BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Ghilea, într-o expectativă strategică?

Ghilea, într-o expectativă strategică?

la 17 February 2011 07:43
17 February 2011 07:43
<p>Prefectul de Bihor nu se grăbeşte să taie pisica-n două în problema reorganizării Culturii. Poti fi calcule politice.</p>
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - <p>Prefectul de Bihor nu se grăbeşte să taie pisica-n două în problema reorganizării Culturii. Poti fi calcule politice.</p>

Trimite articolul

X

Prefectura nu se grăbeşte să dea vreun aviz, fie el de legalitate sau de nelegalitate, hotărârilor Consiliului Judeţean, de reorganizare a instituţiilor de cultură din Oradea. Reamintim că managerii Teatrului de Stat Oradea şi a Teatrului Arcadia, Lucian Silaghi respectiv Marius Aron, au depus la Prefectură memorii prin care contestă atât legalitatea cât şi oportunitatea hotărârilor CJ, imediat după votul acestora în ultima şedinţă de Consiliu Judeţean, de la finele lunii ianuarie.

Iniţial, prefectul Gavrilă Ghilea a cerut Consiliului Judeţean o serie de documente suplimentare, înainte ca Prefectura să se propunţe. L-am întrebat pe prefect dacă acest documente au fost furnizate instituţiei pe care o conduce. „O parte din ele au sosit deja, o altă parte mai trebuie să ne parvină. Nu putem să mergem mai departe până nu respectăm toate procedurile”, ne-a declarat miercuri Ghilea.

Context politic complicat

Lentoarea cu care se mişcă Prefectura poate fi pusă şi pe seama situaţiei politice complicate din această perioadă. Prezentă la Putere atât la Centru cât şi în plan local, UDMR deţine o poziţie strategică. Însuşi preşedintele Băsescu a arătat că nu se pripeşte să-l schimbe pe premierul Emil Boc, declarând că aşteaptă Congresul UDMR, ce se va ţine la finele săptămânii viitoare, la Oradea. Maghiarii sunt importanţi pentru coaliţia la Putere şi nici măcar Traian Băsescu nu-şi permite acum să facă abstracţie de ei. Iar udemeriştii, prin vocea deputatului de Bihor, Lakatos Peter, arată că nu agreează schimbarea primului ministru taman acum, în preajma propriului Congres. Nu de alta, dar au altele pe cap.

UDMR are Puterea

În acest context, cu o schimbare guvernamentală pe cale să se producă, nici reprezentantul Guvernului în Bihor nu se grăbeşte să dea peste nas Consiliului Judeţean, pe care UDMR îl diriguieşte alături de PNL. Mai cu seamă că reorganizările din Cultură – în special splitarea Teatrului de Stat Oradea în două teatre, unul românesc, altul unguresc – au fost orchestrate de UDMR Bihor. Bine-nţeles, cu concursul PNL şi al PSD Bihor. Se pare că Ghilea realizează că nu e un moment bun să se ia la harţă cu UDMR, în condiţiile în care formaţiunea politică maghiară ar putea avea un cuvânt serios de spus cu privire la păstrarea sa ca reprezentant teritorial în Bihor al unui Guvern condus de altcineva decât de Emil Boc.

Şi mai există un motiv pentru ca prefectul să nu se grăbească cu avizul. E vorba despre bugetul CJ Bihor. Consiliul Judeţean nu şi-a votat încă bugetul, urmând a face acest lucru cel mai probabil săptămâna viitoare. Se poate presupune că un aviz de nelegalitate emis acum de Prefectură ar lăsa primăriile PDL fără cine ştie ce fonduri de la un buget al judeţului croit de tandemul PNL-UDMR. Iar pentru o situaţie de acest gen ar putea fi arătat cu degetul chiar prefectul Ghilea.

CĂLIN CORPAŞ

Semnează împotriva desfiinţării teatrelor din Oradea

Semnează împotriva desfiinţării teatrelor din Oradea

Au segregat etnic Teatrul de Stat Oradea

Lumânări pentru Teatrul de Stat Oradea

Trimite articolul

X
Taguri:
ghilea ,
Teatrul de Stat
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    GALERIE FOTO
    Sâmbătă fastă în Liga 3. Victorii fără gol primit reușite de Crișul Sântandrei și Bihorul Beiuș
    Vineri, Lotus a câștigat pe teren propriu, iar Transilvania Sport Academy a cedat în deplasare. Ziua de sâmbătă a fost fastă pentru ambele echipe bihorene care au jucat în Liga 3.

    Bihon CSM Oradea

    GALERIE FOTO
    Victorie în primul meci de acasă din presezon. CSM CSU Raiffeisen a câștigat partida cu SCM Politehnica Timișoara
    Echipa „leilor roșii” s-a impus cu scorul de 78-75 în meciul de verificare cu SCM Politehnica Timișoara, disputat sâmbătă seară la Oradea Arena.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    UPDATE: Motociclistul care a căzut într-o râpă de 30 de metri în apropiere de Bratca a decedat
    Incidentul s-a petrecut în după amiaza zilei de sâmbătă, 29 august.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Libertății din Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON Sport local

    Fotbalistul orădean Mario Simuț a revenit în prima ligă maghiară la o dublă câștigătoare a Cupei Ungariei
    Fotbalistul Mario Simuț a semnat ieri cu Paksi FC, formație din MN I, prima ligă a fotbalului maghiar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1.500 de euro, daune morale pentru o femeie șantajată de un bihorean cu care a avut o relație extraconjugală
    Un bărbat de 27 de ani, dintr-o comună de lângă Beiuș, a fost condamnat la un an, două luni și 10 zile de închisoare cu suspendare și obligat să plătească daune morale de 1.500 de euro, după ce a amenințat-o pe femeia căsătorită cu care a avut o relație că îi va dezvălui totul soțului acesteia. Mai mult, tânărul și-a pus în practică avertismentul și i-a trimis soțului victimei imagini compromițătoare cu aceasta.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Condamnat la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri, orădeanul Andrei Bara a fost adus de Poliție din Italia
    Poliția Română a anunțat că în cursul zilei de vineri, 28 august, l-a adus în țară pe Andrei Mihai Bara, un orădean de 41 de ani, condamnat de Tribunalul Vâlcea la 5 ani și 6 luni de închisoare pentru trafic de droguri.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X