BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primăria Oradea: o nouă etapă de dezinsecție în cursul lunii august

Primăria Oradea: o nouă etapă de dezinsecție în cursul lunii august

De Mădălina Cristea
la 12 August 2024 11:30 Reactualizat la: 12 August 2024 11:45

Primăria Oradea: o nouă etapă de dezinsecție în cursul lunii august

foto: arhivă
12 August 2024 11:30 Reactualizat la: 12 August 2024 11:45
Pentru a combate insectele care cauzează disconfort (țânțari, muște etc.), în stadiul de adult și larve, Primăria Municipiului Oradea informează locuitorii că, în luna august, se vor desfășura, prin tratament la sol, etapele 7 și 8 ale activității de dezinsecție pentru anul 2024, în zonele publice, spațiile verzi și cursurile de apă din oraș.
Scris de Mădălina Cristea - Pentru a combate insectele care cauzează disconfort (țânțari, muște etc.), în stadiul de adult și larve, Primăria Municipiului Oradea informează locuitorii că, în luna august, se vor desfășura, prin tratament la sol, etapele 7 și 8 ale activității de dezinsecție pentru anul 2024, în zonele publice, spațiile verzi și cursurile de apă din oraș.

Trimite articolul

X

De asemenea, se vor aplica tratamente fitosanitare pentru arborii din specia castan, conform următorului calendar, adaptat la condițiile meteorologice: patru tratamente de dezinsecție, două pe 12 și 14 august, iar celelalte două între 19 și 31 august; tratamente fitosanitare pentru arborii din specia castan, platan și alți arbori și arbuști: un tratament între 12 și 31 august. Produsele care vor fi utilizate pentru activitatea de dezinsecție sunt: CYMINA PLUS, un insecticid special conceput pentru combaterea țânțarilor adulți și VECTOBAC WG, insecticid special conceput pentru combaterea țânțarilor aflați în stadiu de larvă. Produsele sunt avizate de Ministerul Sănătății – Comisia Națională a Produselor Biocide și fac parte din grupele Xi și Xn de toxicitate. Acestea se regăsesc în Registrul Național al Produselor Biocide avizate pentru profilaxia sanitar umană.

„Rugăm cetățenii din Municipiul Oradea să evite utilajele sau să nu stea în raza de acțiune a utilajelor în timp ce acestea pulverizează soluțiile insecticide, pentru a preveni eventuale accidente/incidente. În caz de timp nefavorabil, lucrarea se va amâna pentru o perioadă imediat următoare”, a transmis Primăria Municipiului Oradea într-un comunicat de presă.

Trimite articolul

X
Taguri:
dezinsectie ,
oradea ,
primaria oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Spitalul Județean Bihor, premiat internațional pentru tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral
    Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor a fost distins cu Premiul „Angels” pentru anul 2025, o recunoaștere internațională acordată spitalelor care demonstrează excelență în diagnosticarea și tratamentul pacienților cu accident vascular cerebral (AVC).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Tâlhărie într-un magazin din Marghita. Un tânăr care a furat o geacă le-a agresat pe angajatele care l-au prins
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Marghita a dispus arestarea la domiciliu a unui tânăr de 21 de ani, din Popești, acuzat de o tâlhărie comisă săptămâna trecută, într-un magazin din Marghita.

    Cultură

    De la ţăranii moldoveni ai lui Creangă, la popularul Mitică al lui Caragiale, în deschiderea Conferinţelor Dilema de la Oradea
    Evenimentul se desfăşoară timp de trei zile în sala de conferinţe a Muzeului Ţării Crişurilor.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă privind înlocuirea și extinderea rețelelor de apă din Cartierul Nufărul

    BIHON CAO

    Anunț de întrerupere a furnizării de apă potabilă Calea Aradului spre DN79 – Aeroportul Internațional Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Zona Ogorului și comunele Sânmartin, Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica, Lăzăreni

    BIHON Sport local

    FOTO
    Baschetbalistele de la Rookies Oradea au devenit vicecampioane naționale la junioare U16
    În Sala Polivalentă a Universității din Oradea s-a desfășurat în perioada 13-17 mai turneul final al Campionatului Național de baschet feminin pentru junioare U16. În competiție s-a aflat în ACS Rookies Oradea, echipă pregătită de Veres Attila.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi tineri din Belarus și Polonia, prinși în PTF Borș, cu 56 de grame de substanțe interzise. Mergeau la un concert în București
    Controalele efectuate în ultimele 48 de ore de polițiștii de frontieră din Borș au dus la descoperirea a doi tineri în bagajele cărora au fost descoperite în jur de 56 de grame de substanțe care erau susceptibile de a fi stupefiante sau halucinogene.

    Bihon CSM Oradea

    Minunea nu s-a produs. CSM Oradea a pierdut meciul cu Steaua și a ratat calificarea la barajul de promovare
    CSA Steaua București a dispus vineri, la Chiajna, cu scorul de 39-26 (17-11) de CSM Oradea, în meci contând pentru ultima etapă din play off-ul de promovare al Diviziei A de handbal masculin.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X