BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mihăilă și Voiculescu, scrisoare deschisă pentru Iohannis: „Nu vă aliați cu extremiștii din această țară. Istoria vă va ține minte drept președintele morților"

Mihăilă și Voiculescu, scrisoare deschisă pentru Iohannis: „Nu vă aliați cu extremiștii din această țară. Istoria vă va ține minte drept președintele morților"

De Georgiana Anghel
la 25 December 2021 16:11
11 Comentarii

Mihăilă și Voiculescu, scrisoare deschisă pentru Iohannis: „Nu vă aliați cu extremiștii din această țară. Istoria vă va ține minte drept președintele morților"

25 December 2021 16:11
Ioana Mihăilă și Vlad Voiculescu, foști miniștri ai Sănătății, îi cer președintelui Klau Iohannis, printr-o scrisoare deschisă, să suțină adoptarea Legii Certificatului Verde la locul de muncă.
Scris de Georgiana Anghel - Ioana Mihăilă și Vlad Voiculescu, foști miniștri ai Sănătății, îi cer președintelui Klau Iohannis, printr-o scrisoare deschisă, să suțină adoptarea Legii Certificatului Verde la locul de muncă.

Trimite articolul

X

Vlad Voiculescu și Ioana Mihăilă, foști miniștri USR ai Sănătății, semnează o scrisoare deschisă, adresată președintelui României, Klaus Iohannis, în care îi reproșeasă că “după ce ați cooptat PSD în guvern, blocați o măsură care poate fi salvatoare pentru România”, cu referire la Legea Certificatului Verde la locul de muncă. “Înțelegem că ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, nu este de acord cu schimbarea proiectului de lege — pe care el însuși l-a propus. Suntem în partide și tabere diferite de data asta, dar sănătatea românilor nu are voie să fie subiect de politică partinică. De aceea, susținem propunerea domnului Rafila, căruia îi cerem ferm să nu cedeze în fața presiunilor dumneavoastră, domnule președinte”, se arată în scrisoarea semnată de cei doi.

[eadvert]

Mihăilă și Voiculescu îi atrag atenția președintelui că valul al cincilea al pandemiei COVID-19 se apropie și fără aprobarea legii, președintele lasă autoritățile sanitare “fără un instrument vital de combatere a infectărilor și de susținere a vaccinării.”

Bilanț rușinos

“Bilanțul dumneavoastră de lider al unei țări care trece printr-o pandemie este rușinos. În valul al doilea al pandemiei ați acceptat manipularea datelor pandemiei înaintea alegerilor, pentru a avantaja partidul la conducere. În luna ianuarie, ați forțat prioritizarea “specialilor” și a “esențialilor” înaintea celor bătrâni și a celor bolnavi. În luna mai ați lansat Marea Relaxare și ați refuzat să condiționați ridicarea restricțiilor de rata de vaccinare din comunități. În iunie ați anunțat că am învins pandemia. V-am propus în luna iulie instituirea certificatului verde pentru acces în spații neesențiale, în weekend. Ați refuzat împreună cu fostul premier Florin Cîțu să auziți de așa ceva. Era vară, iar Cîțu trebuia să fie popular la alegerile interne ale PNL”, se mai arată în documentul citat.

Măsuri care salvează vieți

Cei doi foști miniștri îi cer lui Iohannis să nu repete greșelile din valurile trei și patru ale pandemiei, când a refuzat adoptarea unor măsuri menite să protejeze viața oamenilor.

“Nu vă aliați cu extremiștii din această țară. Istoria vă va ține minte drept președintele morților, președintele responsabil pentru numărul cel mai mare morți raportat la populația țării din toată Europa, președintele iresponsabil care a negat românilor șansa să scape mai repede de această pandemie. Refuzăm să credem, domnule președinte, că sunteți de acord cu afirmații de tipul „Imunitatea colectivă se câștigă cu morți, ca și libertatea în 1989”. E drept, nu o spuneți, dar acțiunile dumneavoastră vorbesc de la sine și trădează nu doar lipsa oricărui sentiment față de români, dar și apropierea pe care o aveți față de extremiștii din această țară”, scrie în documentul semnat de cei doi USR-iști.

“Ajunge, domnule Klaus Iohannis. E vremea să susțineți măsurile care salvează vieți și care ajută această țară să depășească pandemia, măsurile care sunt în favoarea românilor. Vă rugăm să aveți tăria adevăraților lideri europeni din țări care au ales să își protejeze cetățenii”, mai scriu cei doi.

Trimite articolul

X
Taguri:
Ioana Mihăilă ,
mesaj iohannis ,
scrisoare deschisa ,
Vlad Voiculescu
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Betonarul says:
    December 25, 2021 at 6:19 pm

    Mai trimite fizerul ceva banut?

    Reply
  2. Mesaj says:
    December 25, 2021 at 7:16 pm

    Voi useristii sunteti extremisti. Sa va fie rusine neomarxistilor ! Tocmai voi v-ati gasit sa-i etichetati pe altii.

    Reply
  3. blabla says:
    December 25, 2021 at 7:19 pm

    dar si pe voi,ca ministrii care nu au facut nimic (realizari O )

    Reply
  4. blabla says:
    December 25, 2021 at 7:30 pm

    cum ati reusit performanta ca din aproape 17000 de reacții adverse la vaccinurile COVID-19 și susține că investighează 122, dar în portalul UE nu raportează nimic.
    cum ati reusit ca rezolutia 2361-2021 sa interzica sa faca obligatorie vaccinarea impotriva si prevede ca vaccinarea nu poate fi utilizata pentru a-i discrimina pe cei care nu se vaccineaza. totodata solicita imperativ sa se distribuie informatii transparente despre siguranta si posibile efecte secundare ale vaccinurilor. intru-un cuvant sunteti niste panarame

    Reply
  5. Horea says:
    December 25, 2021 at 8:01 pm

    Mihăilă și Voiculescu, minișrii morților.

    “… în vara aceasta nu s-a făcut niciun demers pentru a pregăti spitalele şi nicio achiziţie de medicamente pentru pacienţi”.
    https://www.g4media.ro/psd-anunta-prin-vocea-lui-streinu-cercel-ca-nu-voteaza-legea-pentru-obligativitatea-certificatului-verde-la-locul-de-munca-este-gresit-stiintific-60-din-populatie-a-trecut-prin-boala-asim.html

    În alte țări nu sunt atâția morți pentru că acolo se găsesc în spitale și chiar și în farmacii tratamente pentru COVID-19.

    Reply
    • aaaa says:
      December 28, 2021 at 4:00 pm

      Esti foarte bine informat dar din pacata NU EXISTA inca tratament pentru covid!

      Reply
  6. X says:
    December 25, 2021 at 10:08 pm

    Hai ba luzarilor vedeti-va de treburi
    Ratatii dracului
    Useristii pulii
    Oricum in cca o luna se va baga stare de urgenta, o sa fie dezastru, ca doar cretinii merg la munte si o sa se petreaca de anu nou
    Tara de imbecili, tampiti, cretini, IDIOTI

    Reply
  7. mu1eusr says:
    December 25, 2021 at 10:55 pm

    Ce tupeu au aceste 2 5unoaie umane!

    Reply
  8. Ati says:
    December 25, 2021 at 11:27 pm

    Voi doi deja ati intrat in istorie ca doi ratati care acuma ii roade frustrarea , cum naiba am ajuns ministru si nu am facut nici un căcat , vilă nimic , cont in caimane nici atat , si mai sinteti si nesimtiti , Klaus are doua mandate de presedinte căcaţilor , voi aveti cateva luni de ” ratatship ” sugeti mancăul , ascundeti-va drecu sa nu va vada nimeni .

    Reply
  9. ....... says:
    December 26, 2021 at 11:42 am

    Nu ar strica ca parchetul sa deschida niste dosare de cercetare impotriva lui Mihaila pentru genocid impotriva poporului roman si unul lui Voiculescu pentru acelas motiv, neglijenta criminala in atributiile de serviciu,aceste gunoaie trebuia sa aiba de mult o celula pentru minim 20 de ani

    Reply
  10. stanescu says:
    December 28, 2021 at 8:19 am

    tu vb habarnista …..mai vrei sa …ceva….mai un post pt sotul

    Reply
  11. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Amendă penală de 5.200 de lei pentru un profesor din Sântandrei, acuzat că a lovit peste cap un elev
    Sorin Ban, profesor și fost director al Școlii Gimnaziale nr. 1 din Sântandrei, a fost obligat, luni, de Judecătoria Oradea să achite o amendă penală de 5.200 de lei, drept pedeapsă pentru purtare abuzivă, după ce a lovit un elev de 12 ani.

    Cultură

    VIDEO
    „Deşteptarea”, spectacolul live-cinema despre adolescenţi şi deepfake, cucereşte publicul TIFF de la Cluj, apoi Baia Mare
    Spectacolul Teatrului Regina Maria este o experiență teatrală care continuă și după aplauze, prin dialogul deschis cu publicul și invitații speciali.

    Bihon CSM Oradea

    Filip Gardasevic a scris istorie la CSM Oradea, după trei sezoane în care a fost golgheterul echipei
    Internaționalul muntenegrean Filip Gardasevic a fost unul dintre jucătorii determinanți pentru CSM Oradea în cele trei sezoane petrecute la formația noastră. Sosit la CSM în vara anului 2023, a devenit imediat cel mai bun marcator al echipei.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    Cultură

    Muzică italiană la Tipografia de idei: Notti Magiche cu trupa lui Carmine Del Duca, The Rol'It
    Seara din parcul Muzeului Ţării Crişurilor va cuprinde şi Retro Disco Party cu DJ Varga István.

    Bihon CSM Oradea

    Portarul Lazar Dobozanov și-a prelungit contractul cu CSM Oradea până la finele sezonului 2026-2027
    Internaționalul sârb a sosit la CSM Oradea în vara anului 2024 și a devenit titularul postului de portar, pe care-l împarte împreună cu Raul Gavriș.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Containere anticaniculă în Piața Cetate, Piața Unirii, Piața Decebal și Piața Rogerius
    Având în vedere avertizările de caniculă și disconfort termic, Direcția de Asistență Socială Oradea (DASO) împreună cu Primăria Oradea, au pus în funcțiune cele patru containere anticaniculă încă din weekend.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X