BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O comunitate de maghiari din Oradea dorește amplasarea statuii Sf. Ladislau din bani publici

O comunitate de maghiari din Oradea dorește amplasarea statuii Sf. Ladislau din bani publici

la 12 March 2015 15:24 Reactualizat la: 12 March 2015 15:33
12 March 2015 15:24 Reactualizat la: 12 March 2015 15:33
O comunitate de maghiari din Oradea strânge semnături pentru a-i convinge pe oficialii din primărie să amplaseze statuia Sfântului Ladislau în Piața Unirii, din bani publici.
Scris de Carmen Ile - O comunitate de maghiari din Oradea strânge semnături pentru a-i convinge pe oficialii din primărie să amplaseze statuia Sfântului Ladislau în Piața Unirii, din bani publici.

Trimite articolul

X

Câțiva reprezentanți ai comunității maghiare, împreună cu președintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania, au susținut o conferință de presă pentru a-și prezenta inițiativa.

Au început pe Facebook

„Vreau să subliniez că aceasta a fost o inițiativă civică, organizată pe o rețea de socializare, unde s-a format un grup mai mare. Aceasta a început în urmă cu aproximativ o săptămână și jumătate”, a spus Sztuflak Ede, unul dintre reprezentanții grupului.

Sztuflak Ede

Sztuflak Ede

Grupul a inițiat, cu sprijinul Consiliului Național Maghiar din Transilvania și al Partidului Popular Maghiar din Transilvania (PPMT), și o strângere de semnături, petiția urmând să fie depusă la Primăria Oradea.

Din bani publici

„Considerăm că dacă din bani publici pot fi amplasate în Piața Unirii trei statui, atunci și noi credem că avem dreptul să avem o statuie tot din bani publici. Este o solicitare din partea comunității maghiare ca întemeietorul orașului nostru să aibă loc alături de celelalte statui propuse deja în Piața Unirii”, spune Sztuflak Ede.


 

[poll id=”96″]


 

Comunitatea de maghiari a cerut și sprijinul UDMR pentru această inițiativă, însă nu a primit încă un răspuns concret din partea conducerii partidului.

Vor dezbatere publică

Maghiarii vor să organizeze o dezbatere publică ori în sala mare a Primăriei, ori la Universitatea Partium, la care îi invită pe toți cei care doresc amplasarea statuii Sf. Ladislau în Piața Unirii, dar și pe reprezentanții UDMR și pe cei ai primăriei (primarul Ilie Bolojan și viceprimarul Mircea Mălan).

Grupul de maghiari a solicitat primăriei și un loc pe strada Republicii pentru a amplasa un cort unde să se mai strângă semnături, dar se lovește de o atitudine negativă din această parte, potrivit lui Istvan Csomortanyi, președintele PPMT. Varianta pentru amplasarea cortului pe Republicii este exclusă, dar maghiarii vor primi aviz pentru Parcul Magnolia sau pentru parcarea din fața Arenei Antonio Alexe.

Până în prezent s-au strâns aproximativ 1.300 de semnături online și încă 1.000 manual. Oricine dorește ca statuia Sf. Ladislau să fie amplasată în Piața Unirii din bani publici poate completa formularul aici.

Primăria poate refuza

Indiferent de numărul de semnături strânse, Primăria Oradea nu este obligată să amplaseze statuia.

Trimite articolul

X
Taguri:
bani publici ,
comunitate maghiara ,
dezbatere publica ,
facebook ,
Istvan Csomortanyi ,
partidul popular maghiar din ,
petitie ,
ppmt ,
primaria oradea ,
Sf Ladislau ,
statuie ,
Sztuflak Ede
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Arcașii de la Menumorut Biharia au cucerit trei medalii la Cupa Europei Centrale
    În localitatea croată Novi Marof s-a desfășurat în 20 iunie etapa a III-a Cupei Europei Centrale la tir cu arcul.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    CJ Bihor va organiza licitația pentru programul mărul, laptele şi cornul. Trei primării se vor descurca singure
    Consilierii județeni bihoreni au adoptat, în ședința din 25 iunie, hotărârea în baza căreia CJ va organiza licitațiile privind achiziția centralizată pentru implementarea Programului pentru școli al României în perioada 2026-2029. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spațiile din vechiul terminal al Aeroportului Oradea se vor putea închiria pentru evenimente. Vezi care sunt tarifele
    Consilierii județeni bihoreni au aprobat solicitarea transmisă de conducerea Aeroportului Oradea privind închirierea spaţiilor situate în interiorul terminalului vechi al aeroportului, care în prezent este neoperaţional şi nu mai face parte din fluxurile curente de procesare a pasagerilor.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Sport local

    Lucrări finalizate la Bazinul Olimpic. La Bazinul acoperit încă se mai lucrează
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a fost redeschis miercuri, 24 iunie, după o perioadă de două săptămâni, în care a fost supus unor lucrări de întreținere și mentenanță. Acestea au fost efectuate conform programării, iar acum au fost finalizate.

    Cultură

    „Regal muzical fără frontiere”, spectacol susţinut de naista Oana Lianu în cadrul programului estival Tipografia de idei
    Programul serii propune o întâlnire între marile melodii ale lumii și sensibilitatea muzicală românească.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihor: Record la autorizații, declin la producția de semințe. Radiografia unui sector aflat în schimbare
    Mai multe controale, mai multe autorizații și venituri în creștere, dar mai puține semințe produse și certificate decât în urmă cu un deceniu – aceasta este principala concluzie a raportului de activitate prezentat de ITCSMS Bihor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X