BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Procedură simplificată: fără adeverinţe medicale la deschiderea noului an școlar

Procedură simplificată: fără adeverinţe medicale la deschiderea noului an școlar

De Crina Dobocan
la 4 September 2023 09:52

Procedură simplificată: fără adeverinţe medicale la deschiderea noului an școlar

4 September 2023 09:52
Ce categorii de elevi vor avea nevoie de adeverinţe medicale la începerea școlii?
Scris de Crina Dobocan - Ce categorii de elevi vor avea nevoie de adeverinţe medicale la începerea școlii?

Trimite articolul

X

Pentru a nu pune părinții și elevii pe drumuri, la început de an școlar, Direcția de Sănătate Publică Bihor a simplificat procedura. Astfel, DSP Bihor arată că nu le va solicita aviz epidemiologic celor care revin din vacanță.

„Având în vedere începerea noului an școlar (2023/2024), pentru a preveni deplasarea și adresarea inutilă a părinților și copiilor sănătoși la medicul de familie și în consecință aglomerarea pacienților la cabinetele de medicină de familie din județul Bihor, și în conformitate cu art. 12 și Anexa nr. 16 din Metodologia privind asigurarea asistenţei medicale a antepreşcolarilor, preşcolarilor, elevilor din unităţile de învăţământ preuniversitar şi studenţilor din instituţiile de învăţământ superior pentru menţinerea stării de sănătate a colectivităţilor şi pentru promovarea unui stil de viaţă sănătos, din 27.07.2023 aprobată prin Ordinul comun al Ministerului Sănătății/Ministerului Educației nr. 2508/4493 din 2023 informăm părinții elevilor și preșcolarilor că «la revenirea din vacanțe NU se va solicita antepreşcolarilor, preşcolarilor şi elevilor aviz epidemiologic»”, notează DSP Bihor.

Există însă și câteva excepții. Astfel, medicul de familie eliberează documente medicale doar pentru înscrierea într-un nou ciclu de învățământ, respectiv creșă, grădiniță, clasa pregătitoare, clasa a IX-a.

[eadvert]

La înscrierea în creșă ori grădiniță se va prezenta adeverința medicală de înscriere în colectivitate, modelul din Anexa nr. 16.1 la metodologia din ordinul comun menționat (împreună cu avizul epidemiologic și dovada de vaccinare a copilului- Anexa nr. 16.2 la metodologia din ordinul comun menționat).

La înscrierea în clasa pregătitoare și la înscrierea în clasa a IX-a este necesară adeverința medicală de înscriere în colectivitate (împreună cu dovada de vaccinare a copilului) eliberată de medicul de familie, dar doar dacă micuțul a frecventat o grădiniță, respectiv o școală în care nu există cabinet medical școlar.

„Direcția de Sănătate Publică Bihor a fost informată că medicii de familie au primit solicitări din partea părinților pentru eliberare de avize epidemiologice (și a alor documente) pentru copiii care au frecventat unități de învățământ cu cabinet medical școlar. În consecință, am transmis către Inspectoratul Școlar Județean Bihor rugămintea să informeze toate unitățile de învățământ preuniversitar privitor la metodologia în vigoare privind documentele eliberate de medicii de familie pentru preșcolari/școlari la începerea unui nou an școlar”, spune dr. Daniela Rahotă, directorul Direcției de Sănătate Publică Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
adeverinte ,
an scolar nou ,
bihor ,
scoala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Scandal în poloul orădean. CS Crișul solicită plata indemnizațiilor de formare pentru poloistele care vor să plece la CSU Oradea
    Redacția Bihon.ro a fost contactată recent de părinții a două poloiste orădene - Sara Dumitru și Francesca Sîvu - care și-au exprimat indignarea cu privire la tratamentul la care sunt supuse fiicele lor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Revoltă în online după ce orașul rămâne în beznă până la ora 22. „Faceți economie în altă parte, nu pe spinarea orădenilor!!!”
    Decizia Primăriei Oradea de a amâna cu aproximativ o oră aprinderea iluminatului public a declanșat un val de nemulțumiri în mediul online. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Incendii de pădure în mai multe zone din Bihor. La Corbești, flăcările au afectat o casă și trei anexe
    Pompierii bihoreni au fost mobilizați în cursul după - amiezii zilei de marți, 25 august pentru stingerea a trei incendii de pădure, care se manifestă în Valea lui Mihai, Corbești și Șauaieu.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apa potabilă în Paleu și Săldăbagiu de Munte

    BIHON CAO

    CAO anunță întrerupere alimentării cu apă pentru zona străzilor Gheorghe Doja, Teleki Mihaly, Kabos Endre, Cartier Podgoria

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă Oradea, zona Republicii, Piața București, Ștefan cel Mare

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Procuroare amenințată cu moartea de un deținut. Judecătoria Oradea l-a condamnat la peste 4 ani de închisoare
    Un bărbat de 41 de ani, din județul Mureș, a fost condamnat, marți, de Judecătoria Oradea la 4 ani, 2 luni şi 16 zile închisoare într-un dosar în care a fost anchetat pentru că a amenințat-o cu moartea pe o procuroare care l-a cercetat anterior pentru furt.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se întrerupe furnizarea apei calde în mai multe zone din Oradea. Termoficare Oradea va interveni la patru avarii
    Întreruperea furnizării apei calde se va face începând de miercuri, 26 august, ora 8:00.

    Cultură

    Alex Velea, Killa Fonic şi HVNDS printre invitaţii noii ediţii ON Festival, de la Oradea Arena. Biletele Early Bird sunt disponibile
    ON Festival își propune să ofere tinerilor două zile dedicate muzicii și socializării și să creeze un eveniment adaptat preferințelor lor.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X