BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 50 de primării atrase în „Campionatul Bihorean al Curățeniei”

Peste 50 de primării atrase în „Campionatul Bihorean al Curățeniei”

De Georgiana Anghel
la 5 June 2021 09:14

Peste 50 de primării atrase în „Campionatul Bihorean al Curățeniei”

FOTO: CJB
5 June 2021 09:14
Jumătate din primăriile din județ au răspuns inițiativei de a participa la „Campionatul Bihorean al Curățeniei”.
Scris de Georgiana Anghel - Jumătate din primăriile din județ au răspuns inițiativei de a participa la „Campionatul Bihorean al Curățeniei”.

Trimite articolul

X

„În primele cinci zile s-au înscris 54 de primării, iar perioada de înscriere continuă până în data de 10 iunie”, se arată într-un comunicat al Consiliului Județean Bihor. Participanții au început acțiunile de igienizare.

[eadvert]

„Vineri, în comuna Ineu, tinerii voluntari ai Centrului de Tineret „The Spot” au participat, împreună cu elevii de la Școala Gimnazială „Puiu Sever” din Ineu, la strângerea deșeurilor”, mai precizează sursa citată.

Alte acțiuni au avut loc în comunele Măgești și Holod.

„În Măgești au participat reprezentanții bisericii, elevii din comună și primăria. La Holod au strâns deșeuri circa 80 de elevi și profesori în localitățile Holod, Dumbrava, Hodis, Forosig, Vintere, iar săptămâna viitoare se dorește implicarea angajaților din primărie și a altor voluntari din comună”, se arată în comunicat.

Potrivit organizatorilor, și alte localități au anunțat că pregătesc campanii de igienizare.

Primăriile participante

Cele 54 de primării care s-au înscris în campionat până vineri, 4 iunie, sunt: Lugașu de Jos, Țețchea, Cociuba Mare, Biharia, Tulca, Avram Iancu, Căbești, Popești, Roșia, Măgești, Abrămuț, Nucet, Tărcaia, Sălacea, Aștileu, Sânmartin, Budureasa, Brusturi, Holod, Toboliu, Sâniob, Aleșd, Șuncuiș, Criștioru de Jos, Curtuieșni, Drăgești, Chișlaz, Dobrești, Oșorhei, Marghita, Ștei, Drăgănești, Răbăgani, Șimian, Lazuri de Beiuș, Ineu, Paleu, Copăcel, Tileagd, Lunca, Sântandrei, Lăzăreni, Beiuș, Aușeu, Spinuș, Pietroasa, Batăr, Remetea, Săcueni, Mădăras, Balc, Bratca, Vadu Crișului.

Concursul, organizat de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară (ADI) Ecolect Group și Consiliul Județean Bihor, se desfășoară în cadrul campaniei „Iunie – luna curățeniei în județul Bihor”. Competiția se desfășoară în toate cele șase zone de operare din județul Bihor în care A.D.I. Ecolect Group implementează Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor.

Proiect pentru mediu

În fiecare dintre cele șase zone vor exista câte trei premii: locul I – 100.000 de lei, locul II – 10.000 de lei și locul III – 5.000 de lei. Banii primiți pentru locurile II și III urmează să ajungă la școlile de pe raza primăriilor câștigătoare.

„Premiul pentru locul I va consta în participarea organizatorului concursului cu suma de 100 000 de lei la realizarea unui proiect care are legătură cu mediul înconjurător și care este destinat și copiilor. Participantul câștigător al locului I trebuie să implementeze proiectul, iar A.D.I. Ecolect Group va asigura finanțarea de 100 000 de lei”, au anunțat organizatorii.

GALERIE FOTO – CJB

Trimite articolul

X
Taguri:
actiune ecologizare ,
campionat curatenie ,
campionatul bihorean al curateniei ,
premii campionat bihorean curatenie ,
primarii inscrise
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oradea Job Expo: Prima Development Group vine cu noi oportunități de angajare pentru candidați

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Carne fără acte și nereguli în lanț: controale masive în Bihor înainte de sărbători
    Inspectorii sanitar-veterinari din Bihor au intensificat verificările în perioada premergătoare sărbătorilor pascale, iar bilanțul acțiunilor scoate la iveală nereguli serioase în sectorul alimentar și zootehnic.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Captură uriașă de droguri în Oradea: bărbat prins în flagrant cu „cristal”, peste 150 kilograme descoperite
    Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Oradea, împreună cu procurorii DIICOT au documentat activitatea unui bărbat polonez, în vârstă de 41 de ani, care este cercetat pentru trafic internațional și trafic intern de droguri de mare risc.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Avansează lucrările la pasajul suprateran de pe Centura Oradea: muncitorii au început montarea grinzilor
    Lucrările de montare a celor 24 de grinzi la pasajul suprateran carea de pe Centura Oradea, la intersecția cu calea ferată care leagă Oradea de Băile Felix au fost demarate în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie.

    Bihon CSM Oradea

    Golgheterul Filip Gardasevic anunță că va pleca de la CSM Oradea
    Conform site-ului SO POLO, frații Filip și Martin Gardasevic vor juca din sezonul viitor la echipa A-Polo Sport Management, din Georgia.

    FC Bihor

    O nouă confruntare FC Bihor – Sepsi Sfântu Gheorghe. CCA a delegat un arbitru cu ecuson FIFA
    FC Bihor Oradea joacă joi, 23 aprilie, de la ora 17:15, pe Stadionul Iuliu Bodola, cu Sepsi Sfântu Gheorghe în ziua în care creștinii îl sărbătoresc pe Sf. Gheorghe.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X