BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Primul proiect finanțat din PNRR: 237.000 de euro pentru Planului de Amenajare a Teritoriului

Primul proiect finanțat din PNRR: 237.000 de euro pentru Planului de Amenajare a Teritoriului

De Georgiana Anghel
la 20 June 2022 22:42

Primul proiect finanțat din PNRR: 237.000 de euro pentru Planului de Amenajare a Teritoriului

Semnarea contractului
20 June 2022 22:42
Planul de Amenajare a Teritoriului Județean este realizat de firma SC Urban Team SRL, în baza unui contract semnat în 2020.
Scris de Georgiana Anghel - Planul de Amenajare a Teritoriului Județean este realizat de firma SC Urban Team SRL, în baza unui contract semnat în 2020.

Trimite articolul

X

Consiliul Județean Bihor a semnat luni contractului pentru realizarea Planului de Amenajare a Teritoriului Județean, finanțat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Potrivit unui comunicat al CJ Bihor, aceasta este prima finanțare prin PNRR obținută de județ, valoarea proiectului fiind de 237.000 euro Euro, fără TVA. „Planul de Amenajare a Teritoriului Județean este un document esențial la care se raportează orice Plan Urbanistic General (P.U.G.) al oricărei localități din Bihor. Planul de amenajare a teritoriului judeţean are caracter director şi reprezintă expresia spaţială a programului de dezvoltare socio-economică a judeţului. Planul de amenajare a teritoriului judeţean se corelează cu Planul de amenajare a teritoriului naţional, cu Planul de amenajare a teritoriului zonal, cu programele guvernamentale sectoriale, precum şi cu alte programe de dezvoltare iar prevederile Planului de amenajare a teritoriului judeţean devin obligatorii pentru celelalte planuri de amenajare a teritoriului şi de urbanism care le detaliază”, a transmis CJ Bihor.

[eadvert]

Potrivit sursei citate, fiecare județ trebuie să reactualizeze Planul de amenajare a teritoriului judeţean periodic, la 5-10 ani, în funcţie de politicile şi de programele de dezvoltare ale judeţului. „Practic, prin contractul semnat astăzi se decontează plata pentru P.A.T.J.-ul comandat de CJ Bihor în aprilie 2020. Acesta este în curs de realizare, efectuându-se până acum 3 etape din cele 4. Ultima etapă este cea de avizare a documentului”, se mai arată în comunicat.
Firma care realizează planul este SC Urban Team SRL, în baza unui contract semnat pe 6 aprilie 2020, în valoare de 946.050 lei.

Trimite articolul

X
Taguri:
cj bihor ,
proiect PNRR
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod roșu de caniculă în Bihor! Sunt așteptate temperaturi extreme și nopți tropicale
    Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis vineri o avertizare de cod roșu de caniculă. Avertizarea e valabilă începând de duminică, pentru 16 județe ale țării.

    Economic

    Proiectul privind compensarea scutecelor pentru adulți a fost adoptat de Senat
    Persoanele asigurate în sistemul public de sănătate ar putea beneficia, în viitor, de decontarea unei părți importante din costul produselor absorbante pentru adulți.

    România

    Schimbări majore pentru rețelele sociale: acces interzis copiilor sub 15 ani
    Un nou proiect legislativ depus în Parlament propune schimbări importante privind accesul minorilor la rețelele sociale.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în Hidișelu de Jos. Patru persoane au ajuns la spital
    Evenimentul rutier a avut loc vineri, 26 iunie, în jurul orei 8 dimineața.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exproprieri în Bihor pentru Autostrada A3. Peste 120.000 mp trec la stat pentru construirea nodului rutier de la Spinuș
    Compania Națională de Investiții Rutiere a anunțat că a fost emisă decizia de expropriere pentru terenurile pe care se va construi viitorul nod rutier de la Spinuș, care va asigura legătura dintre DN1P și Autostrada A3.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Gala Umorului cu Divertis, Festivalul de lavandă și Târgul de Viniluri. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 26-28 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X