ORADEA - 89 de călători au fost prinşti circulând fără legitimaţii pe tramvaie, în doar patru ore. La acţiunea de verificare, desfăşurată miercuri, 20 mai, între orele 12:30 şi 16:30, au luat parte 20 de controlori ai Regiei Autonome Oradea Transport Local (RAOTL), însoţiţi de patru poliţişti comunitari.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN-ORADEA - 89 de călători au fost prinşti circulând fără legitimaţii pe tramvaie, în doar patru ore. La acţiunea de verificare, desfăşurată miercuri, 20 mai, între orele 12:30 şi 16:30, au luat parte 20 de controlori ai Regiei Autonome Oradea Transport Local (RAOTL), însoţiţi de patru poliţişti comunitari.
Echipajele de control au verificat călătorii din 87 de tramvaie şi au depistat 89 de oameni fără tichete de călătorie. Dintre aceştia, 41 au fost amendaţi pe loc, cu bilete de suprataxă, în cuantum de 20 de lei, iar alţi 48 s-au ales cu procese verbale de contravenţie.
Administrația Națională de Meteorologie a emis în cursul zilei de miercuri, la ora 12:22 o avertizare imediată de cod portocaliu de furtuni, valabilă până la ora 13:30.
Pompierii beiușeni au fost mobilizați pentru stingerea unui incendiu de mari proporții care a cuprins o societate comercială specializată în prelucrarea lemnului.
Potrivit unei imagini postate pe un grup de socializare, pe o pistă de biciclete din comuna Sântandrei stratul de asfalt s-a ridicat și a crăpat, fiind un adevărat pericol pentru care folosesc respectiva pistă.
Consiliul Superior al Magistraturii va dezbate, în ședința de joi, 2 iulie, propunerea de delegare a judecătoarei Anamaria Ioana Gherlea în funcția de președinte al Tribunalului Bihor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!