BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Finanţări de 680.000 de lei pentru spații verzi

Finanţări de 680.000 de lei pentru spații verzi

la 17 January 2016 16:05 Reactualizat la: 17 January 2016 16:07

Finanţări de 680.000 de lei pentru spații verzi

17 January 2016 16:05 Reactualizat la: 17 January 2016 16:07
MOL România și Fundația pentru Parteneriat lansează a 11-a ediție a programului ,,Spații Verzi’’, cu finanțări de 680.000 de lei.
Scris de Demian - MOL România și Fundația pentru Parteneriat lansează a 11-a ediție a programului ,,Spații Verzi’’, cu finanțări de 680.000 de lei.

Trimite articolul

X

România. MOL România și Fundația pentru Parteneriat lansează cea de-a 11-a ediție a programului ,,Spații Verzi’’, cea mai veche platformă de responsabilitate socială a MOL România, prin care pune la dispoziția asociațiilor și organizațiilor un fond anual de 680.000 de lei pentru implementarea proiectelor de protecție a mediului și de încurajare a implicării tinerilor în aceste activități.

Astfel, organizațiile și asociațiile pot depune, până la 10 februarie 2016, cereri de finanțare pentru proiecte de mediu, la cele două categorii ale programului: Spaţii Verzi Urbane şi Arii Naturale Protejate. Acestea vor fi evaluate de către un juriu de specialitate, iar proiectele selectate pentru finanțare vor fi anunţate până la sfârșitul lunii martie.

Bugetul total este 680.000 lei, finanțarea pe proiect fiind 9.000 lei la categoria Spații Verzi Urbane, respectiv 20.000 lei pentru Arii Naturale Protejate.

“Am dori să marcăm cei zece ani de când MOL România, alături de Fundația pentru Parteneriat se implică pentru ca acest program ecologic și educațional să aducă îmbunătățiri calității vieții noastre. Bilanţul primului deceniu de existenţă este pozitiv, în special pentru că a implicat un număr impresionant de tineri – peste 170.000. Lansăm cea de-a 11-a ediţie a programului având convingerea că eforturile voluntarilor vor contribui atât la îmbunătăţirea vieţii comunităţilor, cât şi la un viitor mai bun pentru generațiile care vin”, a declarat Kinga Daradics, CEO & Country Chairman al MOL România.

Obiective

În cadrul componentei ,,Spaţii Verzi Urbane’’ sunt finanțate proiecte care au ca scop reabilitarea sau crearea de suprafețe înverzite pe lângă desfăşurarea activităţilor de educaţie ecologică în rândul comunităţilor locale. În cadrul componentei ,,Arii Naturale Protejate’’ sunt căutate și recompensate proiecte care urmăresc promovarea şi popularizarea ariilor protejate din România cu scopul de a îmbunătăți nivelul de acceptare a acestora în rândul comunităţilor locale. Proiectele finanțate prin această componentă pot fi implementate de ONG-uri în parteneriat cu organizații, instituții publice  dar şi cu administratori de arii protejate.

,,În 2016 vor fi acordate finanțări pentru următoarele tipuri de activități: crearea sau reabilitarea de spații verzi urbane prin metode ecologice, educaţie ecologică non-formală în rândul tinerilor şi a comunităţilor locale, organizarea taberelor Junior Ranger, activități și evenimente organizate cu ocazia Zilei Ariei Protejate sau a altor zile internaţionale/mondiale ca Ziua Pământului sau Ziua Biodiversității (workshop-uri, concursuri, expoziții prezentări), înființarea sau amenajarea centrelor de vizitare a ariilor protejate şi crearea și amenajarea unor poteci tematice în scop educaţional.

Programul Spaţii Verzi încurajează organizarea activităților de educație ecologică, a acţiunilor creative și interactive menite să stârnească interesul membrilor comunităților locale şi să îi determine să se implice în activități din domeniul protecției mediului’’, a precizat László Potozky, directorul Fundaţiei pentru Parteneriat.

Cei interesați vor găsi manuale educative cu idei pentru realizarea activităților ecologice pe pagina web a programului și a Fundației pentru Parteneriat.

Mai multe detalii despre program pot fi găsite pe site-ul www.spatiiverzi.org.ro, www.molromania.ro, respectiv www.repf.ro.

Bihorul, câştigător

Anul trecut  premiului ,,Arii Naturale Protejate’’ al Fundaţiei pentru Parteneriat şi Mol România a ajuns în Bihor, prin Asociaţia Pescarilor Sportivi ,,Aqua Crisius’’.

Proiectul premiat, denumit „Cu Junior Rangerii implicăm comunitățile în păstrarea și promovarea valorilor naturale”, a avut ca scop implicarea comunității în promovarea sitului Valea Iadului. Proiectul a inclus realizarea și amenajarea traseului de mountain bike „Săritoarea Ieduțului”, lecții în aer liber pentru copii despre biodiversitatea ariilor protejate, precum și acțiuni de creștere a gradului de conștientizare în rândul tinerilor din şase comunități prin activități de tip Junior Ranger și promovarea acestora prin intermediul unui film intitulat sugestiv „De ce Junior Ranger?” – disponibil on-line. În cadrul taberei Junior Ranger s-au desfășurat activități educaționale, recreative, jocuri, activități de conștientizare a importanței protejării speciilor și habitatelor.

Proiectul a fost implementat în perioada 15 aprilie – 28 septembrie 2015. În cadrul proiectului asociația a mai organizat evenimentul ,,Ziua Liliacului Carpatin’’, cu un târg de produse locale, spectacole folclorice realizate de localnici, degustări de produse tradiționale, întreceri și concursuri inedite.

Trimite articolul

X
Taguri:
Fundația pentru Parteneriat ,
MOL Romania ,
spatii verzi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 4 ani de închisoare pentru un bihorean care a înșelat zeci de firme de transport cu aproape 1.000.000 de lei
    Curtea de Apel Oradea a pronunțat hotărârea definitivă în cazul lui Daniel Radu Știube, un bărbat de 46 de ani, din localitatea bihoreană Sârbi, acuzat de înșelăciune, după ce a produs o pagubă totală de aproape 1.000.000 de lei în bugetul a zeci de societăți de transport din întreaga țară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi bărbați au fost arestați pentru 30 de zile în cazul crimei din Vășad
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a admis, luni, propunerea de arestare preventivă formulată de Parchetul Bihor în cazul a doi bărbați suspectați de comiterea crimei din Vășad, unde un localnic de 44 de ani a murit în urma unui scandal violent.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Viperele își extind arealul în Bihor. Ce recomandă salvamontiștii dacă ești mușcat de acestea
    Viperele au început să apară și în zone din Bihor în care până acum nu erau întâlnite, spune șeful Salvamont Salvaspeo Bihor, Pintér István. În ultimii ani au fost înregistrate mai multe mușcături în Apuseni, însă niciuna dintre victime nu a decedat. Salvatorii montani atrag atenția că, în majoritatea cazurilor, reacția victimei este mai importantă decât mușcătura în sine.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Sport local

    Pugilistul orădean Mădălin Călugăr a punctat pentru România în confruntarea cu Ungaria
    În sala Vasas din Budapesta a avut loc duminică o întâlnire bilaterală amicală de box între echipele Ungariei și României la categoria de vârstă U19.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Accident pe Centura Sânmartin. O femeie și un minor au rămas încarcerați
    Evenimentul rutier a avut loc luni, 27 iulie. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat a ajuns în stare critică la spital după ce s-a urcat pe un stâlp de electricitate din Groși și s-a electrocutat
    Incidentul grav s-a petrecut duminică, 26 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X