BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ghilea: Mai uşor cu referendumurile

Ghilea: Mai uşor cu referendumurile

la 13 July 2015 09:06
13 July 2015 09:06
Co-liderul PNL Bihor crede că viitorii paşi pentru fuziunea Oradea+Sînmartin+Oşorhei trebuie „foarte bine gândiţi şi calculaţi”.
Scris de erdei - Co-liderul PNL Bihor crede că viitorii paşi pentru fuziunea Oradea+Sînmartin+Oşorhei trebuie „foarte bine gândiţi şi calculaţi”.

Trimite articolul

X

Eşecul campaniei de unire Oradea+Sînmartin lasă urme. Co-preşedintele PNL Bihor, Gavrilă Ghilea, se arată precaut în privinţa organizării unui nou referendum de unire a Oradiei cu Sînmartinul şi Oşorheiul, cu ocazia alegerilor locale de anul viitor. Amintim că această posibilitate a fost lansată de către primarul Ilie Bolojan încă de a doua zi după căderea celui de-al doilea referendum, din 14 iunie. Întrebat dacă vede oportun organizarea referendumului în paralel cu alegerile locale, Ghilea a formulat următorul răspuns: „Îmi rezerv dreptul de a nu vă răspunde acum la această problemă. Că trebuie un referendum în trei, da, este posibil, însă trebuie foarte bine analizat şi momentul când să se facă acest referendum. Pentru că altfel am putea avea surprize neplăcute şi este păcat, deoarece ideea este foarte bună”. Ghilea s-a arătat rezervat şi în răspunsul privind oportunitatea unui nou referendum în Sînmartin, pentru alipirea la Oradea. „Aceste chestiuni vor trebui foarte bine gândite şi calculate. Este o discuţie mai lungă. Sincer, dacă va mai fi organizat vreodată un referendum, chiar trebuie făcut absolut orice ca acesta să treacă”, este părerea lui Ghilea. Semn că, deşi în Sînmartin referendumul a trecut o dată, nu este deloc sigur că ar trece şi a doua oară. Mai cu seamă că SC Turism Felix continuă să se opună alipirii la Oradea şi nici primarul Lucian Popuş nu a îmbrăţişat (încă) ideea unui nou referendum în comună, anul viitor, o dată cu localele.

„PSD a pierdut”

De altfel, Gavrilă Ghilea opinează că nu s-a făcut destul pentru ca referendumul să treacă şi crede că PSD va avea de gestionat un efect de bumerang din partea electoratului, după ce nu a sprijinit ideea unirii. „Nu s-a dorit politizarea referendumului. Nu ştiu dacă a fost bine sau nu. Poate că trebuia o activitate mai intensă din partea celor care au susţinut referendumul. Nu doar membri PNL, ci şi oamenii de afaceri care au susţinut referendumul. Putem găsi multe motive când lucrurile nu au ieşit bine. Putem avea şi o mâhnire, noi, cei care gândim pozitiv la viitorul orădenilor şi a locuitorilor din Sînmartin. Consider, totuşi, că PSD a pierdut la capitolul imagine şi nu cred că orădenii îi vor gratula cu prea multe laude”.

Mai candidează Bolojan?

Întrebat dacă o nouă candidatură a primarului Ilie Bolojan ar putea depinde de încăpăţânarea acestuia de a face Oradea Mare, Ghilea s-a arătat suporterul edilului-şef: „Nu ştiu, nu am discutat, dar m-aş bucura să aibă această încăpăţânare”. Altfel, senatorul Ghilea a pus sub semnul întrebării o nouă candidatură a lui Bolojan la Primăria Oradea. De altfel, în anumite cercuri, Bolojan însuşi a afirmat că ia în serios varianta de a nu mai candida pentru un al treilea mandat de primar. Nu a făcut, însă, niciun anunţ oficial în acest sens.

Reamintim că referendumurile din Oradea, pentru alipirea comunei Sînmartin la municipiu, din 10 mai şi 14 iunie, au fost invalidate, în ciuda voturilor covârşitoare, de peste 90%, cu „DA”. În 10 mai, prezenţa la urne a fost de 19,69%, iar în 14 iunie, 28,24%. Pentru validarea referendumului, era necesară o prezenţă la urne de minimum 30%.

Trimite articolul

X
Taguri:
gavrila ghilea ,
ilie bolojan ,
oradea mare ,
Osorhei ,
pnl bihor ,
referendum ,
Sinmartin
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Școala Primară ISO organizează un workshop dedicat părinților: „Tranziția elevilor de la clasa a IV-a la clasa a V-a”!
    Școala Primară ISO invită părinții să participe la workshopul cu tema „Tranziția elevilor de la clasa a IV-a la clasa a V-a”, un eveniment special dedicat sprijinirii familiilor în această etapă importantă din parcursul educațional al copiilor.

    Economic

    Plata CASS prin opțiune nu mai poate fi anulată după depunerea Declarației unice
    Avertismentul vine din partea Administrația Județeană a Finanțelor Publice Bihor, care atrage atenția asupra regulilor aplicabile pentru Declarația unică aferentă anului 2025.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Majális, meci FC Bihor și voie bună în Cetate. Descoperă ce poți să faci în weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 8 - 10 mai.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    13 procurori concurează pentru cele două posturi scoase la concurs la Parchetul Bihor și Parchetul Curții de Apel Oradea
    Consiliul Superior al Magistraturii a anunțat că 13 procurori și-au depus candidatura pentru cele două posturi care sunt oferite la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Oradea și la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor în cadrul concursului de promovare efectivă în funcţii de execuţie a procurorilor, desfășurat în perioada martie - septembrie 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Începe sesiunea mai de contractare a serviciilor CAS Bihor
    Furnizorii de servicii medicale, medicamente şi dispozitive medicale, PNS-autism, care nu au în derulare contracte cu CAS Bihor sunt invitați să își depună dosarele pentru sesiunea de contractare din luna mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X