BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Cultură
Expoziția „Dantela de porțelan a unei epoci gri” se deschide la Muzeul Oraşului Oradea

Expoziția „Dantela de porțelan a unei epoci gri” se deschide la Muzeul Oraşului Oradea

De Camelia Buşu
la 26 February 2026 13:20 Reactualizat la: 6 March 2026 12:58

Expoziția „Dantela de porțelan a unei epoci gri” se deschide la Muzeul Oraşului Oradea

26 February 2026 13:20 Reactualizat la: 6 March 2026 12:58
Expoziţia cuprinde obiecte în mare parte donate în timpul campaniei „Nu arunca trecutul, adu-l la muzeu”.
Scris de Camelia Buşu - Expoziţia cuprinde obiecte în mare parte donate în timpul campaniei „Nu arunca trecutul, adu-l la muzeu”.

Trimite articolul

X

Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal anunță deschiderea unei noi expoziții temporare, „Dantela de porţelan a unei epoci gri”, care va putea fi vizitată începând cu 6 martie 2026, la Muzeul Orașului Oradea (Piața Mihai Viteazul nr. 39-41).

Noul demers muzeal a luat naștere în urma implicării comunității locale, precum și a altor vizitatori din țară care, anul trecut, după ce au vizitat expoziția „Între șic și kitsch. Despre decorarea casei în comunism”, au donat secției Muzeului Orașului Oradea sute de bibelouri, exprimându-și dorința ca și acestea să fie expuse.

Cei doi curatori, dr. Cristina Liana Pușcaș și dr. Cristian Culiciu, au realizat o selecție a bunurilor de patrimoniu donate și au propus o nouă formulă de valorificare a artefactelor intrate în colecția muzeului. Tema aleasă pentru acest nou proiect expozițional este femeia de porțelan, surprinsă în diverse ipostaze: balerină, la o seară de bal, în parc, meditând, în grădina cu flori sau implicată în muncile agricole.

„Aceste obiecte au o seamă de valenţe memoriale, familiale, dar în acelaşi timp, ele reprezintă o identitate”, spunea la vernisajul de anul trecut Cristina Puşcaş.

Expoziţia, care cuprinde obiecte în mare parte donate în timpul campaniei „Nu arunca trecutul, adu-l la muzeu”, demarată de către curatorii expoziţiei, dr. Cristina Liana Pușcaș și dr. Cristian Culiciu, în septembrie 2016, invită publicul să redescopere, prin intermediul acestor fragile figurine decorative, imaginarul feminin al unei epoci marcate de uniformitate și austeritate, dar în care esteticul domestic oferea un refugiu sensibil și personal.

Expoziția, organizată în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor și Primăria Municipiului Oradea, va putea fi vizitată în perioada 6 martie – 31 decembrie.

Trimite articolul

X
Taguri:
bibelouri ,
expozitie ,
muzeul orasului Oradea ,
portelan
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Prea târziu apreciem ce e de valoare”. Gestul făcut de un antreprenor orădean pentru olimpicul Mihai Ardelean și familia acestuia
    După medalia de argint cucerită la Olimpiada Internațională de Matematică, performanța lui Mihai Ardelean a fost remarcată și de un antreprenor orădean.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident la întoarcerea de la cimitir. Băut și fără permis, un bărbat a doborât cu mașina poarta și gardul unei locuințe
    Judecătoria Marghita a dispus începerea judecății în cazul unui bărbat de 49 de ani, din Cubulcut, acuzat că, după ce s-a cinstit cu bere și vodcă, a intrat cu mașina direct în poarta unui localnic, distrugându-i gardul și avariindu-i autoturismul parcat în curte. Mai mult, nici măcar nu avea permis, au constatat polițiștii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANCPI, în continuare blocată: Bihorenii încă nu își pot rezolva problemele de cadastru
    La aproape două săptămâni de la atacul cibernetic care a afectat sistemele Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), activitatea instituției este în continuare grav perturbată.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Premium Used Cars - Oradea: Orice stil ai avea, avem o mașină pentru tine! 
    La Premium Used Cars, showroom-ul și parcarea sunt pregătite cu peste 30 de autoturisme în stoc, pentru ca tu să găsești rapid mașina potrivită.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Țețchea va avea o piață agroalimentară modernă. Investiție de peste 500.000 de lei pentru producătorii locali
    Primăria Țețchea a decis să se implice în modernizarea infrastructurii comerciale locale și susținerea micilor producători din zonă, prin demararea lucrărilor de construire a noii piețe agroalimentare din localitate.

    Economic

    INS: Românii au cheltuit mai puțin pe restaurante, saloane și jocuri de noroc. Ce domeniu a crescut puternic
    Cifra de afaceri din sectorul serviciilor de piață prestate populației a înregistrat un declin în perioada ianuarie–mai 2026 comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, arată cele mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS).
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X