BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Reconversie. Autorizare pentru transformarea băncii în ambulatoriu

Reconversie. Autorizare pentru transformarea băncii în ambulatoriu

De Veronica Bursașiu
la 29 January 2020 12:41

Reconversie. Autorizare pentru transformarea băncii în ambulatoriu

Banca Agricolă, transformată în Ambulatoriu
29 January 2020 12:41
„Scopul demersului nostru este creșterea accesibilității serviciilor medicale ambulatorii din orașul Aleșd, iar pentru acest scop ne-am propus reabilitarea, modernizarea și dotarea unei construcții existente în vederea relocării și extinderii ambulatoriului existent”, explică șeful Primăriei Aleșd.
Scris de Veronica Bursașiu - „Scopul demersului nostru este creșterea accesibilității serviciilor medicale ambulatorii din orașul Aleșd, iar pentru acest scop ne-am propus reabilitarea, modernizarea și dotarea unei construcții existente în vederea relocării și extinderii ambulatoriului existent”, explică șeful Primăriei Aleșd.

Trimite articolul

X

Primăria Aleșd a primit documentația pentru autorizarea lucrărilor de intervenții la obiectivul „Creșterea accesibilității serviciilor medicale ambulatorii din orașul Aleșd”. Adică la ceea ce se dorește a fi reconversia unei clădiri care a început să fie construită în urmă cu mai bine de un sfert de secol chiar în buricul orașului.

Clădirea trebuia să adăpostească Banca Agricolă. Având apoi în vedere faptul că banca nu a vrut să continue investiția, s-a încercat cedarea imobilului către Ministerul Justiției, pentru a folosi drept sediu Judecătoriei Aleșd, care își desfășoară activitatea într-un spațiu nu tocmai corespunzător. Demersul a eșuat, așa că după mai multe încercări, clădirea care e acum o ruină va deveni ambulatoriu. Primul pas a fost făcut acum de Compania Națională de Investiții care a trimis documentația de autorizare a intervenției.

Primarul Todoca era deja pregătit depunând proiectul pentru obținere de finanțare pe mai multe programe. Valoarea totală a cererii de finanțare este de 10,695,645.30 lei, din care contribuţia proprie a orașului Aleșd este de 213,912.95 lei. Suprafaţa totală desfășurata a clădiri, în care se va desfăşura Ambulatoriul, cuprinzând toate cabinetele, sălile de tratament, sălile de asteptare şi anexele prezentate mai sus, este de 1775 mp. Ambulatoriul se va desfăşura pe toate nivelele clădirii, toate încăperile vor fi construite și modernizate.

Descongestionează și traficul

„Prin acest proiect se dorește reabilitarea fostei Bănci Agricole de lângă Valea Șoimului și schimbarea destinatiei sale, în Ambulator Aleșd. Proiectul are o valoare de aproximativ 11.000.000 de lei și este în curs de evaluare. Am depus spre finanțare proiectul în cadrul Programului Operaţional Regional (POR) 2014-2020, Axa Prioritară 8 – ”Dezvoltarea infrastructurii sanitare şi sociale”, Prioritatea de Investiţii 8.1 – Investiţii în infrastructurile sanitare şi sociale care contribuie la dezvoltarea la nivel naţional, regional şi local, reducând inegalităţile în ceea ce priveşte starea de sănătate şi promovând incluziunea socială prin îmbunătăţirea accesului la serviciile sociale, culturale şi de recreere, precum şi trecerea de la serviciile instituţionale la serviciile prestate de comunități.

Obiectivul acestui proiect este creşterea accesibilităţii serviciilor de sănătate, comunitare şi a celor de nivel secundar, în special pentru zonele sărace şi izolate”, spune primarul Ioan Todoca. Conform proiectului prima operațiune este dedicată investiţiilor de tipul reabilitarea/ modernizarea/extinderea/ dotarea infrastructurii ambulatoriilor, inclusiv a celor provenite din reorganizarea/raţionalizarea spitalelor mici, ineficiente, investiţii ce vor contribui la accesul sporit la servicii de îngrijire medicală primară a persoanelor sărace şi celor din zonele cu acces redus.

„Reamenajarea, modernizarea și dotarea cu aparatură și mobilier medical a celor 1775,01 mp ai unei clădiri din orașul Aleșd, în vederea relocării în acest spaţiu a Ambulatorului Spitalului Orășenesc Aleșd”, este unul dintre obiectivele proiectului spune primarul Aleșdului. În același timp autoritățile își propun și amenajarea a 523.2 mp spaţii verzi, a 263 mp platformă acces auto și parcări, a 204 mp alei și trotuare de protecţie precum și a 53.8 mp scări și rampe exterioare în vederea asigurării funcţionalităţii noii locaţii a Ambulatorului Spitalului Orășenesc Aleșd.

Suprafaţa totală desfășurata a clădiri, în care se va desfăşura Ambulatoriul, cuprinzând toate cabinetele, sălile de tratament, sălile de asteptare şi anexele prezentate mai sus, este de 1775 mp. Ambulatoriul se va desfăşura pe toate nivelele clădirii, toate încăperile vor fi construite și modernizate”, a precizat primarul Todoca. După realizarea acestui ambulatoriu se va simplifica accesibilitatea populatiei, a pacientilor în incvintă şi s-ar infrumuseţa zona în care această clădire se află, dar va fi descongestionat și traficul din centrul orașului.

„Dat fiind dimensiunile clădirii fostei “Bănci Agricole”, prin reabilitare, dotare si recompartimentare se lărgeşte gama serviciilor medicale şi se ridică nivelul calitativ al acestora, se decongestionează activitatea în camera de garda şi se reduce numărul de internări, multe din cazurile internate, putand fi rezolvate în Ambulator”, consideră primarul Ioan Todoca.

Printre beneficiile proiectului șeful primăriei aleșd a precizat: lărgirea gamei serviciilor medicale prin crearea de servicii medicale noi, ridicarea nivelului calitativ al actului medical prin modernizarea si dotarea ambulatoriului Spitalului Orăsenesc Aleşd, scăderea numărului de pacienți redirectionați prin dotarea cu aparatură medicală nouă inexistentă în prezent în sistemul medical bugetar în oraş, precum și reorganizarea ambulatoriului, și nu în ultimul rând scăderea timpului necesar pentru diagnosticare și tratament ca urmare a dotării și instrumentare la standarde europene.

Gata de finalizare

În același timp, primarul Todoca anunță că două proiecte câștigate în 2017 se apropie de finalizare:Grădinița și Creșa orașului Aleșd. „Acestea au fost modernizate, s-a pus izolație de 20 cm, s-a mansardat clădirea rezultând o serie de spații noi pentru copii, s-a reabilitat sistemul de încălzire, s-au montat sisteme de alarmare la incendiu.În urma acestor lucrări, ambele unităti vor obține avize PSI(ISU).Valoarea lucrărilor este 2.500.000 lei”, spune primarul Aleșdului.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
ambulatoriu ,
banca agricola alesd ,
Ioan Todoca ,
reconversie
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Lucrările pe lotul Chiribiș – Biharia de pe Autostrada Transilvania au depășit pragul de execuție de 50%
    Lucrările la lotul 3C2 Chiribiș–Biharia al Autostrăzii A3 Transilvania au ajuns la un stadiu fizic de execuție de 51% la finalul lunii mai, potrivit datelor transmise de Compania Națională de Investiții Rutiere.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atenționare nowcasting de vreme severă în Bihor: ANM anunță averse torențiale, descărcări electrice și grindină
    Avertizarea vizează o mare parte din județul Bihor, fiind valabilă între orele 20:30 și 22:00.

    FC Bihor

    Dacian Nastai revine la FC Bihor. „Suntem convinși că experiența sa va contribui la dezvoltarea tinerilor noștri jucători”
    Președintele George Tătar a anunțat că antrenorul Dacian Nastai se alătură proiectului FC Bihor și va pregăti echipa U19.

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă - Zona Ogorului + comunele Sânmartin/Hidișelu de Sus/Drăgești/Ceica/Lăzăreni

    BIHON CAO

    Întreruperi și scăderi de presiune ale apei potabile din cauza lucrărilor la pasajul de pe Centura Oradea

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Sântandrei

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat arestat pentru că i-a cerut unei fete de 15 ani imagini sexuale. A stocat peste 1.100 de poze și clipuri explicite cu minori
    Un bărbat de 33 de ani, din Piatra Neamț, a fost arestat pentru 30 de zile, de un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor, pentru acuzațiile de pornografie infantilă și coruperea sexuală a minorilor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Inspectorii Antifraudă din Oradea au descoperit o fermă ilegală de criptomonede cu sute de echipamente de minare
    Inspectorii Direcției Regionale Antifraudă Fiscală (DRAF) Oradea au identificat în municipiul Satu Mare o operațiune clandestină de minare a criptomonedelor, desfășurată într-o clădire dezafectată și nedeclarată autorităților fiscale.

    Cultură

    Ziua Iei și Sânzienele, celebrate printr-o paradă a portului popular la Oradea
    Evenimentul contribuie la promovarea și valorificarea patrimoniului cultural tradițional al județului.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X