„Toate proiectele, indiferent de stadiul lor, toate vor fi transferate pentru implementare la autoritățile locale. La Oradea, unde nu avem încă un contract de achiziție, nu avem un contract de execuție de lucrări, în stadiul acesta va fi transferat la Primăria Municipiului Oradea, ceea ce înseamnă că Primăria va derula achiziția publică și Ministerul Dezvoltării va fi finanțatorul acestei investiții. Acolo unde în țară avem contract de execuție de lucrări, se lucrează, în acel stadiu de execuție se predă la fel la autoritatea locală, este o descentralizare, este un sistem pe care noi la Ministerul Dezvoltării îl aplicăm de foarte mult timp.” a declarat Cseke Attila.
Ministrul Dezvoltării la Oradea: proiectele începute de ANL „vor fi transferate pentru implementare la autoritățile locale”
Ministrul Dezvoltării la Oradea: proiectele începute de ANL „vor fi transferate pentru implementare la autoritățile locale”
Reactualizat la:
Aflat în Oradea, pentru a vedea stadiul lucrărilor la sediul Primăriei Oradea, ministrul Cseke Attila a răspuns la întrebarea adresată de redactorul Bihon.ro privind soarta investițiilor pe care Agenția Națională pentru Locuințe le derulează având în vedere că agenția a fost desființată recent.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
România
Ilie Bolojan spune că PSD trebuie să găsească o soluție pentru ieșirea din criza politică, în timp ce PNL exclude susținerea unui guvern Grindeanu.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În imaginile surprinse în video se vede o autoutilitară de transport marfă, cu prelată, rămasă blocată în Pasajul Magheru după ce șoferul ar fi încercat să traverseze fără să țină cont de limita de înălțime.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Rupere de nori și grindină de mari dimensiuni la Valea lui Mihai, în contextul avertizărilor meteo din Bihor.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un orădean de 42 de ani, reprezentant de facto al unei case de expediții cu sediul în Oradea, a fost reținut de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Bihor în urma a 3 percheziții desfășurate luni, într-un dosar de înșelăciune în transporturi. Prejudiciul evaluat de anchetatori depășește 660.000 de lei.
1
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a prezentat, printr-un comunicat publicat luni după-amiază, primele informații oficiale din cadrul anchetei care vizează cazul de omor de la Parhida, unde o tânără de 18 ani a fost ucisă vineri, 8 mai, cu mai multe lovituri de cuțit de către un recidivist.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Părinții Alisiei, tânăra de 18 ani ucisă vineri în Parhida, resping vehement informațiile vehiculate în ultimele zile potrivit cărora fiica lor ar fi avut o relație cu Jozsef Zsolt Bóné, bărbatul de 39 de ani acuzat că a omorât-o pe elevă.
Citiți principiile noastre de moderare aici!