BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Informare oficială a RAR despre anvelopele de iarnă. Ce spun aceștia

Informare oficială a RAR despre anvelopele de iarnă. Ce spun aceștia

la 19 October 2022 11:41

Informare oficială a RAR despre anvelopele de iarnă. Ce spun aceștia

19 October 2022 11:41
Registrul Auto Român a prezentat explicații oficiale despre anvelopele de iarnă: „Nu se aplică sancțiuni dacă posesorii de autovehicule și folosesc pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, anvelopele marcate cu literele M și S”.
Registrul Auto Român a prezentat explicații oficiale despre anvelopele de iarnă: „Nu se aplică sancțiuni dacă posesorii de autovehicule și folosesc pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, anvelopele marcate cu literele M și S”.

Trimite articolul

X

„Ați citit articolele despre amenzile pe care le riscă românii dacă nu au montate anvelopele de iarnă la 1 noiembrie și sunteți nedumeriți sau panicați? Nu aveți de ce! Registrul Auto Român vă explică tot ce trebuie să știi despre anvelopele care sunt obligatorii pe timpul iernii. Chiar dacă vremea încă este însorită în cea mai mare parte a țării, au început să circule deja informații menite să panicheze posesorii de autovehicule, așadar precizăm clar că nu există o data limită pentru montarea acestor cauciucuri și că toatre anvelopele, indiferent de denumirea lor comercială, care sunt marcate cu literele M și S (însemnând noroi și zăpadă – engl. mud and snow), sub forma: M+S, M.S. sau M&S, îndeplinesc cerințele de utilizare în condițiile specifice de iarnă prevăzute în legislația națională rutieră”, anunță RAR.

[eadvert]

Reprezentanții RAR explică situația în detaliu.

„Obligativitatea utilizării anvelopelor de iarnă pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei a fost introdusă în România prin Ordonanța Guvernului nr. 5/2011 pentru modificarea și completarea OUG nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice, republicată în 2006. Este important de reținut că legea nu prevede o dată limită de la care autovehiculele trebuie dotate cu anvelope de iarnă sau o temperatură minimă care să declanșeze procesul. Așadar, anvelopele specifice sunt necesare dacă mașina circulă pe un drum public acoperit cu gheață, polei sau zăpadă, indiferent de anotimp, iar de la momentul elaborării legii aceste prevederi nu au suferit modificări. Registrul Auto Român precizează că denumirea <all seasons> este una comercială, folosită de producătorii de anvelope, dar care nu are un corespondent în legislația națională a României. Indiferent care este denumirea comercială a unui pneu, dacă acesta este inscripționat cu literele M şi S (însemnând mud and snow), sub forma: M+S, M.S. sau M&S, el îndeplinește cerințele de utilizare în condiţiile specifice de iarnă prevăzute în legislaţia rutieră națională. Vă recomandăm ca, înainte de a monta anvelopele, să verificați anul fabricației (DOT) și adâncimea profilului (vezi foto). Dacă anvelopele au o vechime de peste 4-5 ani, solicitați părerea unui specialist, care să observe dacă există urme accentuate de uzură”, menționează RAR.

Potrivit sursei citate, sancțiunea pentru lipsa anvelopelor adecvate, în condițiile specificate în lege, se pedepsește cu amendă din clasa a IV-a de sancțiuni (între 9 și 20 de puncte-amendă), adică între 1.305 și 2.900 de lei, dar se poate reține și certificat de înmatriculare al vehiculului.

„Prin urmare, nu se aplică sancțiuni dacă posesorii de autovehicule respectă legislația în vigoare și folosesc pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei, anvelopele marcate cu literele M și S”, se menționează în finalul informării.

MEDIAFAX

Trimite articolul

X
Taguri:
anvelope ,
informare ,
m+s ,
rar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Investiții de 1,75 milioane de lei în Buduslău: școala și dispensarul din Albiș, reabilitate și eficientizate energetic
    În comuna Buduslău au fost finalizate două investiții finanțate prin PNRR, care au vizat reabilitarea și eficientizarea energetică a școlii din Buduslău și a dispensarului medical din Albiș.

    Cultură

    Dublă lectură de poezie la Pragul Vaida. Recită poeţii Victor Țvetov şi Cristiana Ile
    Evenimentul cu intrare liberă va fi moderat de Mihók Tamás și Gabriel Miloia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    1,2 milioane de lei - costurile mobilizării pompierilor și paramedicilor la descinderile DIICOT din dosarul „Dumbrava”
    Participarea pompierilor și paramedicilor din mai multe județe ale țării la descinderile efectuate de DIICOT – Structura Centrală la așezămintele Asociației Dumbrava din Bihor, pe 30 iunie, a însemnat cheltuieli de aproape 1,2 milioane de lei, se arată într-un răspuns transmis de Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) la solicitarea ziarului Libertatea.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fermierii bihoreni mai au doar 5 zile! Ce trebuie să facă rentierii agricoli pentru a nu pierde banii de la APIA
    Rentierii agricoli care nu și-au vizat încă carnetele pentru anul 2025 mai au la dispoziție doar câteva zile pentru a face acest lucru. Termenul stabilit de APIA este 31 august 2026, iar documentele trebuie transmise până la această dată.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Predarea și eliberarea actelor de urbanism au fost suspendate temporar la Oradea. Vezi de când intră în vigoare măsura
    Primăria Oradea a anunțat, printr-un comunicat, suspendarea temporară, începând de marți, 25 august, a activității de eliberare și prelucrare a actelor de urbanism.

    Educație

    Peste 120 de copii din Bihor au descoperit știința și tehnologia la Școlile de Vară STEAM
    Rachete construite de copii, astronomie, proiecte 3D, artă și exerciții pentru gestionarea emoțiilor s-au numărat printre activitățile celor două Școli de Vară STEAM organizate gratuit în Bihor. Peste 120 de copii și tineri au participat la proiectele desfășurate la Suplacu de Barcău și Sânnicolau Român.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X