BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În primele 8 luni ale anului, pompierii au fost mobilizați la 12.200 de evenimente. Vezi care au fost cele mai frecvente

În primele 8 luni ale anului, pompierii au fost mobilizați la 12.200 de evenimente. Vezi care au fost cele mai frecvente

De Alexandra Szabo
la 12 September 2024 19:29

În primele 8 luni ale anului, pompierii au fost mobilizați la 12.200 de evenimente. Vezi care au fost cele mai frecvente

12 September 2024 19:29
Salvatorii bihoreni au intervenit, în medie de 50 de ori pe zi.
Scris de Alexandra Szabo - Salvatorii bihoreni au intervenit, în medie de 50 de ori pe zi.

Trimite articolul

X

Bilanțul pentru cele opt luni al anului 2024 a fost prezentat în cadrul unei conferințe de presă, organizat la sediul ISU Bhor,

În total, pompierii fost mobilizați la 12.231 de evenimente, acest lucru însemnând o medie de 50 de intervenții pe zi, dintre care 3.979 au fost altele decât urgențe medicale.

Aproape 800 de incendii

În perioada menționată, au fost înregistrate 763 de incendii, dintre care 385 de incendii și 378 de incendii de vegetație uscată și altele. Cele mai dese cauze declanșatoare de incendii au fost: focul deschis (377 de cazuri), instalațiile electrice (141 de cazuri), coșurile de fum (63 de cazuri), mijloace de încălzire (41 de cazuri) și fumatul (79 de cazuri).

Peste 8000 de intervenții ale SMURD

Echipajele SMURD au fost mobilizate la 8.252 de cazuri, cele mai multe constând în acordarea ajutorului medical de urgență (6299 de cazuri). Medicii au intervenit la 910 accidente rutiere, au asistat 327 de persoane, iar 676 misiuni au fost pentru sprijin și alte intervenții. În 40 de situații a fost necesară intervenția echipajelor de descarcerare.

Forțele de intervenție au asistat în total 9.450 de persoane, dintre care 8.265 au fost adulți și 1.185 copii.

Controale și instruiri

Au fost supuse activității de control, 391 instituții, 55 de localități, 873 de operatori economici, 37 de obiective de investiții și 8 obiective SEVESO.

„Pe timpul desfășurării controalelor de prevenire au fost depistate 9.570 de nereguli pe linia apărării împotriva incendiilor și a protecției civile, dintre care, 1.744 au fost soluționate operativ pe timpul verificărilor. În urma neregulilor constatate, au fost aplicate 7.884 de sancțiuni contravenționale, din care 6.881 avertismente și 1.003 amenzi, în cuantum de 4.958.000 lei”, a explicat inspectorul șef al Crișana, generalul de brigadă, Sorin Caba.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
controale ,
incendii ,
interventii ,
pompieri ,
smurd
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Primăria Oradea scoate la licitație 12 locuințe de închiriat. Chiriile pornesc de la 165 de lei pe lună
    Consilierii locali orădeni au dat undă verde pentru închirierea prin licitație publică a 12 locuințe libere aflate în fondul locativ al municipiului. Imobilele sunt administrate de Direcția Patrimoniu Imobiliar și nu fac în prezent obiectul unor contracte de închiriere sau de comodat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Amendă pentru muzică tare, dată pe baza unor filmări făcute prin gard. Instanța: „se aud greierii”
    O femeie dintr-un sat de lângă Aleșd s-a adresat Justiției după ce a fost amendată cu 200 de lei pentru că ar fi ascultat muzica prea tare în propria curte și ar fi deranjat o familie din zonă.

    Economic

    Termenul pentru succesiuni se prelungește. Moștenitorii pot evita impozitul de 1% până la finalul lunii septembrie
    Persoanele care trebuie să finalizeze o succesiune și riscau să plătească impozitul de 1% din valoarea masei succesorale vor beneficia de o perioadă suplimentară pentru încheierea procedurii.

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere furnizare apă potabilă pe strada Uzinei din Tileagd

    BIHON CAO

    Locuitorii din Chișirid pot încheia contracte cu Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Întreruperea furnizării apei potabile în zona Magheru–Republicii

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiect de aproape 6 milioane de lei la Liceul Tehnologic din Salonta pentru prevenirea abandonului școlar
    La începutul luni august, Liceul Tehnologic nr. 1 Salonta a demarat implementarea unui proiect în valoare de aproape 6 milioane de lei, pentru sprijinirea elevilor și promovarea învățământului profesional și tehnic. Proiectul „Educația tehnică – cheia unei cariere solide” este derulat de liceu în parteneriat cu Primăria Salonta și se va desfășura timp de 36 de luni, până la 31 iulie 2029.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă finalizare proiect școala din Buduslău

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă finalizare modernizare dispensar Buduslău
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X