BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Mobilier urban inteligent și sisteme de trafic moderne, cu sprijinul fondurilor europene în Nucet

Mobilier urban inteligent și sisteme de trafic moderne, cu sprijinul fondurilor europene în Nucet

De Sorin Martin Vereș
la 4 October 2025 10:15 Reactualizat la: 2 October 2025 13:03

Mobilier urban inteligent și sisteme de trafic moderne, cu sprijinul fondurilor europene în Nucet

foto: Primăria Nucet
4 October 2025 10:15 Reactualizat la: 2 October 2025 13:03
Orașul Nucet se alătură comunităților care au investit, prin intermediul fondurilor europene nerambursabile din PNRR, în tehnologie și infrastructură inteligentă.
Scris de Sorin Martin Vereș - Orașul Nucet se alătură comunităților care au investit, prin intermediul fondurilor europene nerambursabile din PNRR, în tehnologie și infrastructură inteligentă.

Trimite articolul

X

Aceste investiții au vizat două direcții principale: sisteme de transport inteligente (ITS) și alte infrastructuri TIC, contribuind la modernizarea orașului și la îmbunătățirea calității vieții pentru locuitorii săi.

Una dintre cele mai vizibile componente ale proiectului o reprezintă mobilierul urban inteligent, implementat în cadrul secțiunii Alte infrastructuri TIC. Este vorba despre echipamente moderne amplasate în spațiul public, care sporesc confortul cetățenilor și aduc funcționalitate zonelor urbane. Astfel, locuitorii din Nucet beneficiază de bănci cu încărcătoare solare pentru telefoane și alte dispozitive mobile, de coșuri de gunoi dotate cu senzori de umplere, de iluminat public cu tehnologie LED, afișaje digitale și acces gratuit la internet Wi-Fi în spațiile publice. Acest mobilier urban este conectat la internet și contribuie la colectarea de date utile pentru o gestionare eficientă și inteligentă a orașului. Valoarea decontată pentru această componentă se ridică la suma de 373.683,80 lei.

Tehnologie pentru un trafic mai sigur și mai eficient

În paralel, în cadrul componentei Sisteme de transport inteligente (ITS), orașul Nucet a implementat tehnologii moderne pentru monitorizarea și gestionarea traficului. Centrele de control sunt echipate cu camere LPR pentru supravegherea în timp real a circulației rutiere, delimitatoare de viteză și sisteme automate pentru identificarea incidentelor, toate contribuind la creșterea siguranței în trafic și la fluidizarea circulației. Valoarea investiției în aceste sisteme inteligente de transport este de 292.744,86 lei.

Tot în cadrul componentei Alte infrastructuri TIC s-au instalat sisteme de supraveghere video pentru monitorizarea mobilierului urban și a spațiilor publice. Aceste echipamente sunt conforme cu legislația privind protecția datelor cu caracter personal și sunt utilizate exclusiv pentru prevenirea și gestionarea incidentelor, facilitând intervenția rapidă a autorităților locale în situații de urgență. Suma decontată pentru această componentă a fost de 448.130,88 lei.

„Prin aceste proiecte finanțate din fonduri europene, administrația locală din Nucet își confirmă angajamentul față de dezvoltarea durabilă a orașului și față de implementarea tehnologiilor care pot transforma viața de zi cu zi a cetățenilor. Orașul Nucet face astfel un pas ferm către viitor, demonstrând că și orașele mici pot beneficia de infrastructuri moderne și eficiente. Ne dorim ca Nucetul să devină un exemplu de comunitate care adoptă soluții inteligente pentru un trai mai bun și mai sustenabil.” a precizat primarul Dănuț Lazea.

Trimite articolul

X
Taguri:
fonduri europene ,
mobilier urban ,
nucet ,
sisteme de trafic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    „Leii roșii” au terminat sezonul regulat cu o victorie pe terenul lui Dinamo București
    CSM CSU Raiffeisen Oradea a câștigat cu scorul de 78-72 meciul din deplasare cu Dinamo București, contând pentru etapa a 29-a a Ligii Naționale de baschet masculin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean căutat în Ungaria pentru spălare de bani, obligat de Curtea de Apel Oradea să poarte brățară de monitorizare
    Un bărbat de 40 de ani, originar din Oradea, a fost pus sub control judiciar pentru 30 de zile ca urmare a emiterii, de către autoritățile judiciare maghiare, a unui mandat european de arestare pe numele lui.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    HRAM LA MĂNĂSTIREA IZBUC VINERI - 17 APRILIE 2026
    Cu aleasă bucurie duhovnicească și cu inimile deschise spre harul lui Dumnezeu, vineri, 17 aprilie, cu prilejul praznicului „Izvorul Tămăduirii”, Sfânta Mănăstire Izbuc își va sărbători hramul printr-un bogat program liturgic, spre folosul sufletesc al tuturor credincioșilor și pelerinilor.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    FC Bihor

    FC Bihor decolează miercuri spre București. „Întâlnim o echipă cu experiență și calitate”
    Meciul Steaua – FC Bihor este programat miercuri, 15 aprilie, de la ora 19:00, pe Stadionul Ghencea, în direct la Digi Sport 1 și Prima Sport 1.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO+VIDEO
    Cu jandarmii în biserică, în timpul slujbei. Abatele Fejes Rudolf a fost evacuat din spațiile ocupate în clădirea Colegiului „Mihai Eminescu”
    Potrivit notificării transmise de executorul judecătoresc Moza Gheorghe, în data de 14 aprilie a fost programată o nouă încercarea de pune în aplicare a sentinței prin care se dispunea evacuarea abatelui Fejes Rudolf Anzelm din spațiile de la parterul și etajul întâi al clădirii Colegiului Național „Mihai Eminescu”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Peste 100 de persoane internate în spitalele din Bihor din cauza pneumoniilor
    Deși numărul de viroze este în scădere față de săptămânile trecute, internările cauzate de pneumonii au crescut substanțial săptămâna trecută, 105 persoane ajungând la spital din cauza lor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X