BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Revista „Familia” lansează numărul 11-12 care cuprinde o antologie de poezie tânără

Revista „Familia” lansează numărul 11-12 care cuprinde o antologie de poezie tânără

De Camelia Bușu
la 21 December 2022 09:00 Reactualizat la: 21 December 2022 19:51

Revista „Familia” lansează numărul 11-12 care cuprinde o antologie de poezie tânără

21 December 2022 09:00 Reactualizat la: 21 December 2022 19:51
La Librăria Humanitas Oradea va avea loc lansarea ultimului număr din acest an al revistei „Familia”.
Scris de Camelia Bușu - La Librăria Humanitas Oradea va avea loc lansarea ultimului număr din acest an al revistei „Familia”.

Trimite articolul

X

Revista de Cultură „Familia” îşi invită cititorii la lansarea unu numpr dublu pe final de an, joi, 22 decembrie, începând cu ora 18:00, la Librăria Humanitas Oradea (Republicii nr. 11).

[eadvert]

Numărul 11-12 al revistei „Familia”

În numărul dublu, principala atracţie este grupajul de poeme intitulat „Box Office. Poezia” (complementarul estivalului „Box Office. Proza”).

„Macro-grupajul (…) întrunește optsprezece dintre, la ora actuală, cele mai îndrăgite (încă) tinere voci poetice autohtone. Publicarea versurilor acestora laolaltă coincide cu vechiul nostru deziderat de a alcătui în răstimpuri mini-panorame ale poeziei prezentului, deconspirând pe filieră lirică un Zeitgeist parcă tot mai greu de prins în chingile teoriei. Astfel, ne bucurăm că la invitația noastră au răspuns nouă poeți și tot atâtea poete, nu mai puțin că sunt reprezentate, din punctul de vedere al provenienței autorilor, majoritatea regiunilor țării, la care se adaugă Basarabia”, afirmă Mihók Tamás, redactorul responsabil de grupaj.

Numele poeților incluși – Ion Buzu, Mădălina Căuneac, Teodora Coman, Ioan Coroamă, Andrei Doboș, Andrei Dósa, Gabi Eftimie, Teona Farmatu, Cristina Ispas, Dmitri Miticov, Vlad Moldovan, Simona Nastac, Radu Nițescu, Florentin Popa, Moni Stănilă, Ioana Iuna Șerban, Alexandru Vakulovski respectiv Gabriela Vieru – nu sunt deloc străine pentru cei ce urmăresc fenomenul poeziei contemporane românești. Contribuțiile de beletristică sunt completate de două proze incitante: „Visele stau la căpătâi” de Ovidiu Lorenz și „Dragoste adevărată” de Cristina Ștefan.

Cititorii se pot bucura în continuare de rubricile revistei, în cadrul cărora Irina-Roxana Georgescu scrie despre „El buen patrón”, cel mai recent film al lui Fernando León de Aranoa, Andrei Zbîrnea despre „Unlimited Love”, al 12-lea album al celor de la Red Hot Chili Peppers, Alex Moldovan despre ediția nouă Arthur a colecției de proze scurte „Recreația mare” de Mircea Sîntimbreanu.

Ioan Moldovan scrie despre „La locul meu”, cel mai recent volum de poeme al lui Gellu Dorian, Al. Cistelecan despre Colocviale-le lui Dumitru Chioaru, Marius Chivu despre cărți scrise de Adolfo Bioy Casares și Juan Rulfo, iar Florin Ardelean despre „Geneza Antichității Târzii” a lui Peter Brown. De neratat este şi eseul Magdei Danciu despre instituții de privare a omului de libertate interpretate după grile postmoderne, și editorialul lui Miron Beteg despre haltele culturale.

Sumarul numărului este întregit de un dialog antrenant al scriitorilor Radu Găvan și Ion-Valentin Ceaușescu, precum și de nelipsitele cronici literare propuse de Andreea Pop (Alina Purcaru, Tot mai multă splendoare), Dan-Liviu Boeriu (Mihai Radu, Repetiție pentru o lume mai bună), Radu Bejan (Claudiu Komartin, Inoculare. Hore pentru zădărnicirea combaterii), Alexandru Jurcan (Karim Kattan, Palatul celor două coline), Alexandru Lamba (Corina Ozon, Povești scrise în palmă) și Iulia Nedea (Brian Lies, Grădina lui Evan).

La acest număr dublu al revistei, ilustrația copertei și fotografiile din interior aparțin artistei fotograf orădene Miron-Vilidár Vivien.

La lansarea de joi, fragmente din numărul lansat vor putea fi ascultate în interpretarea actorilor Oana Serena Secară și Ionuț Șerban. Evenimentul va fi înregistrat și transmis ulterior pe pagina de Facebook „Revista de cultură Familia”.

Trimite articolul

X
Taguri:
lansare revista Familia ,
libraria humanitas oradea ,
numar revista familia ,
poezie tanara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Ilie Bolojan: PNL intră în opoziție după moțiunea de cenzură adoptată astăzi
    Anunțul a fost făcut în cursul serii de marți, 5 mai, odată cu finalizarea ședinței liderilor PNL.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    FC Bihor Oradea ține Chindia la distanță. Căpitanul Ioan Hora a revenit cu o „dublă”
    FC Bihor joacă un fotbal plăcut și a demonstrat-o și în compania Chindiei Târgoviște, ultima clasată cu înfrângeri pe linie în play-off, vreme de o oră. La fel ca în tur a fost 3-1 pentru orădeni, care au acum 9 puncte avans.

    România

    PNL reconfirmă prin vot: refuz categoric al unei coaliții cu PSD după căderea guvernului Bolojan
    Conducerea PNL a votat în cadrul ședinței de la ora 17 respectarea deciziei anterioare de a nu mai face coaliția cu PSD.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    România

    Prima reacție al lui Nicușor Dan după demiterea guvernului Bolojan: „Vom avea un guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”
    Președintele Nicușor Dan a susținut astăzi, la ora 18:00, declarații de presă la Palatul Cotroceni, după ce a fost adoptată moțiunea de cenzură. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Atmosferă retro la petrecerea dedicată hiturilor nostalgice ale lui Michael Jackson
    În contextul recentei lansări a filmului „Michael”, nostalgia petrecerilor de altă dată plutește în aer, iar Oradea Xperience, împreună cu Nox, îi invită pe doritori la o seară de neuitat, cu momente unice, muzică bună și distracție „ca în zilele de odinioară”.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Curtea de Apel Oradea: bărbatul acuzat de tentativă de omor prin folosirea unei cozi de mop rămâne sub control judiciar
    Narcis Răzvan Suru, ieșeanul acuzat de tentativă de omor după ce l-a lovit cu pumnii, picioarele și cu o coadă de mop pe un coleg cu care locuia într-un apartament închiriat în Oradea, rămâne sub control judiciar.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X