BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Parlamentarii şi Universitatea

Parlamentarii şi Universitatea

la 2 October 2013 08:49
2 October 2013 08:49
Parlamentarii PSD Bihor cred că 6% din PIB e un procent nerealizabil dar fac lobby pentru UO.
Scris de erdei - Parlamentarii PSD Bihor cred că 6% din PIB e un procent nerealizabil dar fac lobby pentru UO.

Trimite articolul

X

Am adus solicitarea ANOSR privind alocarea a 6% din PIB spre Educaţie în atenţia celor doi parlamentari prezenţi luni la deschiderea anului universitar precum şi senatorului Florian Bodog, care este şi decan al Facultăţii de Medicină.

„Ar fi bine să se aloce 6% dacă bugetul ar permite. Din păcate posobilităţile sunt limitate în momentul de faţă”, ne-a răspuns deputatul Sorin Ioan Roman.

În aceiaşi idee s-a exprimat şi conf.univ.dr. Florian Bodog: „Nu politicienii stabilesc Bugetul Educaţiei ci Guvernul, în funcţie de resurse. Împărţirea PIB se face ca într-o gospodărie, în funcţie de priorităţi. Eu, personal, consider Educaţia şi Sănătatea prioritare. Dar rămâne întrebarea dacă acest procent de 6% poate întradevăr să fie alocat Învăţământului”.

Lobby pentru UO

O poziţie mai nuanţată a avut deputatul Sonia Drăghici. „Nu ştiu dacă studenţii îşi dau seama ce înseamnă alocarea unui asemenea procent din PIB şi nici eu nu ştiu. Eu cred că pentru Universitatea din Oradea ar trebui să se ceară o suplimentare de buget. Faţă de anul trecut s-a redus finanţarea de la 44 de milioane la sub 37 de milioane. Am fost cu o delegaţie, inclusiv domnul Bodog şi domnul rector Bungău la ministrul Costoiu şi l-am întrebat de

de ce unor universităţi le-a crescut sau măcar li s-a păstrat finanţarea iar la Oradea s-a redus cu peste 10%? Ne-a spus că au apărut deficienţe din cauza ierarhizării universităţilor, Oradea fiind în categoria B. Apoi ne-a mai oferit explicaţii deloc clare. Suntem profund nemulţumiţi de această situaţie care a condus la restructurări. La Oradea sunt acum 14,5 studenţi la un cadrul universitar şi avem un buget, de pildă, sub cel al Universităţii de Medicină din Cluj Napoca, unde numărul de studenţi este mult mai mic. Ne vom lupta, împreună cu domnul rector, să eliminăm astfel de diferenţe”, ne-a declarat Sonia Drăghici.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
psd bihor ,
Sonia Draghici ,
universitatea oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    UPDATE Accident grav în Beiuș: motociclistul a pierdut lupta pentru viață
    Incidentul s-a petrecut în cursul serii de duminică, 14 iunie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de instabilitate atmosferică în Bihor: rafale de 90 km/h și risc de grindină
    Avertizarea a fost emisă în cursul zilei de duminică, 14 iunie.

    Economic

    Voucherele de vacanță rămân la 800 de lei în 2026, dar numărul beneficiarilor va scădea
    Angajații din sectorul public vor putea beneficia și în 2026 de vouchere de vacanță în valoare de 800 de lei, potrivit prevederilor incluse în legislația privind reforma fiscal-bugetară adoptată anul trecut. 1

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă Cheriu, Felcheriu, Sărand și Alparea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Șofer agresiv, obligat să achite asigurătorului 75.000 de lei, după ce a lovit intenționat o mașină
    Un bărbat din Săcueni a fost obligat de Judecătoria Marghita să îi plătească societății de asigurări la care avea încheiată polița RCA pentru autoturismul propriu peste 75.000 de lei, plus dobândă, după ce a lovit intenționat un alt autovehicul.

    Economic

    Pragurile pentru insolvența personală cresc de la 1 iulie 2026. Cine mai poate beneficia de procedură
    Persoanele fizice care nu mai reușesc să își achite obligațiile financiare pot solicita intrarea în insolvența personală, însă accesul la această procedură este condiționat de respectarea unor criterii stabilite prin lege.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hotel cu 24 de camere, restaurant și sală de conferințe, construit lângă aquaparkul din Salonta
    Municipiul Salonta va avea un nou hotel, după ce administrația locală a finalizat procedurile pentru valorificarea unui teren destinat unei investiții în domeniul turismului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X