BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Greu de angajat. CJ Bihor prelungește proiectul Parcului Științific și Tehnologic pentru angajarea a 5 experți cheie

Greu de angajat. CJ Bihor prelungește proiectul Parcului Științific și Tehnologic pentru angajarea a 5 experți cheie

De Sorin Martin Vereș
la 11 December 2025 06:00 Reactualizat la: 10 December 2025 12:31

Greu de angajat. CJ Bihor prelungește proiectul Parcului Științific și Tehnologic pentru angajarea a 5 experți cheie

FOTO: cjbihor.ro
11 December 2025 06:00 Reactualizat la: 10 December 2025 12:31
Prin hotărârea adoptată în ședința extraordinară din 10 decembrie, Consiliul Județean Bihor a prelungit termenul de finalizare a proiectului Parcului Științific și Tehnologic Bihor.
Scris de Sorin Martin Vereș - Prin hotărârea adoptată în ședința extraordinară din 10 decembrie, Consiliul Județean Bihor a prelungit termenul de finalizare a proiectului Parcului Științific și Tehnologic Bihor.

Trimite articolul

X

Prelungirea termenului proiectului, finanțat din fonduri europene, este motivată de deblocarea procedurilor de angajare a celor 5 specialiști în domeniul tehnologiilor avansate, prevăzuți în proiect, fără de care noul hub de inovare nu poate deveni funcțional.

Conform documentației, termenul stabilit anterior pentru finalizarea etapei a II-a a proiectului era 31 decembrie 2025. Scurtimea acestui termen, coroborată cu dificultățile birocratice specifice angajărilor în instituțiile publice, proceduri adesea complexe și prelungite, a făcut imposibilă completarea echipei în timp util.

Prin votul consilierilor județeni, termenul de finalizare a proiectului a fost stabilit pentru 30 aprilie 2026. Astfel, adoptarea noii hotărâri este considerată „necesară” și „oportună” în primul rând pentru „derularea și finalizarea activităților prevăzute”, referindu-se, în acest context final, la recrutarea și contractarea celor 5 experți care urmează să gestioneze operațiunile zilnice, transferul tehnologic și colaborarea cu mediul de afaceri și cel universitar.

CJ Bihor a încercat, fără succes, în două rânduri să angajeze cei cinci experți, însă la niciuna din procedurile de angajare nu s-a depus vreun dosar. Fără acești specialiști la bord, scopul investiției europene, de a crea un centru de inovare funcțional, ar fi compromis.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajare ,
bihor ,
Parcul Ştiinţific şi Tehnologic ,
prelungire ,
proiect
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Lotus Băile Felix a transferat un mijlocaș central cu două promovări în Liga 2 la activ
    CS Lotus Băile Felix a oficializat aducerea mijlocașului central Vadim Calugher (30 de ani), care a evoluat în campionatul trecut la CSM Olimpia Satu Mare în Liga 2.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Locuitorii din Popești se revoltă pe tema alimentării cu apă, după ce pârăul Bistra a secat. Câte localități sunt alimentate cu cisterne
    Într-un mesaj primit pe emailul redacției de la un locuitor din comuna Popești ni se semnalează o situație gravă generată de lipsa precipitațiilor și a temperaturilor extrem de ridicate din ultima perioadă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Reținut după ce a furat o mașină și a condus-o pe drumurile publice fără a deține permis. Ulterior, a abandonat autoturismul pe un câmp
    Luni, 3 august, polițiștii Postului de Poliție Tăuteu au fost sesizați de un bărbat, din comuna Tăuteu, județul Bihor, cu privire la faptul că i-ar fi fost sustras autoturismul din fața locuinței, unde fusese lăsat cu portierele neasigurate și cu cheia în interior.

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON CAO

    Întreruperea alimentării cu apă în localitățile Tileagd, Tilecuș, Șerghiș, Vârciorog și Fâșca

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Arșița persistă în Bihor: Codul roșu de caniculă a fost prelungit din nou
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, marți, noi avertizări Cod roșu de căldură extremă, valabile până joi dimineața, treptat, în șapte județe din Maramureș, Banat și Crișana.

    Cultură

    Tată şi fiu, Horațiu și Bogdan Mălăele vin la Oradea cu un spectacol de comedie în finalul Tipografiei de idei
    Spectacolul lor îmbină stand-up comedy, dialoguri satirice și monologuri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Biciclete electrice în valoare de 20.000 de euro, căutate de autoritățile austriece, descoperite de polițiștii de frontieră din Borș
    Polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Borș au descoperit opt biciclete electrice, estimate la aproximativ 20.000 de euro, într-o autoutilitară condusă de un cetățean român.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X