Cu ocazia controlului, poliţiştii de frontieră au constatat că documentul prezentat este fals total, acesta neîndeplinind condiţiile de formă şi fond ale unuia autentic, motiv pentru care bărbatul a fost condus la sediul P.F. pentru cercetări. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că este vorba de un cetăţean moldovean, în vârstă de 33 ani. Din declaraţiile persoanei a rezultat faptul că deşi avea asupra sa paşaportul moldovenesc valabil el a preferat să prezinte la controlul de frontieră cartea românească falsificată. Bărbatul a motivat gestul său prin faptul că având o carte de identitate românească acest document îi permitea şederea în spaţiul Schengen pentru o perioadă mai lungă de timp. Poliţiştii de frontieră au luat măsura întreruperii călătoriei persoanei în cauză şi cercetarea acesteia sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de fals privind identitatea, uz de fals şi tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie dispuse măsurile legale care se impun.
Prins la Borş cu acte false
Vineri, la Punctul de Trecere a Frontierei Borş, s-a prezentat, ca pasager într-un autocar înmatriculat în Romania, o persoană de sex masculin care, la controlul de frontieră, s-a legitimat cu o carte de identitate românească.
Trimite articolul
X
powered by
Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
În prima jumătate a acestui an, pe raza județului Bihor au fost efectuate 74 de acțiuni de control și monitorizare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Senatul a adoptat, miercuri, în plen, propunerea legislativă de modificare a Codului penal prin care se redefinește pornografia infantilă iar pedepsele se majorează sau se micșorează, în funcție de gravitatea faptelor.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pe 20 iunie, de la ora 14:00, Băile Felix găzduiește, în premieră, un spectacol ecvestru de excepție, un eveniment care aduce în prim-plan eleganța, tradiția și pasiunea pentru arta ecvestră.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Evenimentul s-a desfășurat în cursul zilei de miercuri, 17 iunie.
FC Bihor
Unul dintre cei mai importanți jucători de la FC Bihor face pasul în Liga 1, anunță jurnalistul Emanuel Roșu. Albert Stahl va semna pe doi ani cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc, iar în schimbul lui clubul orădean va primi în jur de 10-15.000 de euro.
Bihon CSM Oradea
Conform unor surse ale bihon.ro, internaționalul Tudor Fulea va fi noul jucător al vicecampioanei României la polo, CSM Oradea.
Citiți principiile noastre de moderare aici!