adrian Dascălu, de 37 de ani, în casa
căruia au fost găsite mai multe produse interzise, printre care o jumătate de litru dintr-o substanță similară cu „drogul violului”.
La finalul lunii martie, Maillot și Hanga, ambii elevi – unul la Colegiul Național „Emanuil Gojdu”, celălalt la Colegiul Național „Mihai Eminescu”, au fost puși sub control judiciar pentru 60 de zile, o măsură similară fiind luată în iunie față de Răzvan Gherlea, Alexandru Santiago Orient și Florin Corbu. În prezent, în arest se mai află doar Butnariu, Mailinger și Dascălu.
Conform portalului instanțelor, ceilalți patru inculpați din acest caz sunt Leonard Ionuț Fechete, judecat în prezent și pentru conducere fără permis, Sebastian Ioan Muț, Cristian Ovidiu Lucaci și David Șandor Molnar.
Dosarul celor 12 inculpați va fi analizat de Tribunalul Bihor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!