BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Grevă la Penitenciar

Grevă la Penitenciar

la 2 July 2009 06:22
2 July 2009 06:22
Circa 230 de sindicalişti, adică peste 90% din angajaţii Penitenciarului Oradea, au protestat marţi prin grevă japoneză, aliniindu-se acţiunii declanşate în toată ţara de Sindicatul Naţional al Lucrătorilor de Penitenciare (SNLP) din cadrul Confederaţiei Sindicale Cartel Alfa.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Circa 230 de sindicalişti, adică peste 90% din angajaţii Penitenciarului Oradea, au protestat marţi prin grevă japoneză, aliniindu-se acţiunii declanşate în toată ţara de Sindicatul Naţional al Lucrătorilor de Penitenciare (SNLP) din cadrul Confederaţiei Sindicale Cartel Alfa.

Trimite articolul

X

SNLP acuză subfinanţarea cronică a sistemului penitenciar, condiţiile „degradante şi umilitoare” şi lipsa colaborării cu Administraţia Naţională a Penitenciarului (ANP) şi Ministerul Justiţiei.

Sindicaliştii atenţionează că facturile neplătite ajung la 112 milioane lei (15% din buget) riscându-se întreruperea utilităţilor. „Drepturile salariale ale personalului nu pot fi asigurate. Se legalizează munca forţată, capitolul ore suplimentare e eliminat din buget, iar lipsa acută de personal a fost combătută printr-o simulare de concurs care nu a adus angajaţi în sistem. În lipsa unui program de investiţii, dotările şi amenajările sistemului penitenciar rămân, la nivelul anilor 60”, mai afirmă sindicaliştii. Angajaţii din penitenciare susţin că autorităţile ignoră riscurile pentru viaţa şi sănătatea personalului, iar „protecţia este doar un text în lege”.

Cheltuieli nejustificat

În comunicatul de presă ocazionat de greva japoneză, sindicaliştii mai apreciază că „măsuri absolut nefundamentate precum reprofilarea penitenciarelor au crescut nejustificat cheltuielile de funcţionare. Acte normative, inclusiv privind reorganizarea, sunt promovate în secret, iar ANP şi Ministerul Justiţiei resping dialogul şi nu semnează Acordul Colectiv privind activitatea funcţionarilor publici”.
Pe 15 iulie, sindicaliştii vor picheta Ministerul Justiţiei, iar pentru 30 iulie anunţă o grevă de avertisment.

Cristian Horgoş

Trimite articolul

X
Taguri:
greva ,
oradea ,
penitenciar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    „Lumina ce o ducem mai departe”, expoziție itinerantă a fotografilor Emil Pușcașu şi Liviu Florin Cionca
    Expoziţia cuprinde o serie de peste 30 de fotografii vechi, reprezentând chipuri ale locuitorilor din Valea de Sus, comuna Câmpani.

    România

    Bătălia pentru 233: calcule tensionate și voturi decisive pentru căderea Guvernului Bolojan
    Criza din Parlament se intensifică după ce reprezentanții Partidului Social Democrat (PSD) și Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) au anunțat în cursul zilei de luni, 27 aprilie au anunțat că vor depunde o moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lacul Vida, readus la viață după decolmatare: peste 300.000 m³ de aluviuni eliminate și noi investiții în zonă
    Conferința în care au fost prezentate rezultatele lucrărilor s-a desfășurat în cursul zilei de luni, 27 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Radarul a „luat foc” pe DN1, la Groși: patru șoferi prinși cu peste 140 km/h în câteva ore, toți lăsați fără permis
    Polițiștii continuă acțiunile de tipul „razie” în județul Bihor.

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Peste 2.200 de participanți din toată țara la Congresul „Denta Orădeană”, desfășurat la Oradea și Băile Felix
    Oradea și Băile Felix au fost, timp de trei zile, veritabile punct de referință în domeniul medicinei dentare, găzduind cea de-a XVII-a ediție a Congresului „Denta Orădeană”.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X